جمعه, ۱۷ آذر, ۱۴۰۲ / 8 December, 2023
مجله ویستا

بعد از خالکوبی ،زنان بیشتر از مردان پشیمان می شوند


بعد از خالکوبی ،زنان بیشتر از مردان پشیمان می شوند

● نقش و نگارهایی که دیگر زیبا نیست
«زنان بیشتر از مردان پشیمان می شوند و اقدام به برداشتن خالکوبی می کنند.» جین گراهام بیست و هشت ساله از بروکلین، درگیر پاک کردن ستاره هایی است …

نقش و نگارهایی که دیگر زیبا نیست

«زنان بیشتر از مردان پشیمان می شوند و اقدام به برداشتن خالکوبی می کنند.» جین گراهام بیست و هشت ساله از بروکلین، درگیر پاک کردن ستاره هایی است که در سن نوزده سالگی اطراف مچ پایش خالکوبی کرده است.

او می گوید؛«من بلافاصله پشیمان نشدم اما ظرف مدت یک سال به شدت احساس پشیمانی می کردم و مدت ها درباره برداشتن آنها فکر می کردم و الان هم کاملاً عقیده ام تغییر کرده است و به لحاظ زیبایی شناسی، معتقدم تاتو کار مزخرفی است.» از نظر تاریخی خالکوبی کردن یک کار مردانه بوده است اما در جامعه یی که ستاره های آن مثل آنجلینا جولی و… آخرین طرح های خالکوبی را به نمایش می گذارند، خالکوبی کردن بین زنان هم شایع می شود. با این وجود، باز هم جامعه این عمل را در زنان بیشتر از مردان سرزنش می کند و در نتیجه پشیمانی و تمایل به برداشتن خالکوبی از سوی زنان بیشتر از مردان است. طبق آمار سازمان مواد غذایی و دارویی امریکا(FDA) حداقل نیمی از ۴۵ میلیون امریکایی خالکوبی شده را زنان تشکیل می دهند که حدود یک چهارم آنان بین سنین هجده تا سی سالگی هستند و بیست درصد آنان از این نقش و نگارهای روی بدن شان پشیمان و ناراضی هستند و به دنبال کار پرهزینه، وقت گیر و دردناک برداشتن آنها هستند که ممکن است به شیوه های متفاوتی از جمله جراحی، درمان های شیمیایی پوست یا لیزردرمانی صورت گیرد.

اکثر زنانی که بسیار مشتاقانه تاتو می کنند، ظرف مدت یک تا پنج سال احساسات شان تغییر کرده و پشیمان می شوند و از خالکوبی خود احساس شرم و خجالت می کنند و دیگر آن نقش و نگارها احساس «منحصر به فرد بودن» را برایشان به ارمغان نمی آورد. اغلب آنان اظهار می کنند می خواهند خالکوبی را بردارند زیرا احساس طرد شدن و پذیرفته نشدن از سوی دیگران را تجربه کرده اند یا خالکوبی شان موجب اظهارنظرهای منفی درباره آنان در محیط کار یا مدرسه شان شده است و در نتیجه آنها اغلب مجبور می شوند نقش و نگارها را پنهان کنند. بسیاری هم معتقدند با این کار وجهه و ارزش خود را پایین آورده اند. یکی دیگر از دلایل تمایل زنان به برداشتن خالکوبی این است که در موقعیت های جدیدی در زندگی مانند ازدواج، یافتن شغل جدید و… قرار می گیرند. FDA به مردم هشدار می دهد تاتو را به عنوان یک نقش و نگار دائمی درنظر بگیرند زیرا همیشه عمل برداشتن آن موفقیت آمیز نیست و برخی رنگ ها هرگز کاملاً پاک نمی شوند و نهایتاً به شکلی درمی آیند که انگار خوب تاتو نشده اند، همچنین باید درباره این عمل بیشتر فکر کنند و همه جوانب آن را درنظر بگیرند.

از جمله خطرات سلامتی ناشی از خالکوبی کردن، استفاده از سوزن های آلوده است که می تواند عفونت های پوستی را سبب شود، حساسیت های گوناگون که ممکن است افراد به رنگ های آن داشته باشند، زخم های ناخواسته یا برآمدگی های کوچک که در اصطلاح پزشکی granuloms نامیده می شود و در واقع اجتماع سلول های التهابی در اطراف ماده یی است که برای بدن ناآشنا است. خالکوبی می تواند نشانه های سرطان پوست را پنهان سازد. محققان فرانسوی اعلام کرده اند افرادی که سابقه خانوادگی تومور محتوی سلول های ملانین دار دارند، باید به شدت از تاتو کردن بپرهیزند و آنهایی که سابقه خانوادگی ضایعات، لکه های پوستی و خال های گوشتی معمولی را دارند، باید طرح های کوچک با رنگ های روشن را انتخاب کنند. سازمان مواد غذایی و دارویی امریکا، هیچ یک از جوهرهای تاتو را تایید نمی کند و اعلام کرده است رنگ هایی که به کار گرفته می شوند، رنگ های صنعتی هستند و برای دستگاه های چاپگر یا رنگ اتومبیل مناسب هستند.

آماندا مک میلیان

ترجمه؛ فرانک باجلانهمچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازخبرگزاری تحلیل بازارسایت اقتصاد 24روزنامه شرقسایت برترینهاسایت زومیتسایت نامه نیوزخبرگزاری فارسسایت دنده 6سایت مثلث آنلاین