دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

چرا موهای شما در جوانی سفید شده اند؟


حتی یک رشته موی سفید در این سن استرس‌زاست. اگر شاهد سفید شدن موهای خود در سنین جوانی بودید در ابتدا باید علت اصلی مشکل را پیدا کنید. با این کار یافتن راه‌حل مناسب آسان‌تر خواهد بود.

چرا موها سفید می‌شوند؟

شما می‌توانید آن را نمک و فلفل مو بنامید. هرچه میزان نمک قابل‌مشاهده در موهای شما از فلفل بیشتر شود مسن‌تر به نظر می‌رسید. در واقع مو توسط عنصری به نام ملانین رنگ می‌گیرد. با ملانین بیشتر موها تیره‌تر خواهد بود و برعکس. زمانی که فرآیند تولید ملانین کند شود موها شروع به سفید شدن خواهند کرد. این پدیده با افزایش سن اتفاق می‌افتد اما در افراد زیادی نیز در سنین کم و در دهه‌ی بیست سفید شدن زودهنگام مو مشاهده می‌گردد.

علت سفید شدن موها چیست؟

یافتن علت اصلی زود سفید شدن موها اهمیت زیادی دارد. به‌هرحال این تنها شانس شما برای متوقف کردن فرآیند سفید شدن موهاست.

تأثیر ژنتیک

بیشتر متخصصان پوست براین باورند که سفید شدن موها در ۲۵ سالگی با ژنتیک در ارتباط است. اگر والدین شما و یا پدربزرگ و مادربزرگ‌هایتان موهایشان زود سفید شده است احتمال تجربه‌ی این مشکل برای شما نیز بالاتر است.

بیماری ها

گاهی سرماخوردگی شدید، یبوست مزمن، کم‌خونی یا مشکلات غدد تیروئید می‌تواند سبب بروز این مشکل شود. در حقیقت پرکاری تیروئید یکی از مهم‌ترین عوامل سفید شدن موهاست. این شرایط می‌تواند با پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی بدتر شود. پیسی نیز می‌تواند سبب زود سفید شدن موها شود. زمانی که سلول‌های رنگی پوست آسیب می‌بینند این شرایط ایجاد خواهد شد.

کمبود مواد غذایی

شاید باور نکنید اما زود سفید شدن مو می‌تواند بر اثر رژیم غذایی نامتعادل باشد. اگر مصرف ویتامین B۱۲، ید، مس، آهن، پروتئین، آمینواسید و فولیک اسید را قطع کنید خطر سفید شدن مو در سنین کم برای شما زیاد است. رژیم غذایی نامناسب می‌تواند سبب عدم تعادل مواد غذایی در بدن شود. این کمبود خود را در موهای شما نشان خواهد داد.

استفاده‌ی زیاد از مواد شیمیایی و وسایل الکتریکی

ا

اگر شما مرتباً از سشوار برای خشک‌کردن موهای خود استفاده کنید احتمال ریزش موهای شما زیاد خواهد شد. مشابه همین موضوع در مورد استفاده‌ی زیاد از سشوار و اطوی مو است. هرگونه استفاده‌ی نامناسب و زیاد از محصولات آرایشی برای رنگ موهای شما و درخشش آن‌ها مضر است. مراقبت نادرست از پوست سر نیز می‌تواند مشکل شما را تشدید کند.

سیگار کشیدن

در مقایسه با کسانی که سیگار نمی‌کشند خطر سفید شدن مو در سنین کم در افراد سیگاری بیشتر است. این تغییری در سبک زندگی است که باید برای بهبود رنگ موهای خود انجام دهید.

استرس روحی

استرس و نگرانی می‌توانند با سفید کردن زودرس روی موهای شما تأثیر بگذارند. هردو استرس روحی و استرس اکسیداتیو ( برهم زننده‌ی تعادل تولید رادیکال‌های آزاد و دفاع‌های آنتی‌اکسیدانی ) در این موضوع مقصرند. برخی دانشمندان بر این باورند که فولیکول‌های مو درست مانند DNA ما در مقابل استرس آسیب‌پذیرند. بنابراین به یاد داشته باشید هرگونه استرس باعث می‌شود از سن واقعی خود مسن‌تر به نظر برسید.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارروزنامه ایرانسایت ساعدنیوزسایت ورزش سهخبرگزاری تحلیل بازارسایت زومیتسایت دیدارنیوزسایر منابعخبرگزاری تسنیمسایت مثلث آنلاین