یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

محلول ضد ریزش مو


مواد لازم: چلتوك ( پوست برنج ) ۱ لیوان، آبلیمو ( سركه ) ۲ قاشق غذاخوری، آب.

در اطراف برنج پوششی وجود دارد كه دانه برنج را در بر گرفته است، این پوشش ( چلتوك ) نامیده می‌شود. این لایه دارای …

مواد لازم: چلتوك ( پوست برنج ) ۱ لیوان، آبلیمو ( سركه ) ۲ قاشق غذاخوری، آب.

در اطراف برنج پوششی وجود دارد كه دانه برنج را در بر گرفته است، این پوشش ( چلتوك ) نامیده می‌شود. این لایه دارای ارزش ویتامینی فراوانی است و به عنوان منبع ویتامین B به حساب می آید. متأسفانه در كارخانجات برنج پاك كنی، از برنج جدا شده و به دور ریخته می شود. برای تهیه آب چلتوك از چند روش می توان استفاده كرد. آب چلتوك هم استفاده خوراكی و هم استفاده بهداشتی دارد.

در ابتدا چلتوك را یكبار با آب ولرم شستشو داده تا گرد و خاك آن جدا شود. در ظرفی فلزی آب را به جوش آورده و چلتوك را درون آن ریخته حرارت را ملایم كنید. بعد از چند دقیقه حرارت را قطع كرده، چند دقیقه صبر كنید تا دم بكشد. بعد دم كرده گیاهی را صاف كرده به آن مقداری آبلیموی تازه یا سركه اضافه نمائید.

در حمام پس از شستشوی موها، محلول را بر روی سر ریخته و با كف دست موها و با نوك انگشتان پوست كف سر را به آرامی و طبق اصول ذكر شده ماساژ بدهید. آب چلتوك به علت ویتامینهای گروه B آب‌ویتامینه نامیده می شود و بهترین ویتامین طبیعی برای پوست و مو می باشد. البته باید دقت نمود كه با حرارت زیاد این محلول تهیه نشود، زیرا حرارت زیاد یا طولانی مدت تمام ویتامینهای موجود در چلتوك را از بین می برد و ارزش ویتامینه نخواهد داشت.

یك روش بهتر برای تهیه آب چلتوك این است كه، چلتوك را پس از آب كشی درون آب و در ظرفی دردار ریخته و به مدت چند روز در جایی قرار دهید و در این فاصله گاهی ظرف را حركت دهید. پس از چند روز محلول را صاف كرده و مورد استفاده قرار دهید. این محلول اثر محافظ و ضد شوره بر موها دارد و از ریزش مو جلوگیری كرده و تقویت كننده موها نیز می باشد.همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزسایت تابناکسایت دیدارنیوزسایت ورزش سهخبرگزاری تسنیمخبرگزاری صدا و سیماروزنامه ایرانسایت عصرایرانخبرگزاری ایرناروزنامه آرمان ملی