یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

هلند یک گروه جوان و ماجراجو


هلند در گروه مرگ قرار دارد گروه C متشکل از این تیم, آرژانتین, صربستان و ساحل عاج است که دیدار آرژانتین و هلند در روز سوم مرحله گروهی جائی برای عرض اندام جوانان ۲ کشور است آنها در عرصه باشگاهی اروپا بارها روبه روی هم قرار گرفته اند ولی این بار با پیراهن ملی سعی در مغلوب کردن حریف دارند

● پیش به‌سوی جاودانگی

تیم‌ملی هلند (مردان سرزمین لاله‌های نارنجی) محبوبیتی فراتر از مرزهای داخلی خود دارد. این تیم که فوتبالی شناور و هجومی را در طول سال‌های اوج خود به نمایش گذاشته، مشتاقان فراوانی دارد.

این تیم یکی از ۳۲ تیم حاضر در جام‌جهانی است که باید در خانه رقیبی سنتی یعنی آلمان از حقانیت خود دفاع کند. هلندی‌ها را در فوتبال جهان با نام‌های بزرگی چون ”کرایف“، ”هان“، ”نیسکنس“، ”کرول“، ”کومان“، ”گولیت“، ”ریکارد“، ”فان باستن“ و ... می‌شناسند که همگی در زمره تکنیکی‌ترین بازیکنان تاریخ جهان بوده و هستند در این دوره قرار است با سرمربیگری ”مارکوفان باستن“ گلزن افسانه‌ای خود که گل استثنائی یورو ۸۸ در برابر شوروی سابق را به ثمر رساند راهی این بازی‌ها شده و بسیار امیدوار است که پس از سال‌ها حضور در سطح اول فوتبال جهان سرانجام با کسب مقام قهرمانی نام خود را در ردیف بزرگان فتح جام قرار دهد.

این تیم از سال ۱۹۰۴ به عضویت فیفا درآمده و بزرگترین افتخاراتش در جام‌ جهانی، کسب ۲ عنوان نایب قهرمانی در سال‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ میلادی است و در مجموع ۸ بار سابقه حضور در این عرصه را دارد که طی ۲ حضور در فینال برابر میزبان‌ها مغلوب شدند. عدم حضور این کشور در دور قبلی بازی‌ها تعجب‌برانگیز است و همین ناکامی با حذف در یورو ۲۰۰۴ کامل شد تا اینکه مسئولان فدراسیون این کشور با یک ریسک بزرگ سکان هدایت تیم خود را به‌دست مردی سپرده‌ا‌ند که سابقه روشنی در زمینه مربیگری نداشت.

”مارکو“ همان تفکرات دوران فوتبالش را در تیم‌ملی اعمال کرد و در یک حرکت بزرگ انقلابی عظیم در ترکیب تیم به‌وجود آورد که برای نیل به این هدف مجبور به قربانی کردن نام‌های بزرگی همچون ”کلایورت“، ”سیدورف“، ”داویدز“، و ”ون درمیده“ شد (این افراد ستاره‌هائی تابناک در عرصه باشگاهی بودند و محبوبیت فراوانی در کشور خود داشتند) اما سرمربی جوان با کنار گذاشتن آنها راه را برای حضور جوانان باز کرد و خیلی سریع هم پاسخ اعتماد به این گروه را با صعودی قاطعانه گرفت.

هلند در گروهی که چک، رومانی، فنلاند، مقدونیه، ارمنستان و آندورا حاضر بودند با ۱۰ پیروزی و ۲ تساوی بدون شکست و مجموع ۳۲ امتیاز جشن صعود بر پا کرد و راهی دور نهائی بازی‌ها شد. شاید تلخ‌ترین نتیجه ”فان باستن“ روی نیمکت هلند، شکست تحقیرآمیز در دیدار دوستانه مقابل ایتالیا باشد که هیچ کس او را به دلیل کسب این نتیجه سرزنش نکرد، چرا که در بازی‌های تدارکاتی هدف چیزی غیر از نتیجه است. این تیم امروز در ترکیب خود از چند بار باتجربه استفاده می‌کند؛ ”وزن درسار“ مردی با کوله‌باری از تجربیات گوناگون باشگاهی و ملی عهده‌دار دروازه‌بانی این تیم است.

