دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

نشانه های قند خون پایین در بدن


نشانه های قند خون پایین در بدن

شاید شما نتوانید علائم قند خون پایین را تشخیص دهید. به همین دلیل آگاهی از این علائم اهمیت زیادی دارد.

نکات زیر برخی از علل رایج افت ناگهانی قند خون هستند:

داشتن دارو و عدم مصرف به موقع آن

مقدار بیشتر از داروی تجویزشده

نداشتن فعالیت فیزیکی یا زندگی نشسته

بیماری کلیه که باعث می‌شود میزان دفع مقدار اضافی داروهای کنترل دیابت کاهش یابد.

تب یا بیماری‌های مشابه که سوخت مواد غذایی را افزایش می‌دهد و داروهای دیابت تأثیر بیشتری بر بدن خواهند گذاشت.

در برخی موارد شاید شما نتوانید علائم قند خون پایین را تشخیص دهید، به همین دلیل باید از این علائم آگاهی داشته باشید. در اینجا برخی نشانه‌ها آورده شده‌اند:

گرسنگی زیاد

اگر همه‌ی غذای خود را خورده‌اید اما حس می‌کنید هنوز هم گرسنه نیستید و یا ناگهان ضعف می‌کنید شاید بدن شما نیاز به گلوکز بیشتری دارد.

احساس نگرانی

زمانی که سطح قند خون شما کاهش یابد غدد آدرنال هورمونی به نام اپی‌نفرین ( آدرنالین ) آزاد می‌کند که به کبد پیام می‌دهد گلوکز بیشتری بسازد. این اتفاق می‌تواند باعث بالا رفتن ناگهانی آدرنالین شود که میزان اضطراب فرد را بالا می‌برد.

مشکل در تمرکز

عدم تمرکز، گیجی و حساس شدن از نشانه‌های رایج هستند.

مشکل در فعالیت‌های حرکتی

قند خون پایین می‌تواند روی فعالیت‌های حرکتی تأثیر بگذارد و منجر به بروز علائمی مانند بریده‌بریده حرف زدن یا عدم تعادل در زمان راه رفتن یا نشستن شود.در برخی موارد دید فرد نیز ممکن است تار شود.

کاهش قند در شب‌ها

افت قند خون در شب‌ها متداول است و با اختلالات خواب، تعریق در شب، راه رفتن در خواب و احساس گیجی و بی‌قراری همراه است. اگر قند خون شما در شب پایین بیاید ممکن است صبح روز بعد با سردرد از خواب بیدار شوید.

لرزش بدن

قند خون پایین می‌تواند روی سیستم عصبی مرکزی بدن اثر بگذارد. برای کنترل این حالت بدن هورمون کاتکول‌آمین‌ها را آزاد می‌کند. این مواد شیمیایی تولید گلوکز را زیاد می‌کنند اما باعث بروز علائمی مانند لرز خواهند شد.

سرگیجه یا سردرد خفیف

در این شرایط شما باید فوراً دراز بکشید تا آسیبی نبینید. در برخی موارد ممکن است فرد هوشیاری خود را از دست دهد.

فوران عاطفی

تغییرات حالات روحی مانند گریه کردن یا خشمگین شدن متداول‌اند. این‌ها علائم عصبی پایین بودن قند خون هستند.

تعریق زیاد

تعریق زیاد یکی از اولین علائم پایین بودن قند خون است. دلیل این اتفاق تأثیر پایین بودن قند خون بر عملکرد بخشی از سیستم عصبی مرکزی است که باعث کنترل و تأثیر بر پوست خواهد شد. سرد یا گرم بودن دمای خارجی بدن شما تأثیری نداشته و شما تعریق خواهید کرد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت الفسایت نورنیوزخبرگزاری تسنیمسایت فراروسایت دیدبان ایرانخبرگزاری برناسایت مثلث آنلاینسایت اکوایرانخبرگزاری صدا و سیما