سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

تقلبی های سودمند


تقلبی های سودمند

در این مقاله بیشتر می خواهیم به توضیح در مورد این مطلب بپردازیم که چگونه می توان در حین رعایت یک رژیم خاص چه در دوران استراحت و چه در دوران قبل از مسابقه از غذاهای محبوب به شیوه تقلبی بدون این که دچار ضرر شوید به صورت مناسب استفاده کنید

در این مقاله بیشتر می‌خواهیم به توضیح در مورد این مطلب بپردازیم که چگونه می‌توان در حین رعایت یک رژیم خاص چه در دوران استراحت و چه در دوران قبل از مسابقه از غذاهای محبوب به شیوه تقلبی بدون این‌که دچار ضرر شوید به‌صورت مناسب استفاده کنید. در این رابطه و با داشتن این عقیده که استفاده به‌جا از بسیاری از غذاهای تقلبی نه‌تنها ضرر ندارد بلکه باعث افزایش فواید عضلانی نیز می‌شود به شرح شیوه و زمان صحیح چند غذای تقلبی محبوب‌تر در دوران رژیم می‌پردازیم.

● کیک

کیک و انواع آن با حجم‌های کمی از مواد شیرین‌کننده منابع خوبی از کربوهیدرات‌های ساده هستند. البته اغلب مقداری چربی در انواع شیرینی‌های منجمد شده وجود دارد. راهکار مصرف کیک در این نکته است که چگونه از آن به درون کسب چربی ناخواسته استفاده کنیم. بعد از این‌که بر روی گروه‌های عضلانی بزرگ‌تر نظیر عضلات پشت، قفسه سینه و چهار سر رانی تمرین کردید، بدن از منابع سوختی خالی می‌شود و از آن‌جائی که احیاء ذخایر سوختی به وسیله مصرف مقداری کربوهیدرات در وعده غذائی بعد از تمرین در شروع فرآیند مرمت عضله مؤثر است، کربوهیدرات‌های سریع‌الهضم نظیر آن‌چه که در کیک یافت می‌شود در این زمان به منظور مصرف بسیار خوب و مناسب هستند. تنها به میزان مورد مصرفتان توجه نشان دهید. مصرف میزان کمی کیک خوب است. اما خوردن تکه‌های بزرگ‌تر باعث می‌شود در نحوه تقلب دچار اشتباه شوید و کلیه زحماتتان را به باد دهید.

‌● پیتزا

یک مشاور تغذیه مشخص کرد که در میان غذاهای واقعاً چرب، پیتزا مفیدترین ماده غذائی می‌باشد. او دریافت که کالری‌های موجود در پیتزا، مؤثرترین عامل تحریک‌کننده آنزیم‌های ذخیره کننده چربی در بدن در مقایسه با مواد غذائی دیگر می‌باشد. اما با این وجود مصرف آن را به هیچ طریق ممنوع نمی‌کنیم. می‌توانید با توجه به ذائقه‌تان هر نوع پیتزائی که دوست دارید را انتخاب کنید. دو برش پیتزا تقریباً حاوی ۵۰۰ کیلو کالری، ۲۱ گرم پروتئین، ۵۹ گرم کربوهیدرات و ۲۴ گرم چربی است. با این‌که به لحاظ محتوی چربی کمی بالاست اما اگر شما از یک رژیم کم‌چرب در ۴ یا ۵ وعده غذائی خود در طول روز استفاده می‌کنید خوردن آن ضرری ندارد.

اگر از آن‌ دسته افرادی هستید که به آسانی چربی ذخیره می‌کنید، سعی کنید از مصرف پیتزا در اواخر روز خودداری کنید. هم‌چنین لازم به ذکر است که با وجود داشتن چنین خصیصه‌ای باید در میزان مصرف مواد کربوهیدراتی خود نیز در ساعات یاد شده تغییراتی بدهید. زیرا مصرف کربوهیدرات بسیار در اواخر روز منجر به افزایش احتمالی ذخایر چربی بدن می‌شود.

● پنیر

منظور از پنیر، پنیرهای بدون چربی و بدون مزه رژیمی نیست که در برنامه‌های غذائی دوران رژیم از آنها استفاده می‌کنید، بلکه در مورد انواع واقعی از قبیل نوع سوئیسی، محلی و ... صحبت می‌کنیم. پنیر یک منبع خوب پروتئینی است و باید که بخشی از هر برنامه حجم‌ساز باشد. پنیر حاوی کلسیم فراوانی است که منجر به قطع فرآیند ذخیره چربی در بدن می‌شود. این ماده مغذی هم‌چنین شامل حجم‌های متوسطی از اسیدهای چرب است که دارای زنجیره‌ای کوتاه هستند. یک نوع مخصوص از چربی که کمتر احتمال آن می‌رود تا به‌عنوان چربی بدن ذخیره شود و ممکن است در تأثیرات آنابولیک نقش عمده‌ای را بازی کند. حتی چربی‌های اشباع شده در پنیر می‌تواند سودمند باشد و به تولید تستوسترون کمک کند. از این ماده مغذی به‌عنوان یک مکمل غذائی در کنار وعده‌های اصلی بهره ببرید یا که به‌عنوان یک میان‌وعده غذائی از مصرف آن بهره‌مند شوید. مصرف آن قبل از رفتن به رختخواب نیز مفید است. یک وعده غذائی مختصر از آن حاوی میزان کالری اندکی می‌باشد اما به‌ مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند و به دفع کاتابولیسم عضله در زمان استراحت کمک می‌کند.

به‌غیر از این موارد، مواد غذائی دیگری وجود ندارند که بخواهید چه در دوران استراحت و چه قبل از مسابقه از آنها دوری کنید.

اگر غذاهائی را دوست دارید که به لحاظ مواد غذائی ارزشمند، کمتر ایده‌آل و بیشتر مضر هستند و می‌توانند منجر به ایجاد وقفه در مسیر رسیدن به اهدافتان شوند حتماً باید آنها را به هنگام مصرف با سایر موارد غذائی موجود در برنامه‌تان به لحاظ محتوی کالریک و مواد درشت مغذی تنظیم کنید.همچنین مشاهده کنید

وبگردیسایت نامه نیوزخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت برترینهاسایت نورنیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت مجله شبکهروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمخبرگزاری صدا و سیما