دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

آرامش آلمان, خستگی آرژانتین


آرامش آلمان, خستگی آرژانتین

در مسابقه به شدت سخت, فشرده و تاکتیکی فینال جام جهانی, نبرد استراتژیک دو تیم در کناره ها اتفاق می افتاد هر دو تیم بر نفوذ از جناح راست تمرکز داشتند, هرچند با سبک هایی متفاوت آلمان بیشتر مالکیت توپ را در اختیار داشت و آرژانتین چشم به ضد حملات داشت

در مسابقه به‌شدت سخت، فشرده و تاکتیکی فینال جام جهانی، نبرد استراتژیک دو تیم در کناره‌ها اتفاق می‌افتاد. هر دو تیم بر نفوذ از جناح راست تمرکز داشتند، هرچند با سبک‌هایی متفاوت. آلمان بیشتر مالکیت توپ را در اختیار داشت و آرژانتین چشم به ضد حملات داشت.

آرژانتینی‌ها در زمین خودی و با تجمع پر تعداد در میانه میدان، آلمانی‌ها را به سوی کناره‌های زمین متمایل می‌کردند. بندیکت هوودس مدافع چپ آلمان در این بازی که در واقع یک مدافع میانی راست پا است از قابلیت نفوذی چندانی برخوردار نیست. بنابراین آلمان بار تهاجمی خود را به جناح راست منتقل کرده بود، جایی که فیلیپ لام وظیفه نفوذ و اضافه شدن به هم تیمی‌اش در بایرن مونیخ یعنی توماس مولر را بر عهده داشت.

آلمانی‌ها در مواقعی از بازی توانستند فشار خوبی از این منطقه زمین بر روی دروازه آرژانتین وارد کنند. لام چند بار سانترهای خطرناکی روی دروازه انجام داد و در میانه نیمه اول پاس خوب او به مولر میلیمتری آفساید اعلام شد.

همچنین در دقایق پایانی نیمه اول هم آلمان برای دقایقی از این منطقه فشار زیادی روی دروازه آرژانتین وارد کرد و صاحب چند ضربه کرنر شد که یکی از آنها با ضربه سر هوودس به تیر دروازه برخورد کرد.

آرژانتین هم از جناح چپ دروازه آلمان را تهدید می‌کرد. دو بازیکن کناری این تیم یعنی انزو پرز و ازکویل لاوتزی در سراسر نیمه اول مدام نفوذ می‌کردند، ولی مثل بازی نیمه نهایی برابر هلند باز هم وقتی که لاوتزی در سمت راست بود خطرناک‌تر نشان می‌دادند.

تهدید دیگر آرژانتینی‌ها برای گلزنی از جانب لیونل مسی بود. شماره ۱۰ آرژانتین از آغاز بازی اغلب به سمت راست متمایل می‌شد و چند حرکت خود را در کناره خط طولی زمین انجام داد.

او یک بار توانست متس هوملز را به خوبی جا بگذارد و پاس رو به عقب خوبی را ارسال کند که در حالی که دو بازیکن آرژانتین انتظار آن را می‌کشیدند، شواین اشتاینر آن را قطع کرد. بازیکنان دیگر آرژانتین هم از فضای موجود در جناح راست استفاده کردند. یک بار پابلو زابالتا جلو کشید و پاس رو به عقبی را ارسال کرد که از بین دو مهاجم آرژانتین عبور کرد و بعد هم مسی یک پاس خوب برای لاوتزی که در سمت راست پوشش داده نشده بود فرستاد و سانتر این بازیکن هم با ضربه خوب گونزالو هیگواین وارد دروازه شد، ولی به درستی توسط داور آفساید اعلام شد.

این الگوی بازی پس از آنکه آرژانتین در بین دو نیمه آرایش الماس به خود گرفت و آلخاندرو سابه‌یا سرخیو آگوئرو را به جای لاوتزی به زمین آورد، تشدید هم شد. حالا جناح راست آرژانتین حتی می‌توانست به هدف بهتری هم برای حملات آلمان تبدیل شود، اما جالب اینجاست که تیم سابه‌یا فرصت‌های بهتری برای گلزنی داشت.

باز هم همه‌چیز از سمت راست اتفاق افتاد. یک بار هیگواین در اوایل نیمه دوم در تله آفساید گرفتار شد. وقتی مهاجم آرژانتین از سمت چپ دروازه مانوئل نویر فرار کرد، دروازه بان آرژانتین با خروجی خشن او را سرنگون کرد و کمی بعد هم مسی با حرکت آشنایش از سمت راست به سوی مرکز زمین ضربه‌یی را به سوی دروازه زد که از کنار تیرک عمودی به بیرون رفت.

در دقایق پایانی بازی بیش از هر چیز نیاز به یک تعویض سرنوشت ساز احساس می‌شد، ولی هر دو مربی پیشتر برگ‌های برنده خود را رو کرده بودند. آندره شورله در نیمه اول به جای کریستوف کرامر مصدوم به زمین آمد و آگوئرو هم در بین دو نیمه جانشین لاوتزی شد.

وقت اضافه

در وقت‌های اضافه این خستگی بازیکنان بود که بیش از تاکتیک‌های مربیان در سرنوشت بازی تاثیرگذار بود. بنابراین جای تعجب نیست که دو بازیکن تهاجمی تعویضی دو تیم که در اواخر مسابقه به زمین آمده بودند بهترین فرصت‌های گلزنی را به دست آوردند. شاید آنچه سرنوشت مسابقه را مشخص کرد آرامش بیشتر بازیکن آلمانی بود. رودریگو پالاسیو پس از کنترل توپ با سینه ضربه‌اش را از کنار تیرک عمودی دروازه به بیرون زد، ولی ماریو گوتزه پس از مهار توپ با سینه آن را به قعر دروازه آرژانتین فرستاد تا آلمان از شادی منفجر شود.

مایکل کاکس

منبع: گاردینهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارروزنامه شهروندسایت آفتاب نیوزخبرگزاری فارسسایت رویداد 24سایت اکوایرانروزنامه شرقروزنامه تعادلسایت مجله شبکهروزنامه ایران