شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

آندرانیک تیموریان دنیا با یک شهرآورد به آخر نمی​رسد


آندرانیک تیموریان دنیا با یک شهرآورد به آخر نمی​رسد

شهرآورد هایی که با حضور آندرانیک تیموریان برگزار شده بیشتر پر گل و جذاب از کار درآمده است

شهرآورد‌هایی که با حضور آندرانیک تیموریان برگزار شده بیشتر پر گل و جذاب از کار درآمده است. او حالا و در آستانه برگزاری بازی هفتاد و هشتم دو تیم سرخابی پایتخت، از جمله مهره‌های تأثیرگذار امیر قلعه‌نویی برای رویارویی با تیم علی دایی محسوب می‌شود. آندو بارها در این فصل تا مرز جدایی از استقلال هم پیش رفت اما همچنان در خدمت این تیم است و خودش را به استقلال و هواداران آن متعهد و پایبند می‌داند. با او از شهرآورد حساس ۷۸ و اتفاق‌های احتمالی آن پرسیدیم که داغ دلش درمورد یکی از شهرآورد‌ها تازه شد.

به نظر تو شهرآورد باید تا این اندازه برای هواداران فوتبال مهم باشد؟

صددرصد باید مهم باشد. این طبیعی است در یک شهر، آن هم یک شهر چند میلیون نفری، دو تیم بزرگ، طرفداران خاص خودشان را داشته باشند و در مواقعی که این دو تیم با هم بازی دارند طرفدارانشان برای هم کری بخوانند و نتایج دو تیم برای تماشاگران مهم و قابل اعتنا باشد.

تا این حد که در ایران هست؟

من نمی‌دانم چرا همه چیز را در مورد ایران اینقدر بزرگ و عجیب جلوه می‌دهند. در اروپا هم این قبیل بازی‌ها برای هواداران تیم‌ها هست و در آنجا هم هواداران تیم‌ها برای هم کری می‌خوانند و حتی شاید به‌دلیل شرایط کشورهای اروپایی این کری‌خوانی از مرز و حد خودش هم بیشتر و فراتر می‌رود. اتفاقا نه تنها کسی به هواداران تیم‌ها برای این مسائل خرده نمی‌گیرد، بلکه این باعث سرگرمی خود آنها هم می‌شود... اما در ایران تا هواداران استقلال و پرسپولیس برای هم کُری می‌خوانند همه این رفتارشان را غیرعادی تلقی می‌کنند. من در اروپا بازی کرده‌ام و با این جو کاملا ورزشی آشنا هستم و می‌دانم این فقط مختص ایران نیست.

پس موافقی شهرآورد باید حساس باشد؟

اگر از این جواب سوءبرداشت نشود می‌گویم بله. اصلا بازی فوتبال بدون حساسیت هم مگر داریم؟ بازی که حساس نباشد واقعا مسابقه نیست و همان لفظ بازی برایش کفایت می‌کند. من معتقدم حساسیت‌هاست که بر جذابیت فوتبال می‌افزاید.

... اما برخی بر این باورند این حساسیت‌ها بازی دو تیم را کم کیفیت می‌کند. با این موضوع موافقی؟

تا حدی موافقم که در ایران شهرآورد‌ها اغلب کم حادثه و سطح پایین است، اما من خودم در سه شهرآورد که بازی کردم در دوتای آنها ۳ بر صفر و ۲ بر صفر برابر پرسپولیس برنده شدیم و خیلی هم جذاب بود؛ یعنی نمی‌توان گفت همیشه شهرآورد‌ها بدون جذابیت برگزار می‌شود.

تاکنون در چند شهرآورد بازی کرده‌ای؟

این شهرآورد (۷۸) چهارمین شهرآورد من است که در آن حاضر می‌شوم. البته اگر مشکلی برای بازی کردنم به‌وجود نیاید و کادر فنی مرا در ترکیب تیم بازی دهد.

کدام شهرآورد‌ها؟

شهرآورد رفت لیگ یازدهم که ما ۲ بر صفر برنده شدیم. شهرآورد جام حذفی همان فصل که ما ۳ بر صفر برنده شدیم و شهرآورد رفت همین فصل که صفر صفر تمام شد. خوشحالم در هر شهرآورد که برای استقلال به میدان رفتم تیمم گل نخورده است و در دو بازی هم برنده شدیم.

