چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

تقویت نارنجی ها ضروری است


تقویت نارنجی ها ضروری است

سایپا بر خلاف سپاهان به مرحله حذفی فوتبال جام قهرمانان باشگاه های آسیا راه یافته است چه سرنوشتی برای آن متصور است

سایپا بر خلاف سپاهان به مرحله حذفی فوتبال جام قهرمانان باشگاه های آسیا راه یافته است. چه سرنوشتی برای آن متصور است؟

ابتدا بگذارید اطلاعاتش را در این خصوص به شما بدهیم زیرا کمک می کند جواب سوال فوق را بگیرید و موضوع برایتان روشن شود.

از یک سو علی دایی برخلاف ادعاهای فدراسیون فوتبال ایران که عنوان کرده بود وی در راستای پرهیز از دو شغله بودن، سایپا را در پایان مرحله گروهی لیگ قهرمانان ترک خواهد گفت، در این تیم ماندنی شده است و همان طور که پیش بینی می شد تا زمان تعیین تکلیف سایپا در این پیکارها در جمع پیراهن نارنجی ها خواهد ماند و این به معنای حفظ ساختار فنی آنان در این جام است و اگر نحوه و کیفیت فنی بازی سایپا را در این جام به درستی بررسی و با رقبایش قیاس کرده باشید، بهتر از ما می دانید که این روش آیا سقف پرواز لازم را دارد یا خیر.

موضوع دوم تاکید دایی و مدیرعامل سایپا در مورد لزوم تقویت هرچه بیشتر تیم و خرید نفرات جدید برای ادامه این پیکارها است و از آنجا که AFC واقعا قانون مدار است(!) و اجازه می دهد که تیم های حاضر در یک فصل خود را کاملا تقویت کنند و حتی در فاصله بین مراحل گروهی و حذفی تغییر چهره بدهند.

دایی فرصت و اجازه لازم را برای ایجاد تغییراتی اساسی در آرایش تیمش دارد و می تواند تیمی را در مرحله حذفی به میدان بفرستد که لزوما شباهت زیادی با تیم حاضر در مرحله اول نداشته باشد و حتی اگر چنین خصلتی را داشته باشد و شباهتی از آن دست را به چشم ببینیم مهره های قوی نه چندان کم شماری نیز به تیم اضافه شوند تا تیم حرفی برای گفتن در مرحله حذفی جام باشگاه های آسیا داشته باشد.

● تداخل برنامه ها

و سرانجام نکته سوم، سایر برنامه های فوتبال در زمانی است که مرحله حذفی جام شروع خواهد شد و آن مرحله شهریور ماه است.

طبق یک سنت، فصل جدید لیگ ما از همان حول و حوش شروع می شود و از آنجا که تیم ملی ایران نیز در صورت صعود از مرحله اول انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ باید در همان زمان ها فعالیت های خود را جدی و وسیع کند و دوباره به صحنه آید. بخشی از این برنامه ها احتمالا ( و حتی یقینا) با یکدیگر تداخل زمانی خواهد یافت و به همین خاطر باید از یکدیگر تفکیک شوند و این ضرورت و هرگونه اقدام سایپا در اواخر تابستان برای تقویت خود زمانی بیشتر موجه و لازم جلوه می کند که در نظر بگیریم مثل ماه های پرکار اخیر از دایی خواسته خواهد شد که تمام این کارها را رتق و فتق و خودش همه چیز را در سطح باشگاهی و ملی ساماندهی کند و این که او چگونه می خواهد از عهده این مساله برآید، مساله ای است که جواب آن دشوار و برای تعقیب کنندگان ورزش فوتبال جالب خواهد بود.

حرف ها و تعریف های دایی از تیمش در اواخر مرحله گروهی جام قهرمانان قاره و در شرایطی که صعود سایپا بدون نیاز به بازی آخرش ( در برابر الوصل امارات در روز اول خرداد) قطعی شده، نشانگر رضایت بیش از حد او از امور جاری نیز هست و این می تواند برای سایپا در مرحله حذفی گران تمام شود.

● بیش از حد

درست است که دایی نیز بر لزوم تقویت سایپا و خریداری نفرات جدید و اعتلای تیمش از این طریق پای فشرده است، اما تعریف او از دستاوردهای سایپا در ۵ مسابقه نخست خود در مرحله گروهی نشانگر امیدهای بیش از حد سرمربی سایپا نسبت به تیمی است که به رغم رسیدن به ۱۱ امتیاز از حداکثر ۱۵ امتیاز ممکن فاقد طراوت و شادابی و هوشیاری تیم های درجه اول قاره است و با این که محکم و قدرتی و تا حدی آگاهانه و با اشراف بر آن چه می خواهد بازی می کند، اما سقف پروازش زیاد نیست و خشکی زیاد و وجه نمایش فیزیکی تیم می تواند در مرحله حذفی سایپا را دچار دردسر کند.

در مراحل بعدی سایپا با کسانی طرف است که بسیار قوی تر و تیزتر از رقبای این تیم در مرحله گروهی خواهند بود و در سالی که هر ۳ نماینده ژاپن در مسیر حضور در مرحله حذفی قرار دارند، سایپا باید بداند که از این مرحله باید بر کارایی زرادخانه اش بیفزاید و آنچه تا به حال جواب داده، شاید در مراحل بعدی موثر واقع نشود و باید مسایل را جور دیگری دید و به روشی متفاوت بازی کرد و چیز دیگری بود.

● سلاح موفقیت

فقط تغییر برخی بازیکنان و تعویض بعضی بازیکنان در این خصوص کافی نخواهد بود و باید روش بازی تیم نیز بسیط تر و جالب تر شود و عنصر فن در تیم سایپا بالا برود و فقط فیزیک و کارایی های جسمانی به عنوان سلاح توفیق به کار نرود. آنجا که دایی در تمجید از رقبای همگروه سایپا راه افراط را طی می کند، شنونده های اظهارات او به نگرانی جدی می افتند زیرا می بینند او بدون شناخت کافی از آنچه واقعا تیم وی را در ماه های بعدی انتظار می کشد، صرفا از پیروزی های حاصله تا این مرحله از مسابقه ها می گوید.

تا زمانی که خط میانی سایپا واقعا خلاق و پرنشاط نشود و خط حمله اش گلزنی را بسیار بیشتر از امروز ملکه ذهنش نکند، امکان قهرمانی این تیم به واقع به وجود نخواهد آمد و فقط با یک خط دفاعی بالنسبه قوی و با بازی فیزیکی نمی توان قهرمان قاره شد.

هرچند باید معترف بود که سایپا در مرحله اول جام جوانان بالقوه خوب و آینده داری مانند زنیدپور، انصاری فر، غلام نژاد و شاه علی دوست را به فوتبال آسیا معرفی کرد و تا موقعی که به این جوانان بها می دهد، لاجرم در راه پیشرفت گام بر خواهد داشت.همچنین مشاهده کنید

روزنامه همشهریسایت زومیتسایت تابناکخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیدارنیوزسایت بیتوتهروزنامه شهروندخبرگزاری فارسروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری ایسنا