شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

رابطه افزایش فشار خون با افزایش سن


با افزایش سن فشار خون افراد نیز افزایش می یباد. برخلاف آنچه كه پزشكان فكر میكنند نمك و چاقی والكل نقش زیادی در ایجاد این بیماری ندارند.
فشار خون بالا با حملات قلبی و مغزی و پیری …

با افزایش سن فشار خون افراد نیز افزایش می یباد. برخلاف آنچه كه پزشكان فكر میكنند نمك و چاقی والكل نقش زیادی در ایجاد این بیماری ندارند.

فشار خون بالا با حملات قلبی و مغزی و پیری و مرگ همراه است. تحقیقات اخیر نشان داده است كه احتمالا رابطه بین افزایش سن و فشار خون میتواند بعلت آسیبهایی باشد كه به سرخرگهای كلیه وارد شده است. فشار خون بالایی كه در نتیجه افزایش وزن و یا دریافت زیاده از حد سدیم ویا الكل رخ داده باشد برگشت پذیر می باشد . دریافت زیاده از حد نمك موجب نگهداری آب در داخل بدن و افزایش حجم خون و به تبع آن افزایش فشار خون میگردد كه البته همانطور كه ذكر گردید این حالت برگشت پذیر است. در اكثر افراد دریافت زیاد نمك موجب افزایش فشار خون نمیشود و مصرف الكل هم برای مدت زمان كوتاهی فشار خون را بالا میبرد.

چاقی در هر سنی با افزایش فشار خون همراه است كه البته با كاهش وزن این حالت نیز از بین میرود.

آسیب دیدن سلولهای كلیوی intimal fibroplasias مهمترین علت ابتلا به فشار خون در افراد مسن میباشد. بهترین راه برای جلوگیری آسیب دیدن سلولهای كلیوی اصلاح رژیم غذایی و استفاده از میوه ها و سبزیجات و دانه های كامل غلات و حبوبات و مغزها و دانه ها و خودداری از مصرف دانه های تصفیه شده و بدون پوسته غلات و جلوگیری از افزایش وزن میباشد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه آفتاب یزدسایت زومیتسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت اقتصاد 24سایت بیتوتهسایت برترینهاسایر منابعروزنامه ابتکارسایت تاپ ناز