شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

دوباره مظاهری برای بوكس طلا گرفت


دوباره مظاهری برای بوكس طلا گرفت

علی مظاهری كه تك فینالیست بوكس ایران بود موفق شد با نتیجه ۱۸ بر ۱۴ حریف سوری خود را شكست دهد بوكسور سوری كه دیروز مغلوب علی مظاهری شد, سال قبل توانسته بود با شكست تمام حریفان آسیایی قهرمان شود اما او این بار اسیر پدیده بوكس ایران شد

مسابقات بوكس قهرمانی آسیا صبح دیروز با مدال طلای علی مظاهری پدیده ۲۳ ساله بوكس ایران دراولان باتور مغولستان به پایان رسید.

علی مظاهری كه تك فینالیست بوكس ایران بود موفق شد با نتیجه ۱۸ بر ۱۴ حریف سوری خود را شكست دهد. بوكسور سوری كه دیروز مغلوب علی مظاهری شد، سال قبل توانسته بود با شكست تمام حریفان آسیایی قهرمان شود اما او این بار اسیر پدیده بوكس ایران شد.

علی مظاهری مشت‌زن ۹۱ كیلوگرم ایران چند ماه قبل در بازی‌های آسیایی دوحه موفق شد تا پس از ۱۳ سال برای بوكس ایران از بازی‌های آسیایی مدال طلا بیاورد. او كه بوكس را از كرمانشاه، شهر زادگاهش شروع كرده، سه سال قبل برای اولین‌بار به تیم ایران دعوت شد.

او در همان سال اول در مسابقات قهرمانی آسیا در فیلیپین به مدال برنز رسید. دلشاد، دبیر سابق فدراسیون بوكس درباره ویژگی‌های قهرمان طلایی بوكس آسیا می‌گوید: «قدبلند و دست‌های كشیده علی او را از حریفانش متمایز می‌كند. یكی از فاكتورهای مهم در اوزان بالای بوكس، قد بلند است. علی خیلی خوب از این ویژگی‌اش استفاده می‌كند. او دور از حریف می‌ایستد و ضربه می‌زند. این بهترین شیوه مبارزه در بوكس است.»

مظاهری كه در مسابقات مغولستان برای رسیدن به فینال، حریفان قرقیزی و قزاق را شكست داده بود، بخش زیادی از شهرتش را مدیون اتفاقات پس از قهرمانی‌اش در بازی‌های دوحه است. طلای او باعث شد تا صداوسیما پس از ۲۸ سال برای اولین‌بار، تصاویر بوكس را به صورت زنده پخش كند.

تیم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به لطف مدال طلای و چهار مدال برنزی كه پیش از او توسط هومن كرمی، محمد ستارپور، سعید نوروزی و فروتن گل‌آرا به دست آمده بود با ۱۳ امتیاز پس از مغولستان، قزاقستان و ازبكستان در رتبه چهارم مسابقات قرار گرفت. ایران سال قبل در بازی‌های قهرمانی آسیا پنجم شده بود. مسابقات امسال در مغولستان با حضور ۱۴۴ مشت‌زن از ۲۴ كشور آسیایی برگزار شد.

نكته مهم مسابقات امسال این بود كه با وجود نزدیكی مسابقات تا المپیك ۲۰۰۸ چین، فدراسیون جهانی این بازی‌ها را به عنوان مسابقات گزینشی المپیك انتخاب نكرده است. همین عامل باعث شده بود تا بسیاری از تیم های آسایی مشت‌زن‌های اصلی‌شان را به مسابقات نیاورند. فرج‌زاده یكی از اعضای فدراسیون بوكس در این باره می‌گوید: «با این وجود سطح مسابقات پایین نبود و البته میدان خوبی بود برای آمادگی بیشتر تا مسابقات جهانی. اولین اولین مرحله گزینشی المپیك بازی‌های جهانی در مهرماه است كه بیش از هزار ورزشكار در ۹ وزن شركت می‌كنند.

چون شرایط انتخابی به گونه‌ای است كه اگر نفر اعزامی به بازی‌ها نتواند مجوز المپیك را بگیرد، حق شركت در دو مرحله گزینشی دیگر المپیك در آسیا را ندارد و این احتمال وجود دارد كه ما تیم اصلی‌مان را برای بازی‌های جهانی آمریكا نفرستیم.»همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایرناسایت چیدانهسایت رویداد 24سایت فرازدیلیسایت باتوسایت ساعدنیوزسایت اقتصاد 24سایت بیتوتهسایت پارسینهسایت اعتماد آنلاین