چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

اهمیت دستان تمیز


اهمیت دستان تمیز

شستن دست ها با صابون، بروز ذات الریه و سینه پهلو در كودكان را تا ۵۰ درصد كاهش می دهد. همچنین خطر ابتلا به بیماری هایی مثل اسهال و استفراغ و عفونت های پوستی مثل زردزخم هم به این ترتیب …

شستن دست ها با صابون، بروز ذات الریه و سینه پهلو در كودكان را تا ۵۰ درصد كاهش می دهد. همچنین خطر ابتلا به بیماری هایی مثل اسهال و استفراغ و عفونت های پوستی مثل زردزخم هم به این ترتیب به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.

كارشناسان می گویند، شستن ساده دست ها، مزایای فراوانی در بر دارد كه با رعایت بهداشت عامل مؤثر در كاهش و حتی جلوگیری از بیماری های عفونی است.

روزانه بیش از ۲۷ هزار كودك زیر ۵ سال، حتی در كشورهای پیشرفته در اثر ابتلا به بیماری عفونی و قابل پیشگیری جان خود را از دست می دهند.

ذات الریه و دیگر عفونت های ریوی سالانه باعث مرگ ۲ میلیون كودك می شود و تقریباً یك سوم آنها در سن كمتر از یك سال می میرند.

شستن دست ها با صابون در كشورهای جهان سوم و فقیر از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا تغذیه كودكان و مراقبت های بهداشتی در آن كشورها درست و مناسب نیست و آنها آسیب پذیرترند.

شستن دست ها قبل از آماده كردن غذا، خوردن غذا و بعد از استفاده از دستشویی (توالت) و تمیز كردن بدن نوزاد نیز لازم و ضروری است.