شنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۱ / 25 June, 2022
مجله ویستا

بوندس لیگای بایرن


بوندس لیگای بایرن

فوتبال آلمان از خواب زمستانی دو ماهه خود بیدار می شود تا باز هم این لیگ پرسابقه کانون توجه طرفداران فوتبال قرار گیرد فوتبال آلمان همه ساله در آغاز سال میلادی به مدت ۲ماه تعطیل می شود
در این مدت طولانی اکثر تیم های آلمانی به کشورهای گرمسیر سفر می کنند تا دوران بازسازی خود را در این مناطق سپری کنند

تیم بایرن مونیخ مدعی شماره یک قهرمانی، در تعطیلات زمستانی به کشور امارات متحده عربی سفر کرده بود که در این راه، سفری نیمروزی هم به تهران داشت.تیم هامبورگ نیز به جنوب اسپانیا سفر کرد تا بتواند از این موقعیت به خوبی استفاده کند.

نیم فصل دوم بوندس لیگا روز شنبه آغاز می شود. در پایان نیم فصل اول، تیم بایرن مونیخ با اختلاف ۱۶ امتیازی نسبت به نزدیک ترین رقیب خود در صدر قرارگرفت. بایرن مونیخ پرافتخارترین تیم بوندس لیگا از سال ۱۹۸۷ تا کنون ۹ بار قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرده است.

بدترین دوره بایرن در این سال ها به فصل ۹۲-۹۱ برمی گردد که بایرن مونیخ رتبه دهم این مسابقات را کسب کرد.باواریایی ها در بین ۱۸تیم حاضر در این رقابت ها با بیشترین برد، کمترین مساوی و شکست، رکورددار هستند. این در حالی است که تیم وردربرمن با ۴۶ گل زده دارای بهترین خط حمله و هامبورگ با ۹ گل خورده بهترین خط دفاع را در اختیار دارد.

●بایرن در مسیر قهرمانی

بایرن مونیخ بعد از برگزاری یک اردوی مفید در کشور امارات متحده عربی و دیدارهای دوستانه متعدد از جمله دیدار با پرسپولیس آماده حضور در بوندس لیگاست.

بایرن در آخرین بازی تدارکاتی به مصاف بایراوردینگن رفت و موفق شد در زمین حریف به پیروزی چهار بر صفر برسد. در این بازی علی کریمی از دقیقه ۴۶ به جای روی ماکای وارد میدان شد. ۴ گل تیم بایرن مونیخ نیز توسط بالاک شواین اشتاینگر، لام و گوئه ررو به ثمر رسید.

مونیخی ها در آغاز سال نو میلادی در بورسیا پارک با گنجایش ۵۳ هزار نفر که اکثر آن را هواداران گلادباخ تشکیل می دهند، به مصاف تیم فوتبال این شهر می رود.

مونشن گلادباخ به رهبری هورست کوپل که سابقه ۳۰۸ بازی در بوندس لیگا و ۸۲ گل را دارد، شروع ناامیدکننده ای داشت، اما به تدریج خود را بازیافت و اکنون در مکان هفتم بوندس لیگا چشم به صعود به رده های بالاتر و صعود به جام یوفا دارد. از سال ۱۹۹۷ تاکنون تیم های گلادباخ و بایرن مونیخ ۱۴ بازی با یکدیگر انجام داده اند که طی آن بایرن به ۷ پیروزی رسیده و ۵ بازی نیز با تساوی خاتمه یافت و گلادباخ نیز ۲برد را در کارنامه اش دارد.

در طول این ۷ سال، گلادباخ تنها یک بار در سال ۹۸ با دو گل در خانه مغلوب بایرنی ها شد و فصل پیش نیز بروسیا مونشن گلادباخ دو بر یک این تیم را در بروسیا پارک شکست داد.

الیورنویل - ستاره تیم ملی آلمان- که تا کنون ۲۴۷ بازی و ۷۶ گل را برای کشورش به ثمر رسانده، یکی از ستون های اصلی تیم گلادباخ برابر بایرن است. او در خط حمله گلادباخ در کنار سورکاس، زوج اصلی خط حمله این تیم هستند.

در طول نیم فصل اول بوندس لیگا این تیم با سیستم ۲-۴-۴ بازی می کرد.

تیم بایرن مونیخ در آخرین بازی اش در بوندس لیگا از وجود علی کریمی مقابل دورتموند سود برد و او یک گل زیبا هم به ثمر رساند. در جریان بازی های تدارکاتی این تیم نیز علی کریمی بازی های خوبی به نمایش گذاشته و احتمال حضورش در ترکیب اصلی زیاد است.

بایرن در این بازی، سانتاکروز را به دلیل پارگی مینیسگ در اختیار ندارد و به جای او پیزارو و ماکای در خط حمله بازی خواهند کرد.

