دوشنبه, ۷ آذر, ۱۴۰۱ / 28 November, 2022
مجله ویستا

باورهایی نادرست برای جلوگیری از چروک شدن پوست


باورهایی نادرست برای جلوگیری از چروک شدن پوست

مطمئن شوید برای پیشگیری از پیر شدن پوست گرفتار باورهای نادرستی که بیان می‌شوند نشوید. مقاله‌ی زیر را بخوانید تا متوجه شوید پوست ما واقعاً چگونه پیر می‌شود.

اگر پوست مادرتان چروک نیست برای شما هم نخواهد بود

یا برعکس اگر پوست او چروک است برای شما هم چروک خواهد شد. هیچ‌کدام از این ایده‌ها درست نیستند. پوست هرکس به‌طور متفاوتی پیر می‌شود. بله، ژنتیک نیز می‌تواند نقش داشته باشد اما سهم آن در پیر شدن پوست خیلی کم است. بیشتر علت پیری پوست مربوط به روش مراقبت از آن و میزان قرارگیری مقابل نور خورشید است، نه ژنتیک. اگر در منطقه‌ی آلوده‌ای زندگی می‌کنید و مرتباً بیرون هستید می‌توانید مطمئن شوید نقاط سیاه و چروک‌های پوستی در صورت شما ظاهر خواهند شد.

رطوبت رسانی مانع بروز چروک‌های پوستی است

همه‌ی افراد به یک رطوبت رسانی خوب نیاز دارند. حتی کسانی که پوستشان چرب یا مستعد جوش است نیز می‌توانند از منافع رطوبت رسانی صحیح به پوست بهره‌مند شوند. درحالی‌که رطوبت رسانی مزایای زیادی برای پوست ما دارد – برای مثال حفظ رطوبت و نرم نگه‌داشتن پوست – اما مانع بروز چین‌وچروک‌های پوستی نمی‌شود. علاوه بر پیشگیری از چروک، شما باید روزانه از ضدآفتاب استفاده کنید، زندگی سالمی داشته و از سرم های آنتی‌اکسیدان نیزه بهره ببرید. رطوبت رسانی می‌تواند ظاهر چروک‌ها را کمتر کند زیرا موقتاً پوست را محکم می‌کند.

بیشتر آسیب ناشی از آفتاب تا قبل از ۱۸ سالگی است

این‌یکی از باورهای نادرستی است که به نظر می‌رسد نمی‌خواهد فراموش شود. حتی گاهی شنیده می‌شود فردی می‌گوید ۸۰ درصد از این آسیب‌های ناشی از نور خورشید بر پوست من قبل از ۱۸ سالگی ایجادشده‌اند، اما میزان آسیب تا قبل از این سن به بیست درصد هم نمی‌رسد. این خبر خوبی است، یعنی شما کنترل زیادی روی سن و ظاهر پوست خود دارید و با استفاده‌ی روزانه از ضد آفتاب ( حتی در روزهای ابری)، کاهش استرس در زندگی، عادات صحیح در مراقبت از پوست مانند پاک کردن آرایش قبل از خواب، استفاده از محصولات دارای رتینول و آنتی‌اکسیدان می‌توانید حتی آسیب‌هایی که حالا ایجادشده‌اند را کمتر کنید تا پوستتان عالی به نظر برسد.

اگر در محیط بسته‌اید پوستتان چروک نمی‌شود

از افراد زیادی شنیده‌اید که می‌گویند نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارند زیرا به‌ندرت زمانی را بیرون از خانه می‌گذرانند. این گفته هیچ حقیقتی ندارد. اگر تنها در اداره می‌نشینید پنجره‌ای که رو به بیرون است می‌تواند آسیب زیادی به پوست شما برساند زیرا اشعات UV از شیشه عبور می‌کنند. به یاد داشته باشید آسیب ناشی از نور خورشید به‌مرورزمان ایجاد می‌شود. حتی ده‌دقیقه‌ای که در ماشین در راه رسیدن به خانه هستید یا ۱۵ دقیقه‌ای که بعدازظهرها برای دویدن بیرون می‌روید می‌تواند با گذشت زمان به پوست شما آسیب برساند.همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانخبرگزاری مهرسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت نورنیوزسایر منابعسایت جمارانسایت تجارت نیوزروزنامه ابتکارسایت دیدارنیوز