سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

مردی در سایه به نام «مرفاوی»


مردی در سایه به نام «مرفاوی»

ناگفته پیدا است مرفاوی به دلیل حجب و حیای خاص خود, انسانی سربه زیر و باشرم است به همین دلیل حرف ها را در سینه حبس كرد به قول حسن روشن آن قدر به مرفاوی فشار آورده اند و حرف زور گفته اند كه در حال تركیدن است

عبدالصمد مرفاوی روزی كه لیگ ۸۵ را با ناكامی به پایان رساند باور نمی كرد هواداران عصبانی و دل شكسته برایش دست بزنند. آنان هر چند در دقایق پایانی بازی با پاس حسابی از خجالت بازیكنان درآمده بودند اما وقتی مسابقه تمام شد به احترام مرفاوی بلند شدند و برایش دست زدند. او هم به سمت هواداران رفت و در حالی كه چانه اش می لرزید، شروع به تشویق طرفداران كرد. البته مرفاوی روی نیمكت استقلال به فوتبال ایران معرفی نشده بود.

او در ادامه نسل بازیكنانی چون كریم باوی از سرزمین جنوب ایران به فوتبال ما معرفی شد و سال ها در این باشگاه و تیم ملی آقایی كرد. كمتر كسی را می شناسیم كه گل استثنایی او به ژاپن در سال ۱۹۹۰ را فراموش كرده باشد.

او صدالبته برای رسیدن به نوك پیكان خط حمله استقلال، راهی طولانی را پیمود اما برای رسیدن به صندلی داغ استقلال ناخواسته راه میانبر رفت. البته اگر دست خود صمد بود، هرگز چنین نمی كرد چرا كه نیك می دانست برای سرمربی شدن غیر از تجربه بازیگری، مجهز بودن به تئوری های روز فوتبال و دانستن حاشیه های دنیای مربیگری الزامی است.

با این حال وی در یك موقعیت انجام شده قرار گرفت. امیر قلعه نویی كه با یك برنامه ۳ ساله موفق به قهرمان كردن استقلال تهران شده بود، سر از تیم ملی درآورد. به همین دلیل مسؤولان مربوطه در باشگاه به این نتیجه رسیدند كه یك فرد موجه، حداقل از نظر محبوبیت را روی نیمكت تیم بنشانند. این گونه بود كه عبدالصمد مرفاوی را به عنوان سرمربی انتخاب كردند اما در همان زمان، بودند افرادی كه ادعا می كردند مسؤولان باشگاه استقلال صمد را آورده اند تا آنچه خود می خواهند را به او تحمیل كنند.

ناگفته پیدا است مرفاوی به دلیل حجب و حیای خاص خود، انسانی سربه زیر و باشرم است. به همین دلیل حرف ها را در سینه حبس كرد. به قول حسن روشن آن قدر به مرفاوی فشار آورده اند و حرف زور گفته اند كه در حال تركیدن است! با این حال او راضی نیست لب به شكایت و اعتراض بگشاید. البته شاید برخی ها بر این باور باشند كه صمد به دلیل موقعیت خوبی كه به او رو كرده بود، تمام شرایط موجود را به جان خریده بود اما باور این امر مشكل است چون مرفاوی روی نیمكت استقلال محبوب نشده بود.

اما ادامه كار یا به قول معروف پیش بینی سرنوشت عبدالصمد مرفاوی؛ او تیمی را كه غلامرضا عنایتی و مجتبی جباری را نداشت، تبدیل به یك مدعی كرد و حتی تا یك قدمی كسب مقام قهرمانی پیش رفت تا نشان دهد چیزی كمتر از دیگران ندارد. این اتفاق همان سال اول حضور مرفاوی در استقلال افتاد و او بدون هیچ ادعایی در حال رقم زدن یك شاهكار بود كه البته محقق نشد.

با این حساب او لیاقت كار در سطح اول فوتبال ایران را به عنوان مربی دارد. این شرایط از یك سو و جمع بندی كلی گفته های مسؤولان رده بالای استقلال تهران از سوی دیگر، همگان را به این باور رسانده كه مرفاوی همچنان مدنظر باشگاه برای حضور در كادر فنی است. با این تفاوت كه او مرد شماره ۲ كادر فنی باشد و مرد شماره یك كسی خواهد بود كه وجهه پرسابقه تری در امر مربیگری داشته باشد.

اگر چنین شود آن گاه عبدالصمد مرفاوی در فوتبال باشگاهی ایران و بخصوص در باشگاه استقلال تهران تبدیل به چهره ای منحصر به فرد خواهد شد. او با تحقق شرایط جدید، می تواند به مرد سایه ها تبدیل شود. لابد می دانید كه «مرد سایه» در فوتبال و در عرصه مربیگری چه معنایی دارد؟ مرد سایه یا مربی در سایه یعنی جانشین همیشه حاضر برای سرمربیانی كه ناكام می شوند.

به این ترتیب هر كس از این پس با مرفاوی كار كند ، باید حواسش جمع باشد تا پایش نلغزد. البته او پیش از این نیز یك بار چنین موقعیتی را تجربه كرده است. یعنی همان دورانی كه امیر قلعه نویی از استقلال به تیم ملی رفت. در شروع كار همه بر این باور بودند كه مرفاوی به زودی از مسند قدرت در كادر فنی یك پله پایین می آید و سرمربی جدیدی جای او را می گیرد اما چنین اتفاقی تا پایان لیگ ۸۵ رخ نداد.

این بار نیز سرمربی جدیدی اگر در كار باشد، باید حواسش جمع باشد كه هواداران و مسؤولان باشگاه استقلال تهران حال و حوصله ناكامی ندارند و امكان دارد حتی در همان چند هفته اول، مرد سایه استقلال تهران دوباره در رأس كادر فنی قرار گیرد و بساط سرمربی جدید از این تیم برچیده شود.به هر حال شرایط جدید پیش آمده برای عبدالصمد مرفاوی كه یك مربی جوان محسوب می شود، شرایط خوب و مناسبی است تا داشته های فنی و تئوریك خود را افزایش دهد . در این بین وی باید با مرور وقایع گذشته بر سیاست كاری خود بیفزاید.

سیدحمید صادق‌زادههمچنین مشاهده کنید

سایت رکناروزنامه شهروندخبرگزاری فارسسایت فرادیدسایت انتخابسایت تاپ نازخبرگزاری صدا و سیماسایت دیجیاتوروزنامه دنیای اقتصادسایت تجارت نیوز