سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان / ۲۳ جولای


ماشین زمان / ۲۳ جولای

▪ بیست و سوم جولای سال ۱۸۸۱ فدراسیون بین المللی ژیمناستیک(FIG)، قدیمی ترین فدراسیون ورزشی جهان در لیژ بلژیک تأسیس شد. این فدراسیون که مقرش در موتیر سوییس است در ابتدا با نام فدراسیون …

بیست و سوم جولای سال ۱۸۸۱ فدراسیون بین المللی ژیمناستیک(FIG)، قدیمی ترین فدراسیون ورزشی جهان در لیژ بلژیک تأسیس شد. این فدراسیون که مقرش در موتیر سوییس است در ابتدا با نام فدراسیون ژیمناستیک اروپا و با عضویت سه کشور بلژیک، فرانسه و هلند کار خود را آغاز کرد اما در سال ۱۹۲۱ که کشورهای غیراروپایی نیز عضو شدند، نام آن به نام فعلی تغییر یافت. ۶ نوع ژیمناستیک توسط این فدراسیون اداره می شد.

بیست و سوم جولای سال ۱۹۶۸ گری دواین پیتون ستاره سابق تیم ملی بسکتبال امریکا و باشگاه سیاتل سوپرسانیکس متولد شد، او بیشتر شهرت خود را مدیون ۱۲ سال حضور پرثمر در سیاتل است اما در تیم های میلواکی باکس، لس آنجلس لیکرز، باستون سلتیکس و میامی هیت نیز سابقه حضور دارد. او در بیشتر زمان بازی در پست گارد رأس بازی می کرد و یکی از بهترین مدافعان تاریخ NBA محسوب می شود. او که سال گذشته از دنیای بازی خداحافظی کرد در طول ۱۷ سال بازی نزدیک به ۲۱ هزار امتیاز کسب کرد و حدود ۹ هزار پاس گل برای هم تیمی های خود فراهم ساخت ضمن اینکه بیش از ۴۷ هزار دقیقه بازی کرد و در این مدت ۱۳۵۵ بازی انجام داد. او ۲ بار در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ با تیم ملی المپیک امریکا به مدال طلا دست یافت ضمن اینکه در سال ۲۰۰۶ به قهرمانی NBA رسید و ۹ بار در تیم منتخب سال قرار گرفت و یک بار هم به عنوان بهترین مدافع سال انتخاب شد. پیتون در رده بندی سال ۲۰۰۳ به عنوان چهل وهفتم در میان برترین بسکتبالیست های تاریخ برگزیده شد. او که ۲ بار توانسته بود ۳۵۴ و ۳۵۶ بازی بدون وقفه به میدان برود در سال ۱۹۹۹ از سوی چارلز بارکلی یکی از ستارگان اسبق NBA به عنوان برترین بازیکن جهان انتخاب شد.

بیست و سوم جولای سال ۱۹۷۸ استوارت الیوت بازیکن تیم ملی ایرلند شمالی متولد شد. این بازیکن که در پست گوش چپ فعالیت دارد و به عنوان یکی از بهترین ضربه سرزنندگان خارج از دسته اول شناخته می شود، در ماه مه امسال از تیم هال سیتی راهی دونکاستر راورز شد. الیوت در ۳۶ بازی ملی خود ۴ گل زده است.

بیست و سوم جولای سال ۱۹۸۱ یارکو نایمینن تنیسور نامدار فنلاندی به دنیا آمد. وی که در آخرین رده بندی برترین تنیسورهای جهان در رده بیست و پنجم جای دارد تا به حال یک بار در مسابقات دونفره و یک بار در مسابقات یک نفره به قهرمانی رسیده است و بهترین عملکرد او در مسابقات گرنداسلم رسیدن به مرحله یک چهارم نهایی اوپن امریکا، ویمبلدون و استرالیا است. او بهترین تنیسور تاریخ فنلاند و تنها فرد از این کشور است که به قهرمانی در رقابت های ATP دست یافته است. همسر او آنو نایمینن برترین بازیکن بدمینتون کشور فنلاند محسوب می شود.

بیست و سوم جولای سال ۱۹۸۲ جرالد جرمین والاس فوروارد شارلوت بابکتس از تیم های حاضر در لیگ حرفه ای بسکتبال امریکا(NBA) متولد شد. او که از سال ۲۰۰۴ در این تیم بازی می کند قبل از آن به مدت ۴ سال در خدمت تیم ساکرامنتو کینگز بود.