سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

بکام, آغازی بر یک پایان گریزناپذیر


بکام, آغازی بر یک پایان گریزناپذیر

مدتی نه چندان طولانی پس از پاره شدن تاندون آشیل پای دیوید بکام و انجام عمل جراحی روی هافبک انگلیسی و قرضی تیم فوتبال میلان و از دست رفتن امکان حضور او در چهارمین جام جهانی عمرش, وی آب درمانی و فیزیوتراپی خود را شروع کرده و امیدوار است تمرین های عادی خود را از اواسط مرداد شروع و از اواخر همین ماه یا اوایل شهریور از نو در مسابقه ها شرکت کند

مدتی نه‌چندان طولانی پس از پاره شدن تاندون آشیل پای دیوید بکام و انجام عمل جراحی روی هافبک انگلیسی و قرضی‌ تیم فوتبال میلان و از دست رفتن امکان حضور او در چهارمین جام جهانی عمرش، وی آب‌درمانی و فیزیوتراپی خود را شروع کرده و امیدوار است تمرین‌های عادی خود را از اواسط مرداد شروع و از اواخر همین ماه یا اوایل شهریور از نو در مسابقه‌ها شرکت کند.

در آن صورت وی قادر خواهد بود در ۸ مسابقه آخر تیم باشگاهی‌اش ـ گالکسی ـ در این فصل لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا (MLS) حضور یابد و در صورت صعود این تیم متعلق به شهر لس‌آنجلس به مرحله پلی‌آف، در این مرحله نیز گالکسی را همراهی کند.

این که آینده او با تیم ملی انگلیس چه خواهد بود به کلی نامعلوم و وابسته به این است که فابیو کاپه‌لو، سرمربی ایتالیایی این تیم برای پیکارهای یورو ۲۰۱۲ می‌خواهد اغلب به جوان‌‌ترها میدان بدهد یا با انگیزه کسب مقام و عنوان در این عرصه نیز از پرتجربه‌ترها سود بجوید.

به نظر می‌رسد میلان به رغم کوتاه شدن دومین حضور قرضی بکام در این باشگاه وی را برای سومین حضور موقتی او در سن‌سیرو که در ژانویه تا می ۲۰۱۱ خواهد بود، بخواهد و بنابر این گذاشته شده که بکام ۲ سال باقیمانده از مدت قراردادش با گالکسی را نیز پر کند و به آن پایبند باشد.

بروس اره‌نا، سرمربی گالکسی نیز حمایت کامل این باشگاه از بکام در راه بازیابی سلامتش و صبر گالکسی برای رجعت وی را اعلام کرده است.

این حرف‌ها در شرایطی گفته می‌شود که بکام فصل پیش در مرحله نخست لیگ، بیشتر از ۱۱ بازی برای گالکسی انجام نداد و فزون‌تر از ۲ گل و ۳ پاس گل را هم به ثبت نرسانده اما بکام که در مسابقه چندی پیش روسونری با کیه‌وو در لیگ ایتالیا بدون برخورد با بازیکنی دچار این عارضه شد تا ۶ ماه حاشیه‌نشین شود، بعد از عمل جراحی و شروع فیزیوتراپی‌اش مثل معمول با امیدواری فراوان راجع به بازگشتش به صحنه‌های فوتبال سخن گفته است.

بکام که عمل جراحی روی او توسط پزشکی متخصص به نام ساکاری اوراوا در فنلاند انجام شد، می‌گوید: «در این چند هفته، اغلب احساسی مثبت داشته‌ام و در انتظار شروع جدی روند رجعتم به میدان‌های این ورزش هستم، طرح‌ها و برنامه‌هایی را برای بازسازی و تقویت تاندون پاره شده به من داده‌اند که اجرای قدم به قدم آن شروع شده و طبعا زمان می‌برد. در این میان وظیفه خود می‌دانم از گروه‌های معالج خود و همچنین تمامی اهالی فوتبال و دوستداران این ورزش که در این مدت با من ابراز همدردی کردند، تشکر کنم.»

اعلام همدردی با او بیشتر به این خاطر بوده که جام جهانی بعدی‌ برای بکام متصور نیست مگر این که معتقد باشیم او در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با ۳۹ سال سن مورد توجه و گزینش مربیان وقت تیم ملی انگلیس قرار خواهد گرفت! و منوط به این است که انگلیس در آن سال ابتدا از مرحله مقدماتی بالا بیاید و به برزیل ۲۰۱۴ برسد. با این اوصاف، غیبت در جام ۲۰۱۰ پس از حضور خبرساز در جام‌های ۹۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ که نرخ وی را بسیار بالاتر برد، یک لطمه آشکار اقتصادی به بکام نیز که می‌توانست از طریق حضور در آفریقای جنوبی و مشارکت در برنامه‌های تبلیغاتی این امر، بهره بزرگ جدیدی را به جیب بزند و سپس همین مساله را ضمیمه ادامه حضورش در باشگاه گالکسی و تقویت‌کننده روند شرکتش در لیگ آمریکا و کارهای تبلیغاتی این مسابقه‌ها کند.

یک وجه بزرگ قرارداد ۵ ساله ۲۵۰ میلیون دلاری این بازیکن تکنیکی و سرسخت سابق منچستریونایتد و رئال مادرید با گالکسی مسائل تبلیغاتی و مشارکت او در فعالیت‌هایی متعدد در این ارتباط و بازی کردنش در تیزرهای تلویزیونی یا فیلم‌های کوتاه معرفی‌کننده کالاها و شرکای گالکسی بوده است، هرچند پس از بازگشت بکام او قادر به ادامه دادن این روند خواهد بود، اما او بیش از هر چیزی جام جهانی نوزدهم و حضور در آن را می‌خواست و حتی آنقدر دلش خونش بود که مثل معدودی از یارانش در تیم ملی انگلیس گمان می‌کرد می‌توان این جام را فتح کرد و به اوج رسید.

اما از نگاهی دیگر مصدومیت شدید بکام شروعی گریزناپذیر بر پایان حضور یکی از تبلیغاتی‌ترین و معروف‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ این ورزش در صحنه مسابقه‌های آن است.

درست است که او بازمی‌گردد و حداقل ۲ سال دیگر بازی خواهد کرد و حتی در مقدماتی جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ احتمالا انگلیس را همراهی خواهد کرد، اما او و وابستگانش باید بپذیرند که وی به سوی نقطه پایان حضورش در فوتبال به حرکت درآمده و واقعه اخیر مقدمه‌ای بر یک پایان گریزناپذیر برای فوتبالیستی است که از نقطه نظر کار تبلیغاتی هیچ‌کس و حتی په‌له برزیلی و فرانس بکن باوئر آلمانی از نسل گذشته با او برابری نکرده‌اند و کریستیانو رونالدوی پرتغالی و لیونل مسی آرژانتینی از نسل جدید نیز همین طور.

منبع : سایتSKYهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایسناسایت مثلث آنلاینسایت ساعدنیوزسایت اعتماد آنلاینسایت تابناکسایت انتخابسایت همشهری‌آنلاینسایت عصرایرانروزنامه شهروندسایت دیپلماسی ایرانی