چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

مو و چند توصیه


مو و چند توصیه

هر چند «مو» از سلول های مرده تشکیل شده، ولی به نوعی از وضعیت درون انسان خبر می دهد. نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است و مو که خود سلولی بی جان است به انسان جان می بخشد. …

هر چند «مو» از سلول های مرده تشکیل شده، ولی به نوعی از وضعیت درون انسان خبر می دهد. نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است و مو که خود سلولی بی جان است به انسان جان می بخشد. تصور یک انسان بدون مو، ابرو و مژه که بیشتر به یک روح شبیه است یک تصور ترسناک می باشد. متاسفانه برخی محصولات آرایشی و به اصطلاح بهداشتی بیش از سودی که به مو برسانند ضرری می رسانند که تا سال ها ماندگار و پا برجاست. استفاده از مواد نفتی همچون پارافین و یا روغن هایی که از ترکیبات آن کسی جز سازنده آن آگاه نیست که در انواع واکس های مو، کرم های مو و... مورد استفاده قرار می گیرد برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست که انتظار ریزش و یا سفید شدن یک دانه مو را هم ندارند. استفاده از موادی که هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند و فقط شکم پر کنند و بدن را با فقر مواد غذایی روبرو می کند از عوامل موثر ریزش مو، سفید شدن و... می باشد. موادی همچون چیپس، پفک، تخمه و... از همین دسته اند. یکی دیگر از علل بسیار مهم ریزش و ضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد که حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان و حتی پزشکان می باشیم. استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده و مانع رسیدن مواد غذایی به آن می شود. انجام برخی کارها که البته نیاز به همت والا و اراده ای استوار دارد در امر مو از اهمیت زیادی برخوردار است به طور مثال کمتر خانواده ای است که برنج این منبع بزرگ ویتامین به خصوص ویتامین های خانواده B را به طور صحیح مصرف کند و آن را آبکش نکند. ما به پوست برنج که همان سبوس است به چشم ماده ای زائد و کاه صفت نگاه می کنیم درحالی که در کشورهای مدرن با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست، سیاه شدن مو و... می سازند و حتی اخیرا از آن قرص های ویتامین B ساخته اند. بر آن شدیم تا چند دستور راحت که فقط نیاز به کمی رعایت دارد را برای شما خوانندگان عزیز بیاوریم.

۱ ) در برنامه غذایی خود از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید و خوردن سبزیجاتی همچون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج به همه توصیه می شود. این مطلب را هم باید اضافه کرد که اسفناج جدا از تقویت غده های رنگدانه ای مو، منبع عظیم آهن می باشد که باعث تقویت استخوان، ناخن و مو می شود. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد و باید همراه با آبلیمو و یا ماست خورده شود.

۲ ) بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شوند از روغن های مفید گیاهی استفاده کنید و البته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ساعت روی سر بماند و پس از ۳ ساعت باید با یک شامپوی خوب موها شسته شوند.

۳ ) از حنا این گیاه مفید استفاده کنید و فراموش نکنید که به هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید که باعث می شود دیگر حنا رنگ ندهد و بعلاوه از خواص گل ختمی نیز بهره برده اید.

۴ ) شلتوک یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمکرده آن مانند چای استفاده کنید.

۵ ) از رسیدن گرد و خاک و دود به موهایتان جلوگیری کنید چرا که دشمن مو هستند.

۶ ) سعی کنید موهای خود را با شانه پلاستیکی شانه نکنید و بهترین شانه برای شانه کردن موها، شانه چوبی می باشد. بعلاوه از شانه کردن مو در حمام خودداری شود.

۷ ) در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود و اگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامکان از درجه بسیار گرم آن استفاده نکنید.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندروزنامه تعادلسایت نامه نیوزروزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری ایلناسایت فراروروزنامه همشهریسایت سلام نوسایت دیدبان ایرانسایت دیدارنیوز