یعنی این بازی چه می‌شود؟

امیدوارم ما باز هم برنده شویم. چون فارغ از حضور احتمالی خودم، ما در راه رسیدن به قهرمانی برای جا گذاشتن پرسپولیس نیاز مبرمی به این سه امتیاز داریم و باید هر طور شده از این رقیب‌مان امتیاز کامل این بازی را بگیریم.

به نظرت این دیدار ارزش این همه حرص و جوش و سکته و این قبیل مسائل را دارد؟

نمی‌دانم، باید این را از همان هواداران دو آتشه‌ای بپرسید که مسابقات رودرروی استقلال و پرسپولیس را با آن سطح از حساسیت دنبال می‌کنند.

نظر خودت در این ارتباط چیست؟

خب، مسلم است من خودم به عنوان یکی از ارکان استقلال نمی‌توانم نسبت به نتیجه رقم خورده در این بازی بی‌اعتنا باشم و برایم خیلی مهم است این بازی را نبازیم. با توجه به اصل اساسی فوتبال که همیشه یک سر آن باخت است، خودم را هم برای چنین شرایطی آماده می‌کنم تا اگر استقلال باخت بیش از اندازه و غیر معمول ناراحت نشوم و کار دست خود و خانواده‌ام ندهم.

اما ممکن است صحبت‌های تو خیلی‌ها را از رفتن به سوی اشتباه منع کند. این‌طور نیست؟

من فقط این خواهش را از هواداران دو تیم دارم که در حد معقول برای این بازی از خودشان حساسیت نشان دهند و فکر نکنند با برد و باخت در این دیدار، دنیا به آخر می‌رسد. الان و در این شرایط، بروز هرگونه مشکلی برای هر یک از هواداران این دو تیم می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای خود و خانواده‌های‌شان به‌وجود بیاورد که باعث بروز دردسرهای فراوانی به لحاظ مادی و معنوی خواهد شد. البته عشق و علاقه این هواداران به دو تیم استقلال و پرسپولیس قابل تقدیر و ستایش است و همین‌ها هستند که سرمایه‌های اصلی دو تیم را تشکیل می‌دهند وگرنه سرخابی‌ها بدون هواداران شان معنی ندارند. من فقط امیدوارم در شهرآورد این هفته بیش از هرچیز به فکر تشویق تیم خودشان باشند و در صورت برد یا باخت در اندازه‌های معقول شادی کرده یا ناراحت شوند. فکر می‌کنم یک مقدار شعاری حرف زدم و امیدوارم اینگونه نشده باشد.

اما با توجه به استقبال نکردن هواداران از بازی‌های اخیر استقلال و پرسپولیس فکر می‌کنی این شهرآورد بتواند آزادی را پر کند؟

مطمئن هستم این بازی با دیگر بازی‌های دو تیم متفاوت است و شهرآورد شرایطی متفاوت با دیگر بازی‌های لیگ برتر دارد. با این همه با این سوالی که مطرح شد من هم کمی به فکر فرو رفتم و امیدوارم هواداران، شهرآورد را با حضور خودشان پرشورتر کنند.

شهرآورد ۷۴ مصدوم بودی؟

بله، متأسفانه در آن ایام من از ناحیه انگشت پا دچار شکستگی شده بودم و نمی‌توانستم استقلال را همراهی کنم.

وقتی استقلال۲ بر صفر از پرسپولیس جلو بود، فکرش را می‌کردی بازی را در پایان واگذار کند؟

نه، ما خوب بازی کرده بودیم و حریف هم یک یار خود را از دست داده بود. همه چیز برای برد ما مهیا بود که متأسفانه یکباره همه چیز برعکس شد و ما در ۱۰ دقیقه بازی را واگذار کردیم.

فکر می‌کنی دلیلش چه بود؟

خب استقلال، حسابی روی بازیکن جدید پرسپولیس باز نکرده بود و بازیکنان تیم هم پس از زدن دو گل و اخراج یک بازیکن از تیم حریف با غرور بازی را ادامه دادند و کار برای ما بد پیش رفت. بچه‌ها بازی را رها کرده بودند و پس از خوردن گل هم این حالت با شوکی که به تیم وارد شد، شدت گرفت و سرانجام ما سه بار گل خوردیم.

روز، روز ایمون زاید بود، نه؟

بله، او هم خوش‌شانسی آورد که در آن دقایق هر توپی آمد و او زد به گل تبدیل شد وگرنه هرگز چنین نمی‌شد.

