یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

خطرات کاهش سریع وزن


خطرات کاهش سریع وزن

این روزها اغلب مردم بیشتر دنبال رژیم ها و برنامه های کاهش سریع وزن هستند تا روش های طولانی و سالم. اگرچه کاهش وزن در مدت زمان کوتاه امکان پذیر است اما خوب است بدانید که این اقدام …

این روزها اغلب مردم بیشتر دنبال رژیم ها و برنامه های کاهش سریع وزن هستند تا روش های طولانی و سالم. اگرچه کاهش وزن در مدت زمان کوتاه امکان پذیر است اما خوب است بدانید که این اقدام بدون خطر نیست. به گزارش «CNN»، کاهش سریع وزن، زمانی رخ می دهد که فرد در مدت زمان بسیار کوتاهی (یک و یا ۲هفته) وزن زیادی کم کند. اغلب مردم برای آماده شدن برای عروسی و یا یک مناسبت مهم دست به این کار خطرناک می زنند. در این مطلب به مشکلات جسمی مربوط به کاهش سریع وزن اشاره خواهیم کرد:

کاهش میزان سوخت و ساز بدن:

بدن همواره راهی برای محافظت خود از عوارض کاهش سریع وزن پیدا می کند. با افت ناگهانی دریافت کالری، آن را با کاهش میزان سوخت و ساز جبران می کند. به این علت است که افرادی که به رژیم های ناگهانی دست می زنند به محض ترک رژیم به سرعت اضافه وزن پیدا می کنند.

از دست دادن توده عضلانی:

در این الگوی رژیم، علاوه بر سوزاندن چربی زیاد توده عضلانی نیز از دست می رود. در واقع بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود شروع به سوزاندن عضلات می کند این کار اگرچه اشتها را کم می کند، اما برای سلامتی بدن مضر است. بنابراین سوزاندن عضله به جای چربی در این گونه رژیم ها آسیب زیادی به بدن وارد می کند. برای جلوگیری از از دست رفتن توده عضلانی، لازم است مقدار کافی پروتئین و کربوهیدرات مصرف شود.

سوء تغذیه و از دست رفتن آب بدن:

با دفع کردن حجم زیادی از آب، بدن دچار کمبود آب می شود. سوء تغذیه نیز هنگامی رخ می دهد که مقدار ماده مغذی توصیه شده مصرف نشود. هر ۲ این ها خطرات جدی به وجود می آورند و در هر نوع رژیم غذایی باید حذف شوند.

مشکلات پوستی:

بررسی ها نشان داده، با کاهش سریع وزن، پوست، زمان کافی برای هماهنگی با بدن پیدا نمی کند و در نتیجه فرد دچار ترک و شل شدن پوست می شود.

مشکلات مو:

سوء تغذیه باعث کمبود ویتامین ها و ماده مغذی می شود که پیاز مو را ضعیف و مو را شکننده می کند. ادامه دادن رژیم غذایی فاقد ویتامین کافی به مرور زمان به ریزش مو منجر می شود.

بی خوابی:

خواب راحت با شکم خالی می تواند دشوار باشد.

اسهال:

رژیم های سخت برای کاهش سریع وزن می تواند اسهال شدید و گاهی اوقات یبوست درپی داشته باشد.

اختلال خوردن:

این اختلال می تواند مشکلات جسمی متعددی مانند سوء تغذیه، از دست رفتن آب بدن، کاهش ویتامین، ماده معدنی، بیماری کم خونی، فشار خون بالا، اختلال هورمونی، ناباروری، بی خوابی، پوکی استخوان، آرتروز، خستگی مفرط و از کار افتادن اعضای داخلی بدن را همراه داشته باشد.

بیماری قلبی:

کاهش و افزایش سریع وزن به قلب و بدن فشار وارد می آورد و در نتیجه خطر بروز بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.

مترجم: علیرضاهمچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت سلام نوسایت اکوایرانسایت مثلث آنلاینسایت ساعدنیوزسایت رویداد 24روزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری ایرناخبرگزاری مهرسایت پارسینه