چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

وقتی بحران های محیط زیستی سیاسی میشوند آیا طوفان های سیستان و بلوچستان و مهاجرت مردم به خراسان ,امنیت منطقه را به خطر می اندازد


وقتی بحران های محیط زیستی سیاسی میشوند آیا طوفان های سیستان و بلوچستان و مهاجرت مردم به خراسان ,امنیت منطقه را به خطر می اندازد

طوفان 120 روزه سیستان و بلوچستان معروف است و این طوفان ها زندگی را برای مردم این خطه از کشور سخت و دشوار کرده است
هر سال که می گذرد این طوفان ها بیشتر به مردم آسیب می رساند و امسال بسیاری از مردم این استان را راهی بیمارستان کرد و ریه هایشان را پر خاک از سوی دیگر این طوفان ها در بسیاری از موارد کشاورزی هم با مشکل روبرو کرده و زندگی در چنین شرایطی بسیار دشوار است و بسیاری از مردم این خطه در چند سال اخیر به استان های دیگر به ویژه خراسان رضوی و مشهدمقدس کوچ کرده اند

دکتر محمدنعیم امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره وضعیت زندگی مردم در استان سیستان و بلوچستان می گوید: «این طوفان ها معروف به 120 روزه است که هم در شمال و هم مرکز استان جریان دارد. بیشتر ناظر بر این است که در طول 4ماه شدت بیشتری دارد نه این که مختص 120 روز باشد.»

نماینده ایرانشهر، سرباز و دلگان با اشاره به تغییرات اقلیمی در دنیا، کشورمان و اقلیم های مجاور ایران، می افزاید: «این تغییرات عوارض ناشی از طوفان ها را در سالیان اخیر بیشتر کرده است. به عنوان مثال خشک شدن نسبی تالاب جازموریان حد فاصل استان سیستان و بلوچستان و کرمان برابر اعلام سازمان محیط زیست دلیل 20درصد از ریزگردهای داخل استان است. مسئله بادهای 120 روزه شدت خودش را همچنان دارد و در مرکز بلوچستان نمود قابل توجهی پیدا کرده و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. علاوه بر عوارضی که قابل انتظار است، در دوره شدت گرفتن بادها زندگی مردم مختل می شود. ضمن آن که حداقل معیشت مردم که ناشی از کشاورزی است هم با این خشکسالی که وجود دارد تحت تاثیر قرار می گیرد.»

وی در پاسخ به این سوال که همین طوفان ها و شرایط سخت اقلیمی دلیل مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان است و آیا این مهاجرت جای نگرانی دارد یا خیر؟ می گوید: «قطعا این مهاجرت ها نگران کننده است. سیستان و بلوچستان جزو خط مقدم پایداری ایران در طول تاریخ و رکن اصلی آن هم حضور مردم بوده است. ممکن است در کوتاه مدت آثار این مهاجرت را زیاد نبینیم ولی در دراز مدت قطعا به لحاظ منافع ملی مسئله نگران کننده خواهد شد. مشکل جدیدی هم که به وجود آمده این است که در گذشته مردم سیستان بودند که مهاجرت می کردند ولی در حال حاضر به دلیل مشکلات معیشتی در بلوچستان، مهاجرت در بلوچستان هم خیلی نمود قابل توجهی به خودش گرفته است.»

دکتر امینی فرد با بیان این که باید توجه داشت که در طول قرن ها این مهاجرت وجود داشته است، تاکید می کند: «از جمعیت حدود 28 میلیون بلوچ آریایی که در دنیا هستند و از اقوام اصیل ایرانی محسوب می شوند چیزی حدود 2 میلیون نفر در داخل ایران زندگی می کنند. ضمن آن که مقداری از سرزمین ما هم جدا شده و به دلیل بی کفایتی شاهان قاجار و قبل از آن به کشورهای همجوار رفته، مسئله مهاجرت نمود زیادی داشته است. در حال حاضر باید توجه داشت که به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی این مهاجرت باعث شده که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور عمان را هموطنان بلوچ ما به خود اختصاص دهند. جمعیت قابل توجهی از این استان به کشورهای طول حاشیه جنوبی خلیج فارس در طول دهها سال مهاجرت کرده اند.»

