شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

چرا نباید برای همسرتان, خودتان عطر بخرید


چرا نباید برای همسرتان, خودتان عطر بخرید

هیچ وقت نمی توانید برای همسرتان یک عطر مناسب بخرید سلیقه عطر شما با همه افراد پیرامون خودتان فرق می کند

هیچ‌وقت نمی‌توانید برای همسرتان یک عطر مناسب بخرید؟ سلیقه عطر شما با همه افراد پیرامون خودتان فرق می‌کند؟ خب فکر نکنید این مسئله عجیبی است، درواقع علم برای این مسئله پاسخ دارد: بوی بدن هرکس و سیستم ایمنی او، روی سلیقه عطری او و تمایلش به استفاده از عطرهای مختلف تاثیر می‌گذارد.

● عطری که همسرتان دوست دارد، متفاوت است

دکتر تیم جاکوب می‌گوید انسان‌ها به‌طور غریزی جفتی برای خود انتخاب می‌کنند که بوهایی نه مشابه آن‌ها که بوهایی متفاوت را دوست داشته باشد و درواقع بوی بدن او با بوی بدن این فرد متفاوت باشد. به گزارش برترین ها دکتر جاکوب می‌گوید: «ما ناخودآگاه بوی افرادی را می‌پسندیم که سیستم ایمنی متفاوتی با ما دارند، ما افرادی را که سیستم ایمنی مشابه ما دارند و بوی آن‌ها شبیه بوی ماست نمی‌پسندیم، این رمز تقویت سیستم ایمنی نسل‌های بعد و داشتن فرزندان سالم‌تر است.» البته دکتر جاکوب می‌گوید در این‌جا منظور بوی طبیعی بدن فرد است نه بویی که به وسیله استفاده از عطرها، افترشیوها و خوشبوکننده‌ها خلق می‌شود. اما نتیجه کل این حرف‌ها چیست؟ پروفسور جاکوب می‌گوید: «شما نمی‌توانید سلیقه خودتان را در مورد دیگران به کار بگیرید،‌ بهترین کار این است که برای دیگران عطر یا افترشیو انتخاب نکنید و فقط برای خودتان عطر انتخاب کنید.» جالب است که دکتر جاکوب در ادامه حرف‌هایش می‌گوید:‌ «همه ما، عطر و ادکلن‌هایی داریم که هدیه گرفته‌ایم اما بوی آن‌ها را دوست نداریم و درنتیجه میزهای ما پر از عطرهایی است که تمایلی به استفاده از آن‌ها نداریم،‌ این نتیجه همان انتخاب عطر برای دیگران به سلیقه خودمان است.»

● گوشت نخورید

اما در این وسط یک سوال پیش می‌آید: «آیا انسان‌ها از عطرها و افترشیوها استفاده می‌کنند تا بوی بدن خود را، یعنی بوی طبیعی بدن خود را پنهان کنند یا آن را تشدید کنند؟ دکتر یان‌ هاولویچ، متخصص بوشناسی در دانشگاه چارلز در این مورد می‌گوید: «به‌طور کلی بوی بدن افرادی که کمتر گوشت قرمز می‌خورند بهتر از کسانی است که گوشت قرمز جزو اصلی غذاهای آن‌هاست، باتوجه به این یافته‌ها می‌توان این‌گونه گفت که در اکثر موارد عطرها و خوشبوکننده‌ها توسط افرادی مصرف می‌شود که می‌خواهند با بوی آن‌ها بوی بدن خودشان را پنهان کنند یا تغییر دهند اما نکته این است که این عطرها در برخی موارد و برخی افراد بوی بدن را بهتر می‌کنند اما در برخی افراد هم بوی نامناسب بدن را تشدید می‌کنند، به همین دلیل است که تنها راه امتحان کردن یک عطر، امتحان کردن آن روی پوست فرد است.» اگر می‌خواهید برای کسی عطر بخرید تنها راه این است که او را همراه خود ببرید و عطری را که می‌خواهید برای او بخرید روی پوستش امتحان کنید... البته خب یک استثنا وجود دارد و آن هم در مورد خویشاوندان خونی است، مثلا یک مادر می‌تواند برای پسرش خوشبوکننده‌ها یا عطری بخرد که مناسب او باشد.

● هر عطر برای یک نفر

با همه این تعاریف مشخص می‌شود احتمالا در آینده صنعت تولید عطر در جهان بسیار تغییر خواهد کرد، دکتر هاولویچ این‌گونه پیش‌بینی می‌کند: «احتمالا در آینده شاهد این خواهیم بود، که برندهای معروف یک عطر جدید خود را در ۱۰ یا ۲۰ نوع با بوهایی نسبتا نزدیک به هم، ارائه خواهند داد، حتی شاید عطرهای شخصی ساخته شود، مثلا یک برند با یک تولید خود، در هزار نوع بو، برای استفاده‌کننده‌ها عطر شخصی بسازد، حتی ممکن است با سلیقه هر فرد، یک عطر برای خود او ساخته شود.»همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت تاپ نازسایت مشرقسایت فراروخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت بیتوته