چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

۲۷ آوریل ۱۹۴۵ ـ سرنوشت VOLKISCHER BEOBACHTER ، روزنامه حزب ناسیونال سوسیالست آلمان


۲۷ آوریل ۱۹۴۵ ـ سرنوشت VOLKISCHER BEOBACHTER ، روزنامه حزب ناسیونال سوسیالست آلمان

۲۷ آوریل ۱۹۴۵ و سه روز پیش از خودکشی هیتلر، روزنامهVOLKISCHER BEOBACHTER (ناظر) ارگان حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی) تعطیل شد زیرا که چاپ و توزیع آن و حتی رسانینش به دست پیشوا، به سبب پیشروی …

۲۷ آوریل ۱۹۴۵ و سه روز پیش از خودکشی هیتلر، روزنامهVOLKISCHER BEOBACHTER (ناظر) ارگان حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی) تعطیل شد زیرا که چاپ و توزیع آن و حتی رسانینش به دست پیشوا، به سبب پیشروی سربازان شوروی در درون شهر برلن امکان ناپذیر شده بود. به این ترتیب این نکته مهم سیاسی ۱۸۰ ساله «که یک روزنامه حزبی نماد آن حزب است، لذا کاهش تیراژ نشانه ریزش هواداران و قطع انتشار به معنای پایان کار حزب است» یک بار دیگر تحقق یافت.

«ناظر» که به نام «ابزرور مونیخ» انتشار می یافت در سال ۱۹۲۰ توسط حزب نازی از صاحبش خریداری و به سردبیری «دیتریک اکارد» روزنامه نگار ۵۲ ساله آلمانی که در تاریخ مطبوعات به نام یک ژورنالیست نابغه معرفی شده است ارگان حزب شد. تیراژ این روزنامه که نخستین شماره اش تحت عنوان ارگان حزب ناسیونال سوسیالیست تنها هشت هزار نسخه فروش داشت، برغم کمبود کاغذ، در سال ۱۹۴۴ بیش از یک میلیون و هفتصد هزار شده بود. محتوای «ناظر» درست برپایه اصول ژورنالیسم حزبی بود و وارد کار روزنامه های حرفه ای نمی شد. در طول ۲۵ سال انتشار «ناظر»، نود درصد مطالب آن اختصاص به مقاله و فعالیت های حزب داشت. هیتلر هم گاهی برای آن مقاله می نوشت. مقاله هایی را که هیتلر دیکته می کرد تا بنویسند به نام دیگران به چاپ می رسید. تا سال ۱۹۳۶ هیتلر قبل از چاپ، مطالب ناظر را مرور و احیانا تصحیح می کرد. محتوای این روزنامه خوراک خبرگزاری ها بود و سفارتخانه های کشورهای دیگر در برلین بلافاصله پس از انتشار «ناظر» محتوای مقالات آن را ترجمه و برای رئیس دولت متبوع خود مخابره می کردند. آلفرد روزنبرگ، روزنامه نگار معروف دیگر آلمان هم سالها سردبیر «ناظر» بود. «ناظر» تیتر اول شماره ۲۰ آوریل ۱۹۴۵ خود (ده روز پیش از خودکشی هیتلر) را به مناسبت زادروز او اختصاص به پیشوا داده بود و در این تیتر وی را مرد قرن خوانده بود (عکس بالا).