وی به جنبه مثبت مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان به کشورهای دیگر اشاره کرده و می گوید: «بالاخره کشور آریایی و هویت ایرانی - اسلامی در منطقه نمود پیدا می کند ولی این نشان دهنده عمق مشکلات معیشتی مردم هم هست.»

نماینده مردم سرباز و دلگان با بیان این که فکر می کنم دولت باید استراتژی مشخصی را در ارتباط با استان سیستان و بلوچستان دنبال کند، می گوید: «نمی توانیم بگوییم دولت کاری انجام نداده، کارهای بزرگی انجام شده اما به دلیل این که جزیره ای عمل شده و آمایش سرزمین در کل استان سیستان و بلوچستان در نظر نگرفته اند به آن اهدافی که پروژه های عمرانی را شروع کردیم، دست پیدا نکردیم.»

وی می افزاید: «مسئله این است که در دهه اخیر هیچ پروژه مشخص اقتصادی در مرکز و شهرهای مرزهای استان سیستان و بلوچستان، صورت نگرفته است. باید در نظر داشته باشیم که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم از پتانسیل های بسیار بالایی برخوردار است که تبدیل به مشکلات امنیتی می شود و با توجه به اهمیتی که این منطقه از نظر استراتژیک برای ایران دارد، می طلبد که توسعه پایدار را مدنظر قرار دهیم و مسائل فرهنگی مردم (که به دغدغه های بحق و مثبتی است) را مدنظر قرار دهیم و با مشارکت مردم ساماندهی کنیم و مشکلات آن را حل کنیم. تاکید می کنم که سرمایه گذاری های دولت در شمال و جنوب استان سیستان و بلوچستان انجام شده و عملا مرکز استان که دارای سابقه تمدن عمیقی است مغفول واقع شده و در برنامه های توسعه ای دولت در دو دهه اخیر دیده نشده است. جایی که به آن مکران می گوییم (شامل ایرانشهر، سراوان، سرباز و...) از برنامه های توسعه ای بهره ای نبرده اند. با این اوصاف به نظر می رسد برنامه های توسعه ای باید با وجه عدالت در این خطه عملیاتی شود.

امنیت منطقه در خطر است

دکتر حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان نیز شرایط استان را تشریح کرده و می گوید: «مردم استان به ویژه مردم شمال استان سیستان و بلوچستان بیشتر کوچ می کنند و این واقعیتی است که چند سال اتفاق افتاده و مردم بیشتر استان خراسان و مشهد مقدس و نزدیکی به امام رضا (ع) انتخاب می کنند. متاسفانه مشکلات استان بسیار زیاد است و توفان های شنی که سال های سال در این استان وجود دارد و در واقع حدود 200 تا 250روز تداوم دارد.»

وی با اشاره به این که دولت ها هم تاکنون به فکر نبودند که این مشکلات را حل کنند، می افزاید: «این رویه نه به دولت کنونی بلکه در تمام دولت ها وجود داشته است. با وجود گرمایی که در استان وجود دارد باد به تنهایی خوب است اما وقتی با شن و گرد و خاک همراه می شود، زندگی مردم را با مشکل روبه رو می کند. راه حل هم دارد برای این که بتوان وضعیت استان را کنترل کرد. برای تثبیت شن های روان کار جدی انجام نشده و از وقتی دریاچه هامون خشک شده مشکلات زیست محیطی مردم بیشتر شده است. برای احیای دریاچه هامون هم به جز لبخندزدن و شعار دادن کار دیگری انجام ندادند و وجود آب در دریاچه هامون باعث می شود که هوای استان تثبیت شود و از این شدت طوفان های شن می کاهد.»

دکتر شهریاری در آخر با اشاره به این که حضور مردم استان سیستان و بلوچستان بخشی از امنیت این خطه را تامین می کند، تاکید می کند:«فکر می کنم اگر این روند ادامه پیدا کند چند سال دیگر دولت باید برای امنیت این منطقه صدها میلیارد پول هزینه کند. وقتی منطقه ای خالی از سکنه شود مجبورند ازنیروهای نظامی و امنیتی برای کنترل امنیت استفاده کنند.»همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزروزنامه تعادلخبرگزاری ایسناسایت رکناسایت آفتاب نیوزروزنامه آرمان ملیسایت انصاف نیوزسایت تاپ نازسایت اقتصاد 24خبرگزاری تحلیل بازار