چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

برای رسیدن به موفقیت خودمان را باور کنیم


برای رسیدن به موفقیت خودمان را باور کنیم

در زندگی ماشینی امروز ما باید با استفاده از استعدادها و خلاقیت های خود به ابراز وجود و مقابله با شرایط نامطلوب بپردازیم

در زندگی ماشینی امروز ما باید با استفاده از استعدادها و خلاقیت های خود به ابراز وجود و مقابله با شرایط نامطلوب بپردازیم.

بنابراین خودتان را همان طور که هستید بپذیرید. فراموش نکنید شما با هر نقص و کمبودی که داشته باشید، باز هم دوست داشتنی و ارزشمندید. نقص عضو، معلولیت، فقر، مشکلات مالی و هر کمبود یا نقص دیگری نمی تواند چیزی از ارزش شما کم کند. پذیرفتن خود با تمام نقص ها، ضعف ها و کمبودها نشان دهنده عزت نفس و اعتماد به نفس است.

خیلی ها تصور می کنند اگر خودشان را همان طور که هستند بپذیرند، نمی توانند تغییر کنند و به چیزهایی که می خواهند، برسند. بیشتر وقت ها ما فکر می کنیم اگر نسبت به خودمان احساس خوبی نداشته باشیم و از خودمان، شرایط و موقعیت و عملکردمان ناراضی باشیم، این نارضایتی در ما ایجاد انگیزه می کند و باعث می شود برای تغییر، رشد، پیشرفت و رسیدن به شرایط بهتر تلاش کنیم. ممکن است این طرز فکر گاهی- آن هم در کوتاه مدت- درست باشد. خیلی اوقات احساسات ناخوشایندی مانند ناامیدی، عصبانیت، افسردگی و اضطراب، ما را برای تغییر آماده می کنند اما واقعیت این است که نارضایتی و احساسات ناخوشایند بعد از مدتی انرژی ما را می گیرد و توان لازم برای تلاش و ایجاد تغییر را از بین می برد.

اولین قدم در تغییر و تلاش برای رسیدن به هدف، شادی و آرامش است. پذیرش خود و قبول واقعیت در واقع یک خودآگاهی همراه با احساس شادی و رضایت است. پذیرش، به شما احساس آرامش می دهد و همین، انرژی لازم برای رسیدن به هدف، تلاش برای ایجاد تغییر و رشد و پیشرفت را فراهم می کند.

● اهدافتان در زندگی چیست

شما می توانید ضمن اینکه شرایط را می پذیرید، خواسته هایتان را هم داشته باشید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. تصور کنید شما در یک خانه کوچک زندگی می کنید و آرزو دارید خانه بزرگ تری داشته باشید. حسرت خوردن و مدام فکر کردن به اینکه خانه تان اندازه قفس است و ای کاش خانه بزرگ تری داشتید، فقط روحیه تان را ضعیف می کند. شما می توانید ضمن اینکه به خرید خانه بزرگ تر فکر می کنید و برای رسیدن به این هدف، برنامه ریزی و تلاش می کنید، شرایط فعلی تان را بپذیرید. باور کنید در خانه کوچک هم می شود شاد و خوشحال زندگی کرد. زندگی در خانه کوچک هم مزایایی دارد پس بهتر است تا زمانی که در این خانه زندگی می کنید، به مزایای آن فکر کنید؛ مثلاً به اینکه راحت تر تمیز می شود، هزینه هایش کمتر است و راحت تر و زودتر فروش می رود.

پذیرش و قبول واقعیت را نباید با تسلیم در برابر مشکلات و کمبودها یکی دانست. پذیرش یک نوع آگاهی همراه با علاقه، انگیزه و شادی است؛ درحالی که تسلیم نوعی پذیرش همراه با احساس ضعف، شکست و ناتوانی در ایجاد تغییر است.

اگر خودتان را بپذیرید و با تمام وجود خودتان را دوست داشته باشید و به خود عشق بورزید، این احساس را به دیگران هم منتقل خواهید کرد و دیگران هم با شما راحت تر خواهند بود. پذیرش با ایجاد احساس شادی، رضایت و آرامش موجب می شود شما به شرایط مسلط شوید و راحت تر و بهتر زندگی تان را مدیریت کنید، همچنین این حس باعث می شود روابط شما با دیگران بهبود پیدا کند.

حالا که متوجه شدید پذیرش، نقش مهمی در سلامت روان و بهتر شدن زندگی و رشد و پیشرفت شما دارد، بهتر است سعی کنید این مهارت (پذیرش) را در خودتان تقویت کنید. نکات زیر می تواند شما را بیشتر در این باره کمک کند:

سعی کنید توانایی ها، استعدادها، علایق و ویژگی های شخصیتی خودتان را بشناسید. شناخت درست و صحیح از خودتان باعث می شود به خودآگاهی برسید و درباره توانایی های واقعی تان بیشتر بدانید.

اهداف تان را مشخص کنید و دقیقاً و به طور واضح مشخص کنید که چه می خواهید. با درنظر گرفتن توانایی های خود سعی کنید مناسب ترین راه را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کنید.

خودتان را گول نزنید. سعی کنید با دقت و صداقت کامل توانایی ها، علایق و اهداف خود را مشخص کنید. دقت داشته باشید ممکن است کارهایی که برای جلب رضایت دیگران و تحت تأثیر اصرار آنها انجام می دهید یا کارهایی که به اجبار، آنها را انجام می دهید، جزء علایق واقعی خودتان نباشند.

مطمئن باشید کار را به بهترین شکلی که می توانید، انجام می دهید. از خودتان توقع زیاد و خارج از توانایی تان نداشته باشید. هنگامی که مشغول انجام کاری هستید، تلاش کنید و مطمئن باشید هر کاری از دست تان برمی آمده، انجام داده اید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و به داشته ها و نداشته هایشان فکر می کنند، متأسفانه هنوز خودتان را نپذیرفته اید. اینکه در یک مهمانی به جای لذت بردن از مصاحبت با دیگران و کسب تجربه و شنیدن خاطرات، مدام به چیزهایی که دیگران دارند و شما ندارید یا شما دارید و آنها ندارند فکر کنید، نشان می دهد هنوز فاصله زیادی با خودباوری و خودپذیری دارید.

برای تقویت پذیرش خود و قبول واقعیت ها و شرایط موجود زندگی، لازم است از قدرت تشویق استفاده کنید. هر وقت در برابر شرایط و موقعیت های مختلف، خودتان بودید و خودتان را با دیگران مقایسه نکردید و هر وقت خطاها و اشتباهات خود را با واقع بینی پذیرفتید و آن را به دیگران نسبت ندادید، به خودتان جایزه بدهید.یکی از موارد و موضوعاتی که پذیرش شان برایتان سخت است و نمی توانید آنها را بپذیرید، تهیه کنید. بعد یکی یکی درباره شان فکر کنید. باورهایتان را مرور کنید؛ شاید لازم باشد آنها را تغییر دهید تا بتوانید بهتر مسائل را بپذیرید و به آرامش برسید.

سزاوار