پنجشنبه, ۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 23 March, 2023
مجله ویستا

سوال‌های لیزری


سوال‌های لیزری

● ۱۰ پرسشی که درباره لیزر موهای زاید می‌پرسند
شما برای خلاص شدن از شر موهای زائد بدنتان چه کار می‌کنید؟ از تیغ استفاده می‌کنید یا اپی‌لیدی یا موم و مومک؟ حتما شنیده‌اید که …

۱۰ پرسشی که درباره لیزر موهای زاید می‌پرسند

شما برای خلاص شدن از شر موهای زائد بدنتان چه کار می‌کنید؟ از تیغ استفاده می‌کنید یا اپی‌لیدی یا موم و مومک؟ حتما شنیده‌اید که می‌گویند لیزر، موهای زائد بدن را برای همیشه از بین می‌برد.حرف و حدیث درباره این روش فراوان است....

برخی از مراجعان، نگران‌ هزینه‌های گران‌ آن هستند و به همین دلیل، پرسش اصلی‌شان این است که با چند جلسه لیزر می‌توان به نتیجه مطلوب رسید؟اما سوال‌های دیگری هم هست: لیزر روی چه پوست‌هایی بهتر جواب می‌دهد؟ قبل و بعد از لیزر موهای زاید باید چه نکاتی را رعایت کرد؟ این نوشته به برخی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که درباره لیزر موهای زاید، مطرح می‌شود؛ پاسخ می‌دهد.

۱) قبل از لیزر موهای زاید چه کار باید کرد؟

تقریبا از یک ماه قبل از لیزر، موهای ناحیه مورد نظر نباید کنده و یا با تیغ یا موبر اصلاح شوند اما شب قبل از لیزر حتما باید توسط تیغ، اصلاح صورت گیرد.

۲) چه پوست‌هایی بهتر به لیزر موهای زاید جواب می‌دهند؟

پوست‌های سفید با موهای تیره و ضخیم، بهترین کاندیداهای لیزر هستند.

۳) چند جلسه لیزر برای حذف موهای زاید لازم است؟

بین ۳ تا ۶ جلسه لیزر به فواصل یک تا ۲ ماه برای از بین بردن موها لازم است و البته در پایان این مدت باز ممکن است نیاز به رتوشی در حد هر ۶ ماه یک بار وجود داشته باشد.

۴) با چه دستگاه لیزری می‌توان موهای زاید را از بین برد؟

لیزرهای متعددی برای از بین بردن موهای زاید به کار می‌روند؛ از جمله دستگاه‌های ال.پی.ال و ... که هر کدام می‌توانند آثار خود را داشته باشند و برای موهای خاصی به کار می‌روند. هر فردی که در معرض لیزر قرار می‌گیرد، باید بداند با چه نوع لیزری و با چه کارخانه سازنده لیزری مورد معالجه قرار خواهد گرفت.

۵) عوارض لیزرهای موهای زاید چیست؟

لیزر اگر به درستی توسط متخصص انجام گیرد و پارامترهای دستگاه به درستی انتخاب شود معمولا ایجاد عارضه نمی‌کند ولی به هر حال مانند هر عمل دیگری می‌تواند عوارضی داشته باشد. یکی از این عوارض سوختگی بدن است. دیگری ایجاد پیگمان‌های جلدی است که به مرور از بین می‌روند. گاهی ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای دیگری نیز روی پوست ایجاد شود که البته به مرور رفع خواهد شد. در کل، اگر شخصی که لیزر را انجام می‌دهد به کار خود مسلط باشد و نوع لیزر مناسب را انتخاب کند، مشکلی به وجود نمی‌آید.

۶) هرچند وقت یک بار باید لیزر موهای زاید صورت گیرد؟

معمولا لیزرهای موها یک ماه یکبار انجام می‌گیرد ولی به مرور این فواصل را می‌توان طولانی‌تر کرد.

۷) آیا موهای روشن و سفید هم به لیزر جواب می‌دهند؟

نه! اصولا لیزرهای مو فقط روی موهای تیره اثر می‌کنند و موهای سفید یا کرکی معمولا به لیزر جواب نمی‌دهند.

۸) آیا بعد از لیزر مو ممکن است مشکل دوباره عود کند و سر و کله موهای زاید پیدا شود؟

بله؛ ممکن است این حالت را ببینید و چاره‌ای جز لیزر مجدد هم وجود ندارد.

۹) چرا هزینه‌های لیزر بالاست؟

چون این وسایل، وارداتی هستند و هزینه‌های زیادی برای نگهداری و راه‌اندازی آنها صرف می‌شود و بالتبع هزینه لیزر موهای ناخواسته، به خصوص در وسعت زیاد، بالاست.

۱۰) آیا لیزر نواحی خاصی از بدن می‌تواند سرطان‌زا باشد؟

نه! استفاده از لیزر برای دفع موهای زاید، سرطان‌زا نیست.

دکتر فرهاد ملک‌زاد

متخصص پوست و مو

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیهمچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازروزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری تحلیل بازارسایت ورزش سهسایت تابناکسایت دیدبان ایرانسایت الفسایت دیدارنیوزخبرگزاری ایرناخبرگزاری فارس