شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

انس با قرآن کریم


انس با قرآن کریم

قرآن کریم، معجزه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ماندگارترین معجزه آن حضرت در بین سایر معجزات وی تا قیامت به عنوان سند پیامبریش کتابی است جاودانه که شامل انواعی از معارف …

قرآن کریم، معجزه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ماندگارترین معجزه آن حضرت در بین سایر معجزات وی تا قیامت به عنوان سند پیامبریش کتابی است جاودانه که شامل انواعی از معارف و علوم و احکام قوانین فردی و اجتماعی برای هدایت بشر تا قیامت در دسترس بشر قرار دارد که بررسی کامل هر دسته از آنها نیازمند به گروههای متخصصی است که در طول سالیان دراز، به تحقیق و تلاش علمی و عملی درباره آنها بپردازند و تدریجا رازهای نهفته آنرا کشف کنند و به حقایق بیشتری دست یابند. هر چند کشف همه حقایق و اسرار آن، جز بوسیله کسانی که دارای علم الهی و تایید خدایی باشند، میسر نخواهد بود.

مقصد نهایی مباحث قرآنی

این مجموعه‌های گوناگون که شامل عمیق‌ترین و بلندترین معارف، و والاترین و ارزشمندترین دستورات اخلاقی، و عادلانه‌ترین و استوارترین قوانین حقوقی و جزایی، و آموزنده‌ترین نکات تاریخی، و سازنده‌ترین شیوه‌های تعلیم و تربیت و در یک جمله حاوی همه اصول مورد نیاز بشر برای سعادت دنیا و آخرت است با روشی ابتکاری و بی‌سابقه در هم آمیخته شده، بگونه‌ای که همه افراد انسانی اعم از باسواد یا بی‌سواد بتوانند به فراخور استعدادشان از آن‌، بهره مند شوند. اما با نظر بر اینکه این کتاب با وجود گستردگی مباحثش یک هدف را دنبال می‌کند و آن هدایت بشر به سوی سعادت و کمال واقعی می‌باشد، آشنایی و انس با این کتاب آرزو و وظیفه هر انسان مومن می‌باشد تا در سایه انس با آن خودش را از گمراهی نجات داده و به قرب الهی برسد.

کتاب آسمانی تحریف نشده

بنابراین قرآن کریم، تنها کتاب آسمانی تحریف نشده در دست بشر است که راه تضمین شده‌ای برای اثبات سایر عقاید صحیح و بیان نظام ارزشی و وظایف عملی همه انسانها تا پایان جهان شناخته شده است که کلید حل مسائل مربوط به جهان بینی و ایدئولوژی محسوب می‌شود به همین دلیل آشنایی و انس با قرآن یکی از بزرگترین وظایف اسلامی ما است.

جمع بندی

با توجه به آنچه گفته شد اهمیت قرآن کریم آشکار و ارزش آن برای همه روشن می‌شود. از اینرو باید هر چه بیشتر با قرآن مانوس گردیده و توجه همه جانبه به آن داشت. البته لازمه انس هر چه بیشتر با قرآن‌، آشنایی هر چه بیشتر و بهتر با آیات و قرائت مداوم و مستمر تمامی آیات و راه‌یابی به معانی آنهاست. اهمیت و ارزش توجه و تمسک به قرآن مجید، ضرورت قرائت و خواندن هر چه بهتر آن و حتی حفظ آیات را آشکار می‌سازد. بنابراین با توجه هر چه بیشتر به قرآن مجید و سعی در یادگیری قرائت و آنگاه معنای آیات و اندیشه در فهم آن و بهره جوئی از سخنان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام و به یاری خدای متعال می‌توان چه بیشتر با قرآن و معارف قرآنی که سرچشمه زلال علم الهی است مانوس گردید.