پنجشنبه, ۱۴ مهر, ۱۴۰۱ / 6 October, 2022
مجله ویستا

کـلاه خـوب، کـلاه لـبـه‌دار اسـت


کـلاه خـوب، کـلاه لـبـه‌دار اسـت

استفاده از کلاه برای پیشگیری از تابیدن نورآفتاب به پوست صورت، عادت خوبی است که باید آن را در میان افراد جامعه، برای رهایی از شر اشعه‌های مضر آفتاب، رواج داد.
یکی از روش‌های …

استفاده از کلاه برای پیشگیری از تابیدن نورآفتاب به پوست صورت، عادت خوبی است که باید آن را در میان افراد جامعه، برای رهایی از شر اشعه‌های مضر آفتاب، رواج داد.

یکی از روش‌های مناسب برای مقابله با اشعه مضر فرابنفش آفتاب، استفاده از وسایل فیزیکی مانند کلاه است. لباس‌های آستین‌بلند با پارچه‌های دارای بافت متراکم که نفوذ اشعه فرابنفش‌ نورخورشید را به پوست، به حداقل می‌رسانند هم جزو دیگر وسایل فیزیکی محسوب می‌شوند اما بحث ما در این بخش بیشتر به استفاده از کلاه‌های تابستانی مناسب مربوط است. که می‌تواند آسیب‌های پوستی ناشی از تابش اشعه‌های مضر در روزهای گرم و آفتابی سال را حتما با پوشیدن کلاه‌های لبه‌دار به کمترین حد ممکن برساند.

کلاه مناسب تابستانی، کلاهی است که حداقل حدود ۵/۷ سانتی‌متر لبه داشته باشد. سایه‌ای که این کلاه روی پوست صورت، گوش‌ها و حتی گردن می‌اندازد، می‌تواند تا حد قابل‌توجهی عوارض تابش مستقیم نورآفتاب به صورت، گوش‌ها و گردن را کم کند. البته همیشه به خاطر داشته باشید که استفاده از وسایل فیزیکی هنگام خروج از منزل در روزهای آفتابی و گرم سال به هیچ عنوان به معنای کنار گذاشتن مصرف ضدآفتاب‌های مناسب پوستتان نیست. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب در تمام فصل‌های سال به خصوص تابستان به تمام افراد توصیه می‌شود. بهتر است ضدآفتاب را حدود ۲۰ دقیقه پیش از خروج از منزل روی پوست تمام قسمت‌هایی از بدن که در معرض تابش نورآفتاب قرار می‌گیرند، بزنید. مثلا خانم‌ها باید پوست صورت و پشت دست‌های خود را با کرم ضدآفتاب بپوشانند و آقایان یا بچه‌ها هم علاوه بر دست و صورت، ضدآفتاب‌های مناسب را برای محافظت از پوست گردن و گوش‌هایشان به این قسمت‌ها هم بزنند. برای بالا بردن اثربخشی کرم‌های ضدآفتاب، آنها را هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار روی پوستتان تمدید کنید. در انتها بد نیست به این نکته‌ هم اشاره‌ای داشته باشیم که تابیدن مستقیم اشعه فرابنفش نورخورشید به قسمت‌های مختلف پوست عامل اصلی ابتلا به خیلی از انواع لکه‌های پوستی و سرطان پوست است که می‌توان با استفاده از کلاه‌های تابستانی و کرم‌های ضدآفتاب از ابتلا به چنین مشکلاتی تا حد قابل‌توجهی پیشگیری کرد.همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابوبگردیخبرگزاری مهرروزنامه شرقسایت آفتاب نیوزسایت تابناکسایت اعتماد آنلاینسایت فرادیدروزنامه توسعه ایرانیسایت اکوایران