ماگات _ سرمربی مونیخ- در مورد بازی تیمش مقابل گلادباخ گفت: «امیدوارم در این بازی پیروز شویم، زیرا در حال حاضر ما فاصله زیادی با سایر تیم ها نداریم و در صورت کسب نتایج ضعیف، موقعیت خود را در صدر جدول از دست می دهیم» .

●هامبورگ و بازیکنان مصدوم

تیم فوتبال هامبورگ- اصلی ترین رقیب بایرن مونیخ در این فصل- با مشکلات زیادی برای آغاز دور برگشت مواجه است. مصدومیت تعدادی از بازیکنان این تیم و حضور تعدادی دیگر در رقابت های جام ملت های آفریقا، توماس دال را دچار مشکل کرده است. سرآمد بازیکنان مصدوم هامبورگ، مهدی مهدوی کیاست که پزشکان این باشگاه درصددند تا او را به بازی مقابل نورنبرگ برسانند.

هامبورگ در بازی رفت سه بر صفر حریف خود را شکست داده و اکنون باید در خانه نورنبرگ که در انتهای جدول قرار دارد، بازی کند.

نورنبرگ در ۱۷ بازی گذشته خود تنها ۳ بارطعم پیروزی را چشیده است و با ۱۴ امتیاز در مکان هفدهم جای دارد.

از سال ۱۹۸۷ تاکنون هامبورگ به مقام قهرمانی دست نیافته و آخرین قهرمانی این تیم در بوندس لیگا به فصل ۸۳-۱۹۸۲ برمی گردد. در این مدت، بهترین مقام هامبورگ به فصل ۲۰۰۰-۹۹ برمی گردد که این تیم به مقام سوم دست یافت. هامبورگ فصل قبل به مقام هشتم بوندس لیگا رسید.

هامبورگ تاکنون ۶ بار به مقام قهرمانی فوتبال باشگاه های آلمان دست یافته است.

توماس دال در مورد بازی تیمش در مقابل نورنبرگ گفت: بازیکنان مصدوم زیادی داریم اما عقیده دارم این موضوع نباید خللی در ثبات تیمی ما در این بازی ایجاد کند. امیدوارم مهدوی کیا به این بازی برسد تا در مجموعه اصلی تیم از وجود او استفاده کنیم.

●جدال هرتا و هانوفر

تیم فوتبال هانوفر که در آغاز فصل، نمایش بسیار ضعیفی را به اجرا گذاشته بود با اخراج مربی خود و جایگزینی نوی نور در جاده موفقیت قرار گرفت. حضور وحید هاشمیان مهاجم ملی پوش کشورمان در این تیم تا حدودی مشکلات گلزنی هانوفر را برطرف کرده است. زوج او و برداریچ به فرم ایده آل رسیده اند. این تیم در حال حاضر با ۲۱ امتیاز در مکان هشتم جدول ایستاده است. ورزشگاه المپیک برلین میزبان دیدار تیم های هرتابرلین و هانوفر است.

هرتابرلین به واسطه موفقیتش در جدول که مکان پنجم است، قصد دارد فاصله خود را با شالکه به حداقل برساند تا به صدر نزدیک تر شود. با توجه به ستاره های حاضر در هرتا از جمله مارسلینهو، باشتورک، گیلبرتو، نودندورف و... به رهبری فالکو گتز، این تیم در اندیشه این است که در مصاف با هانوفر به پیروزی برسد که کاری دور از دسترس نیست.

●وردربرمن در اندیشه رقابت با بایرن

اگرچه اکنون تیم هامبورگ عنوان دوم جدول را در اختیار دارد اما کارشناسان فوتبال آلمان معتقدند که رقیب اصلی بایرن مونیخ، وردربرمن است که پتانسیل رقابت با قهرمان دوره گذشته را دارد. وردربرمن قهرمان بوندس لیگا در سال های (۲۰۰۴ و ۹۳ و ۸۸ و ۶۵) مصمم است تا بار دیگر در فوتبال آلمان مطرح شود.

این تیم از سال ۱۹۸۷ تاکنون همواره نتایج درخور توجهی را به دست آورده و تنها یک بار در سال ۹۹ در مکان سیزدهم قرار گرفت و طی این ۱۸ فصل گذشته از مکان نهم پایین تر نرفته است.

مارکوس شاف مربی برجسته وردربرمن به اندازه کافی ستاره دارد تا بتواند بار دیگر قهرمان بوندس لیگا شود.والدزامیکور، بومان، فرینگس و میروسلاو کلوزه از جمله این نفرات هستند.

وردربرمن روز دوشنبه به مصاف تیم آرمینیابیلفلد می رود. آرمینیا در ۱۷ بازی قبلی تنها ۲۰ امتیاز اندوخته و در مکان یازدهم قرار دارد.وردربرمن اگرچه سال ۲۰۰۵ را با یک نتیجه غافلگیرکننده یک بر یک مقابل هامبورگ به پایان برد اما در این بازی درصدد جبران است. در دو بازی دیگر روز شنبه، ماینتز با کلن، دورتموند با ولفسبورگ و اشتوتگارت با دویسبورگ دیدار می کنند.

