دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

۱۰ معیار مهم برای انتخاب تالار عروسی


۱۰ معیار مهم برای انتخاب تالار عروسی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های برنامه ریزی جشن عروسی, انتخاب تالار یا باغ محل برگزاری مراسم است

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های برنامه‌ریزی جشن عروسی، انتخاب تالار یا باغ محل برگزاری مراسم است. حداقل شش ماه قبل از تاریخ برگزاری جشن خود باید نسبت به انتخاب تالار پذیرایی خود اقدام کنید. برای انتخاب تالار یا باغ، باید نکات ریز و درشت را در نظر بگیرید و معیارهای زیادی را در ذهن داشته باشد. در اینجا برخی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب تالار یا باغ محل برگزاری مراسم را ذکر می‌کنیم.

● موقعیت و دسترسی شهری

تالار محل برگزاری جشن شما باید از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری، وضعیت مناسبی داشته باشد. شاید مهم‌ترین موضوع در انتخاب تالار پذیرایی همین باشد، چرا که مهمانان شما باید این مسیر را طی کنند و چنانچه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل: ترافیک یا واقع شدن در خارج از شهر، مشکل باشد باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما خواهد شد. از طرفی سعی کنید تالار یا باغ محل برگزاری جشن را در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنید، چرا که خود شما هم باید این مسیر را طی کنید و چنانچه این اماکن دور از هم باشند، دیر در جشن خود حاضر خواهید شد. هیچ چیز بدتر از این نیست که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند..

● سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشد. سالن‌های با سقف کوتاه دلگیر هستند و مهمانان احساس خفگی خواهند کرد. سقف تالار از نکاتی است که حتما باید در هنگام انتخاب تالار پذیرایی، به آن دقت کنید.

● سرکشی و بررسی نهایی

حتما روز قبل از مراسم، به تالار پذیرایی یا باغ خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز مرتب است. تمیزی روکش‌های صندلی و رومیزی‌ها، تعداد صندلی‌ها، نورپردازی، تزئینات و خلاصه همه چیز را بررسی کنید. این سرکشی و حساسیت شما، به مدیریت تالار نیز ثابت می‌کند که شما نسبت به همه چیز حساس هستید و در جهت جلب رضایت شما تلاش خواهد کرد.

● روکش صندلی‌ها و رومیزی‌ها

در هنگام انتخاب تالار یا باغ، به رنگ و جنس روکش‌ها و رومیزی‌ها توجه کنید. در ضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنید که برای مهمانی شما، روکش‌ها و رومیزی‌ها باید تمیز باشند و حتی‌الامکان روز قبل شسته شده باشند و روی این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند. در غیر این صورت ممکن است در شب مهمانی شما، برخی از مهمانان شاهد روکش‌های صندلی و رومیزی‌هایی باشند که با انواع و اقسام نوشیدنی‌ها، لک شده‌اند.

● ظرفیت سالن پذیرایی عروسی

وسعت تالار یا باغ شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد. اگر تعداد مهمانان شما کم هستند، سالن بزرگ و وسیع برای شما مناسب نیست، چرا که مهمانان شما در آن پراکنده می‌شوند و جشن شما خلوت و سرد به نظر می‌رسد. بنابراین در صورتی که تعداد مهمانان شما کم هستند، یک سالن کوچک‌تر را برای پذیرایی در نظر بگیرید. در ضمن در هر صورت، از مسوول تالار یا باغ سوال کنید که در صورت لزوم آیا صندلی اضافه برای پذیرایی دارند یا خیر؟

● پارکینگ اتومبیل‌ها

پارکینگ یکی از مهم‌ترین امکاناتی است که باید به آن توجه کنید. تالار پذیرایی یا باغی که جشن خود را در آن برگزار می‌کنید حتما باید مجهز به پارکینگ برای اتومبیل‌ها باشد. قطعا بیشتر مهمانان شما با اتومبیل شخصی خود می‌آیند و علاقه ندارند مدت زیادی را در خیابان‌های اطراف به دنبال جای پارک بگردند و در نهایت نگران امنیت اتومبیل خود باشند. خصوصا اگر ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستید، حتما به این ویژگی توجه کنید.

● هزینه‌های تالار

برای خود بودجه تعیین کنید و به آن پای‌بند باشید. هزینه‌های یک تالار عروسی به طور معمول شامل:

«هزینه ورودی» که یک رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان است.

«هزینه غذا و پذیرایی» که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می‌شود و به تعداد مهمانان، انواع غذا، نوشیدنی، پیش غذا و... بستگی دارد.

«هزینه گروه موزیک و سرگرمی» در این مورد عرف این است که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد شد.

«هزینه خدمات» که معمولا درصدی از مجموع هزینه‌هاست که به کل هزینه‌ها اضافه می‌شود.

«هزینه مالیات بر ارزش افزوده و عوارض» که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست.

«هزینه تزئینات» مثل: بادکنک‌آرایی، گل‌آرایی و... که در صورت عدم تمایل شما، حذف می‌شوند.

هزینه برنامه‌هایی مثل: آتش بازی، اسب‌سواری، کالسکه سواری و... که معمولا انتخابی هستند و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می‌شوند.

معمولا محاسبه هزینه‌ها به این صورت است که در هنگام عقد قرارداد، بخشی از هزینه‌ها را به‌عنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می‌کنید. حدود یک هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید و شب مراسم وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب است و مشکلی در ارائه خدمات نیست، تسویه حساب نهایی را انجام می‌دهید. میز شام عروس و داماد

معمولا تالار‌های پذیرایی، یک میز جداگانه را برای صرف شام عروس و داماد در نظر می‌گیرند و آن را با گل و شمع و... تزئین می‌کنند. برخی از تالارها هزینه این میز را جداگانه محاسبه می‌کنند و برخی نیز به‌عنوان هدیه آن را در نظر می‌گیرند. به طور کلی اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید، ایده خوبی است و می‌تواند شکلی رمانتیک به مجلس شما بدهد. ضمن اینکه در عکس و فیلم شما نیز ماندگار خواهد شد. تست غذا و کیفیت پذیرایی

متداول است که بعد از انتخاب تالار و باغ پذیرایی، قبل از عقد قرارداد، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می‌شود. معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و مشاهده نوع سرویس‌دهی را می‌کند. امکان مشاهده نحوه سرویس‌دهی مهمانداران، برخورد آنها با مهمانان، نوع لباس آنها، کیفیت ظروف پذیرایی و... از نزدیک، به شما کمک خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را راحت‌تر بگیرید.

● سرویس‌های بهداشتی و دیگر امکانات

سرویس‌های بهداشتی را فراموش نکنید. خصوصا اگر مهمانی شما در فصل‌های سرد سال برگزار می‌شود، حتما بررسی کنید که سرویس‌های بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. علاوه بر این محل سرویس‌ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم است. امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه‌ها، رختکن‌های زنانه و... نیز از نکاتی هستند که باید به آنها توجه کنید.همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزخبرگزاری مهرخبرگزاری صدا و سیماسایت باتوسایت نورنیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت سلام نوسایت انتخابروزنامه دنیای اقتصادسایت اکوایران