جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

زنان برای رشد شتاب می گیرند


زنان برای رشد شتاب می گیرند

اعداد و ارقام ارائه شده در این مقاله, توسط مری کارنوک کوک Mary Curnock Cook استخراج شده است او رییس چندین دانشگاه و دانشکده در آمریکا است که تحقیقات زیادی درمورد شکاف جنسیتی در عصر حاضر, نموده است

اعداد و ارقام ارائه شده در این مقاله، توسط مری کارنوک کوک(Mary Curnock Cook) استخراج شده است. او رییس چندین دانشگاه و دانشکده در آمریکا است که تحقیقات زیادی درمورد شکاف جنسیتی در عصر حاضر، نموده است.

امروزه در انگلستان، حقوق زنان اندکی از حقوق مردان بیشتر است. این رقم برای زنان برابر است با مبلغی بیش از ۱۰ دلار در ساعت که برای مردان کمتراز ۱۰ دلار است. این موضوع یک حقیقت تاریخی را به چالش می‌کشد. خانم کارنوک‌کوک تحقیقات خویش را در قالب ارقامی ارائه کرده که نشانگر این است که در سال ۱۹۹۷ خلاف این جریان بوده است.

او با اتکا به آمار به دست آمده نشان می‌داد که زنان در یک برهه طولانی از زمان، با شرایط بسیار بهتری نسبت به مردان از دانشگاه و مدارس آموزش عالی فارغ‌التحصیل شده‌اند و همین باعث شده که هم اکنون مشاغل معتبری را در سطوح عالی اشغال نموده و راه را جهت رقم زدن آینده‌ای درخشان برای خویش هموار سازند.

او سپس می‌گفت که این جریان منجر به این خواهد شد که زوج‌های جوان پس از به دنیا آوردن یک بچه، تصمیم بگیرند که زن، چون حقوق بیشتری می‌گیرد، کار کند و به نان‌آور خانواده تبدیل شود. البته این نکته حائز اهمیت است که مردان شاغل بین ۴۰ تا ۴۹ سال که پیش از این جریان خروج یک‌باره زنان تحصیلکرده از دانشگاه، فارغ‌التحصیل شده بودند، هم اکنون رقمی بیش از ۱۴ دلار در ساعت دریافت می‌کنند که برای زنان شاغل همین دوره سنی، این رقم برابر ۱۲ دلار در ساعت است. همچنین اضافه حقوق ناشی از کسب یک مدرک دانشگاهی برای زنان، حدود ۸۰ دلار و برای مردان ۱۲۱ دلار در ماه است.

خانم کارنوک کوک در سخنرانی مراسم گرامیداشت الیزابت جانسون درموسسه فیزیک آمریکا چنین گفته که «من به صحنه نیامده‌ام تا شکاف موجود بین نرخ دستمزد زن و مرد را از بین ببرم، بلکه این امر به عوامل زیادی وابسته است و نیاز به زمان زیادی دارد ولی آمار نشان می‌دهد که زوجین پس از تولد بچه تمایل این را در خود نشان داده‌اند که زن کار کند و مرد مسوولیت مراقبت از کودکان را بر عهده گیرد که این مساله می‌تواند وضعیت سنتی حاکم بر خانواده را تا حد زیادی تغییر دهد.

تحقیقات انجام شده توسط موسسه راهیاب تحصیلات تکمیلی (Higher Education Policy Institute) نشان می‌دهد که نه تنها تعداد زنان در دانشگاه بیشتر از مردان شده، بلکه تعداد آنها در هر رشته‌ای نیز بیشتر است. آنها در طول این سال‌ها علاقه‌ بیشتری را به گرفتن مدارک دانشگاهی نسبت به مردان از خود نشان داده‌اند. آماری که این موسسه ارائه کرده است حاکی ازاین است که ۲/۴۹ درصد از زنان به تحصیلات تکمیلی تمایل نشان داده‌اند، در صورتی که این رقم برای مردان ۲/۳۷ درصد است، این رقم در مورد دانشگاه‌هایی که پس از سال ۱۹۹۲ به وجود آمده‌اند، ۸/۲۳ درصد برای زنان و ۱۸ درصد برای مردان گزارش شده است.

آخرین آمارگیری، بیشترین تفاوت را بین زن و مرد از لحاظ مشارکت اجتماعی در دوران حاضرنشان می دهد.

در این آمار، دختران، ۷/۶ درصد در گرفتن سطح A و ۵/۲۶ درصد در گرفتن مدرک دانشگاهی بابهترین معدل، از پسران جلوتر بوده‌اند و قابل ذکر است که گاهی اوقات درمورد گرفتن سطح A تفاوت به رقمی برابر ۲/۸ درصد نیزمی‌رسد.

سالی هانت ( Sally Hunt) دبیر ارشد اتحادیه دانشگاهی آمریکا این طور بیان داشته که: «من بی‌نهایت خوشحال هستم که حقوق زنان جوان، بیشتر از مردان شده است؛ اما هنوز راه زیادی داریم تا شکاف ایجاد شده بین زنان و مردان، در ورود به تحصیلات تکمیلی خصوصا در سطوح خاص را از بین ببریم.»

درماه سپتامبر امسال، موسسه مدیریت چارترد (Chartered Institute of Management) گزارش داده است که برای اولین بار، مدیران زن درسطوح پایین مدیریت، نسبت به مردان، از حقوق بیشتری برخوردار هستند. اما همین موسسه تصریح کرده که شاید یک قرن نیاز باشد تا میانگین حقوق زن ومرد در سطوح اجرایی دولت نیز با هم برابر شود.

در آینده شاهد این خواهیم بود که دیوان عالی کشورها، درخواست‌های زیادی از ده‌ها هزار کارمند و کارگر زن دریافت کند که مدعی تساوی حقوق دریافتی بین زن و مرد در تمامی سطوح باشند.

نویسنده : ریچارد گارنر

مترجم : روح‌الله احتشام‌راد *

منبع: ایندیپندنت **

* r.ehteshamrad@gmail.com

** متن اصلی این مقاله، در آدرس اینترنتی زیر قابل دسترسی است:

http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/young-women-now-earn-more-than-men-۲۳۶۴۶۷۵.htmlهمچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوخبرگزاری تسنیمسایت پارسینهسایت مجله شبکهسایت دیدارنیوزسایت مشرقروزنامه همشهریروزنامه شهروندسایت رکناسایت انتخاب