بازی های روز یکشنبه بوندس لیگا نیز شامل دیدار کایزرسلاترن با شالکه و اینتراخت فرانکفورت با لورکوزن است.

●بازار نقل و انتقال در «بوندس لیگا»

در زمان تعطیلات زمستانی مسابقات فوتبال قهرمانی دسته اول باشگاه های آلمان ، تغییراتی در برخی تیم های حاضر در این مسابقات مشاهده می شود.

هر چند در مقایسه با سال پیش ، رقم انتقال بازیکنان از باشگاهی به باشگاه دیگر کمتر شده است ، اما بازهم رقمی برابر با پنج میلیون و ۷۵۰ هزار یورو به خاطر انتقال ۹ بازیکن از باشگاهی به باشگاه دیگر پرداخت شده است . در بین تیم های پرسابقه و نامدار، تنها باشگاه بایرن مونیخ ، «خولیو دوس سانتوس» ملی پوش پاراگوئه ای را با پرداخت دو میلیون و ۷۰۰ هزار یورو به خدمت گرفت . در این میان ، تیم های رده پایین جدول رده بندی مسابقات بوندس لیگا که در خطر سقوط به دسته دوم قرار دارند، بازیکنان بیشتری را در بازار نقل وانتقال رد و بدل کرده اند. تیم کایزرسلاترن یکی از سه تیم رده آخر جدول ، اینک سه بازیکن جدید را از باشگاه های بلژیک ، سوئد و اسلواکی در اختیار گرفته و تحت سرپرستی مربی تازه خود، امیدوار است که در دیدارهای آینده خود با موفقیت بیشتری روبروشود. تیم کلن که مربی تازه ای را نیز به خدمت گرفته ، قرار است چهار تا پنج بازیکن را در اختیار بگیرد.در باشگاه بایرلورکوزن نیز تاکنون بازیکنانی از جمهوری چک (به مبلغ یک میلیون یورو) و سوئد (به مبلغ ۶۵۰ هزار یورو) در کادر این تیم جای گرفته اند. باشگاه بوروسیا دورتموند- دیگر تیم پر سابقه از دسته اول- نیز با پرداخت ۴۰۰ هزار یورو، بازیکنی را از یکی از باشگاه های هلند «ماتیوآموآ» تحت قرارداد خود درآورده است . علاوه بر چهره های تازه در بین تیم های حاضر در بوندس لیگا، همچنین پس ازپایان دیدارهای دور رفت بوندس لیگا، نام هایی تازه در میان مربیان تیم های این باشگاه ها به چشم می خورد که بیش از همه ، نام هانس پتر لاتور مربی جدید باشگاه اف .ث .کلن موردتوجه دست اندرکاران فوتبال قرار گرفته است که تاکنون تنها در مسابقات باشگاه های سوئیس در این سمت فعالیت داشته است . باشگاه کلن با مربی دیگری از سوئیس (مارسل کولر) در پیکارهای بوندس لیگا در فصل ۲۰۰۴ - ۲۰۰۳ موفقیتی نداشت و در آن زمان ، به دسته دوم باشگاه های آلمان سقوط کرد. این باشگاه در حال حاضر و در پایان دیدارهای دور رفت بوندس لیگا، پس از۱۷ هفته هم امتیاز با دو تیم آخر جدول رده بندی امتیازات ، در رده شانزدهم در بین ۱۸ تیم دسته اول باشگاه ها جای گرفته و پس از برکنار کردن مربی خود، اینک امیدوار است که با در اختیار گرفتن مربی تازه ، از خطر سقوط به دسته دوم رهایی یابد. در بین مربیان نامدار و پرسابقه ای که قبلا نامزد کسب سمت مربیگری تیم کلن محسوب می شدند، نام مربی سرشناس فوتبال آلمان کلاوس تاپ مولر که درسال پیش از سمت خود به عنوان مربی تیم باشگاه هامبورگ برکنار شد، به چشم می خورد. این مربی ۵۴ ساله و پرسابقه تیم های گوناگون باشگاه های آلمان ، پس ازگفت وگو با مقامات فدراسیون فوتبال گرجستان ، موافقت خود را با پذیرش قراردادی به مدت دو سال با عنوان سرمربیگری تیم ملی این کشور اعلام کرد و در اول ماه فوریه آینده ، رسما در این سمت فعالیت خواهد کرد.

حسن حیدریهمچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینسایت انتخابروزنامه آرمان ملیروزنامه تعادلخبرگزاری فارسسایت تابناکخبرگزاری مهرسایت رویداد 24خبرگزاری تحلیل بازارروزنامه دنیای اقتصاد