دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

زیبایی پوست کودکان


زیبایی پوست کودکان

پوست کودکان پوست حساسی است. با این وجود این پوست حساس هم مانند پوست انسان‌‌های بالغ در مواجهه با بسیاری شرایط فیزیکی قرار دارد که می‌تواند به آن آسیب برساند...
اگر تازه مادر شده‌اید …

پوست کودکان پوست حساسی است. با این وجود این پوست حساس هم مانند پوست انسان‌‌های بالغ در مواجهه با بسیاری شرایط فیزیکی قرار دارد که می‌تواند به آن آسیب برساند...

اگر تازه مادر شده‌اید احتمالا سوال‌های بسیاری در رابطه با پوست فرزندتان دارید و تلاش می‌کنید شادابی و زیبایی پوست او را حفظ کنید. در این مطلب به نکاتی اشاره می‌کنیم که احتمالا برایتان کارآمد خواهد بود.

برخلاف آنچه بسیاری از افراد گمان می‌کنند، پوست کودکان چند ساعت یا چند روز بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند و دقیقا مانند پوست یک فرد بالغ کار می‌کند البته جز در ۳ مورد؛ اول ملانوسیت‌ها یعنی سلول‌های تولید ملانین که از پوست در برابر اشعه ماورای‌بنفش خورشید محافظت می‌کنند، دوم سیستم عروقی پوستی و سوم رطوبت چون هنوز پوست کودکان نمی‌تواند به اندازه کافی عرق تولید کند در نتیجه پوست به اندازه کافی مرطوب نمی‌شود. در مورد اینکه چرا می‌گوییم پوست کودکان لطیف و حساس است و چه تفاوتی با پوست بزرگسالان دارد، باید بگویم پوست کودک و به ویژه نوزادان بیش از یک فرد بالغ به نسبت وزن در معرض آسیب است. به همین دلیل موادی که با پوست در ارتباط‌اند و نواحی‌ای از بدن که با بیرون ارتباط پیدا می‌کند اهمیت ویژه‌ای دارد. مثلا پوست باسن کودکان به دلیل تماسی تدریجی با ترکیب‌های محرک ادرار و مدفوع و یک محیط گرم و مرطوب بیشتر در معرض آسیب است. اگزما یا التهاب حاد پوست خشک از جمله بیماری‌های شایع پوستی نزد کودکان است و از هر۵ کودک یک نفر از ۳ ماهگی تا ۶ سالگی به آن مبتلا می‌شود. دلیل بروز این اگزماها می‌تواند عفونت، دندان در آوردن، تغییرآب و هوا یا محل زندگی، واکسیناسیون یا استرس باشد.

وقتی پوست یک کودک تحریک می‌شود و می‌سوزد، راه برای ورود مولکول‌های شیمیایی و آلودگی‌ها باز می‌شود. بسیاری از والدین استفاده از شوینده‌ها را راه‌حل مناسبی می‌دانند اما باید گفت استفاده از هر نوع شوینده‌ای برای کودکان نارس کار اشتباهی است و برای کودکان عادی تنها استفاده از محصولاتی که PH خنثی دارند، توصیه می‌شود. شامپوها و صابون‌هایی که PH قلیایی دارند، می‌توانند باعث پاک‌شدن چربی محافظتی روی پوست کودک شوند.

بهترین شیوه شستن بدن کودکان استفاده از آب ولرم حدود ۳۵ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد است. حمام روزانه مانعی ندارد البته به‌شرطی که طولانی و بیش از ۵ دقیقه نباشد چون در این صورت می‌تواند باعث خشکی پوست شود. باید از شامپوی مناسبی استفاده کرد و با دست به آرامی روی پوست کودک کشید و درنهایت خیلی آرام با پارچه‌ای نرم او را خشک کرد. کوتاه‌کردن مرتب ناخن‌ها ضروری است تا کودک پوست خود را نخراشد. استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده سازگار و مناسب پوست کودک هم توصیه می‌شود. بهتر است هوای اتاق کودک مرطوب بوده، زیاد گرم نباشد و حیوانات خانگی در آن رفت‌وآمد نداشته باشند و صد البته ساکنان نباید سیگار بکشند. لباس‌هایی که با پوست در ارتباط مستقیم است باید از جنس کتان باشند و با شوینده‌ بدون فسفات شسته شوند.

دکتر محمداسماعیل مطلق

دانشیار دانشگاه جندی شاپور و مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت