سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

دندان‌کش ـ دستگاه Tooth _ Extraction Devices


در جوامع ابتدائی کشیدن دندان با یک وسیله اسکنه‌ای شکل قطعه‌ای از چوب در مقابل دندانه نگه می‌داشتند و کشیدن آن با چکش چوبی صورت می‌گرفت. چینی‌های نخستین دندان کشان، انگشتان …

در جوامع ابتدائی کشیدن دندان با یک وسیله اسکنه‌ای شکل قطعه‌ای از چوب در مقابل دندانه نگه می‌داشتند و کشیدن آن با چکش چوبی صورت می‌گرفت. چینی‌های نخستین دندان کشان، انگشتان خود را بکار می‌‌بردند با صرف ساعت‌ها وقت و فشردن چنگال دندان‌ها را از دهان شخص بیرون می‌کشیدند. در یوان باستان از اهرم دوبل در کشیدن دندان سود می‌جستند.

کلبتین ـ انبرک در حدود ۳۰۰ ق ـ م رومیان باستانی با استفاده از کلبتین در طرح‌های مختلف و با شیوه‌های گوناگون دندان‌ها را از دهان بیرون می‌کشیدند. ابوالقصیص Abulcasis (۱۰۱۳ ـ ۹۶۳ میلادی) جراح عرب از اسپانیا تعدادی از دستگاه‌های دندان‌کشی را در قرن یازدهم در آثار خود به تصویر کشیده که شامل کلبتین و وسایل دیگر بود.

جوهان شرنک آلمانی کاربرد و شرح ابزاری بنام یک پلیکان ـ یک شکل از کلبتین را ـ در ۱۴۸۱ شرح داده است. گی. د. شایولیاک (حدود ۱۳۰۰ ـ ۱۳۷۰) در قرن چهاردهم جراحان و سلمانی‌هائی بودند که دندان می‌کشیدند.

آمبرواز پاره جراح فرانسوی سه ابزار برای کشیدن دندان بکار می‌برد.

۱) برکننده ریشه Root Exposer

۲) برای لق کردن لثه

۳) فشار دهنده برای آسان بیرون آوردن دندان از جای خود و یک پلیکان برای بیرون کردن دندان از دهان. در اواخر سده ۱۵۰۰ فابریسیوس (۱۶۱۹ ـ ۱۵۳۷) نه جفت متفاومت کلبتین را شرح داده، بیشتر آنها را برای دهان جانوران یا منقار پرندگان بیان کرده. همچنین از نوعی کلبتین در ۱۵۲۴ سخن به‌میان آمده، علاوه بر این از ابزارهای دندان‌کشی دیگر بحث گردیده است. سیروس فای FAY دندان پزشک آمریکائی نخستین کلبتین اتوماتیک را در ۱۸۲۲ در لندن ساخت. جان تومز TOMES و (۱۸۹۵ ـ ۱۸۱۵) از لندن نیز نوعی کلتین در ۱۸۴۱ طراحی کرد. وامی گره فرانسوی ابزار ساز ادوارد (۱۸۰۰ ـ ۱۸۸۲) ابزارهائی در کارخانه تومس Tomes ساخت.

دندان سازی باری نخستین بار در ۱۷۲۵ ج.سی. گارنگو Garengeot بە وسائل دندان‌سازی ترقی داد، اما دستگاهی اختراع نکرد. در ۱۷۷۱ جان آیت کینس از لندن دستگاهی عرضه کرد. میان سال‌های ۱۷۹۰ و ۱۸۴۰ پیشرفت‌هائی در برخی از ابزارهای دندان‌پزشکی صورت گرفت. براف BRUFF دستگاه‌هائی در ۱۷۹۷ اختراع کرد. ابزارهای دندان‌کشی جدید شامل برخی ریشه کننده‌ها بود. یک کمپانی ۱۴ نوع ابزار دندانپزشکی مدل با شکل‌های گوناگون ابداع و عرضه کرد که تسهیلاتی در امر دندان‌کشی فراهم کرد.

صندلی بالا بر را دندان پزشک فرانسوی له کلیوس در ۱۷۵۰ ابداع کرد که در قرن بیستم عمومیت و رواج فراوانی یافت. ج.ج.ج. سره Serre از وین یک پیچ برای از جا برکندن دندان در دهه ۱۷۹۰ ابداع نمود و از آن پس تا سده بیستم همچنان پیشرفت‌ها و ابداعاتی در ابزارهای دندان پزشکی صورت گرفت. هوراس ولز و و. تی. ج مورتون برای اولین بار با استفاده از داروی بیهوشی دندان‌ها را می‌کشیدند.