این بدترین خاطره‌ات از شهرآورد هاست؟

خب چون من در آن بازی نبودم نمی‌توانم بگویم بدترین خاطره من از شهرآورد‌هاست، اما خب به عنوان یک استقلالی و کسی که در آن زمان بازیکن تیم هم بودم خیلی برایم سنگین بود که بازی برده را ۳ بر ۲ باخته باشیم. در کل یکی از روزهای بد فوتبالی‌ام محسوب می‌شود که البته در قیاس با روزهای خوب قبل از آن مانند بردهای جام حذفی یا بازی رفت همان فصل خیلی هم برایم ناراحت‌کننده نبود و فکر می‌کنم آن برد بیشتر برای پرسپولیسی‌ها ارزش داشت که به جای کسب پنجمین باخت پیاپی به استقلال، توانستند از باخت ۲ بر صفر نجات پیدا کرده و بازی را ببرند. آن بازی بیشتر از این‌که برای استقلالی‌ها بد بوده باشد بیشتر برای پرسپولیسی‌ها ارزشمند بود که به نوار چهار برد پیاپی استقلال پایان می‌دادند.

حالا هم که عدد ۴ برای استقلالی‌ها به یک نماد تبدیل شده است!

همان‌طور که گفتم، فوتبال است و این صحبت‌های حاشیه‌ای و کُری‌خوانی‌هایش که هواداران تیم‌ها را با بیان این قبیل آمار و ارقام سرحال می‌آورد و باعث دلخوشی‌شان می‌شود. تا زمانی که این ۴ نبود عدد ۶ بیشتر روی بورس بود و حالا که ۴ آمده این عدد بیشتر روی بورس است.

هیچ وقت شده آرزو کنی کاش در آن بازی می‌بودی و استقلال را از چنان باختی نجات می‌دادی؟

خیر، من آدم واقعگرایی هستم و با واقعیت‌ها زندگی می‌کنم. وقتی من در آن ایام مصدوم بودم هرگز کاری غیر از آن نمی‌توانستم انجام بدهم، اما از آن پس که فقط یک شهرآورد را توانستم برای استقلال بازی کنم با تمام وجود برای تیمم بازی کردم و این بار هم همین کار را خواهم کرد.

پیش‌بینی‌ات از نتیجه شهرآورد جمعه چیست؟

فقط امیدوارم بازی زیبایی از کار درآید تا جبران بازی رفت بشود. از طرفی هم طبیعتا همان‌طور که گفتم دوست دارم ما برنده شویم تا در کورس قهرمانی یک ۳ امتیاز از تیم رقیب‌مان جلو بیفتیم و این فصل هم قهرمان شویم.

نظرت درباره تیم پرسپولیس چیست؟

من درباره تیم خودمان صحبت می‌کنم. پرسپولیس تیم قابل احترامی است و خیلی از بازیکنان آن تیم از دوستان من هستند و سرمربی‌اش هم همبازی خودم در تیم ملی بوده است. برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنم.

قبول داری نتیجه شهرآورد ضامن بقای مربیان استقلال و پرسپولیس است؟

تا حدی این حرف را قبول دارم، اما نمی‌توانم قاطعانه به آن پاسخ بدهم. چون به هر حال این بازی و نتیجه‌اش برای هواداران دو تیم به اندازه یک بار قهرمانی در لیگ یا جام‌حذفی مهم است و از این نظر می‌تواند نقش زیادی در ابقای مربیان دو تیم در کارشان داشته باشد. اما این‌که هر کس شهرآورد را ببازد رفتنی است خیلی قبول ندارم.

برای تیم ملی چه برنامه‌ای داری؟

فعلا که برنامه خاصی نیست و ما در خدمت تیم باشگاهی‌مان هستیم.

خبر داری که کرش خواسته بازیکنان ملی‌پوش استقلال همراه این تیم به لیگ قهرمانان آسیا نروند؟

من هم این را شنیده‌ام و در این باره تابع تصمیمات باشگاه هستم.

اصلا این کار درست است؟

من هرچه بگویم برداشت‌های متفاوتی از آن می‌شود، پس بهتر است حرفی در این باره نزنم تا بی‌دلیل سوءبرداشتی از صحبت‌هایم نشود. فقط این را می‌دانم که قرار است کادر مدیریتی و فنی باشگاه استقلال با مسئولان فدراسیون و کادر فنی تیم ملی در این باره به توافق برسند. حالا این‌که کدام یک به سود دیگری از منافع خود کنار می‌کشد، نمی‌دانم.

محمدرضا مدنیهمچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاینخبرگزاری مهرسایت اعتماد آنلاینسایت چیدانهسایت انصاف نیوزسایت بیتوتهوبگردیسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری ایلنا