”ون برونکهورست“ و ”ورن بومل“ ۲ بازیکن خستگی‌ ناپذیر بارسلونا؛ قهرمان اروپا هستند که حالا با انگیزه‌ای فراوان به اردوی تیم ملحق شده‌اند و اولی به‌عنوان یار ثابت بازی‌ خواهد کرد؛ هر چند که فعلاً مصدومیتی جزئی دارد و باید دید آیا با تلاش پزشکان به دیدار امشب مقابل ”صربستان و مونته‌نگرو“ می‌رسد یا خیر؟

”فیلیپ کوکو“ کاپیتان این تیم است، مرد میانی ”آیندهرون“ که سابقه ‌بازی در بارسلونا را هم دارا است و در جام‌جهانی ۱۹۹۸ هم حاضر بوده، نبض بازی در مرکز زمین را به‌دست دارد. او در غیاب اکثر دوستانش وظیفه‌ای سنگین بر عهده دارد و باید در لحظات حساس بازی، جوانان تیم را هدایت کند و جالب اینکه تنها ۶ سال از ”فان باستن“ سرمربی تیم کوچک‌تر است.

”رود ون نیستلروی“ دیگر بازیکن کهنه‌کار هلند است که او نیز در ”منچستریونایتد“ عضویت دارد و یکی از بخت‌های مسلم آقای گلی در این پیکارها است.

”رود“ یا ۱۸۸ سانتی‌متر قد و ۸۰ کیلوگرم وزن، فیزیک بدنی مناسب و ایده‌آلی دارد. خیلی‌ها سبک بازی او را با ”فان باستن“ مقایسه می‌کنند و حالا در ۳۰ سالگی در شرایطی که ۱۸ گلی ملی در کارنامه دارد، درصدد بهبود رکورد خود است. (البته این تعداد گل بدون احتساب بازی‌های دوستانه اخیر است).

او در یورو ۲۰۰۴ بهترین گلزن هلند لقب گرفت و سرمربی تیم امیدوار است با حفظ آمادگی کامل، امشب گل‌زنی کند. در تیم ”مارکو“ پدیده‌هائی هستند که در جام‌جهانی از آنها بسیار خواهیم شنید. ”وسلی اسنایدر“ و ”رافل ون‌ دروات“ در خط میانی به همراه ”آرین روبن“ که بازی‌های درخشان او را در چلسی نظاره‌گر بودیم مردان تهاجمی هلند هستند که از پشت سر مهاجمان حرکت کرده و گل‌های حساسی را نیز به ثمر می‌رسانند.

در کنار این گروه ”ون پرسی“ از ”آرسنال“ هم حضور دارد که نایب قهرمانی این فصل اروپا برایش روحیه‌بخش بوده و زیر نظر ”ونگر“ و در کنار ”آنری“ به‌خوبی اصول حرفه‌ای‌گری را آموخته است. او در تیم‌ ملی کشورش آزادی عمل کاملی دارد و یک مهره آزاد به‌شمار می‌آید. پدیده اصلی هلند ”دی‌یونگ“ است که با ۱۹ سال سن در تیم ”آژاکس“ مرکز خط دفاع را رهبری می‌کرد و حالا در ترکیب ”هامبورگ“ به همراه ”ون دروات“ و ”خالدبولاهروز“ می‌درخشد. تداوم او در بازی‌های این فصل بوندس‌لیگا و ارابه نمایشی فوق‌العاده، ”مارکو“ را مجاب ساخت باز هم از وی در تیم ملی استفاده کند و قطعاً در کشوری که با فضای آن بیگانه نیست، عصای دست سرمربی خود خواهد بود.

هلند در گروه مرگ قرار دارد. گروه C متشکل از این تیم، آرژانتین، صربستان و ساحل عاج است که دیدار آرژانتین و هلند در روز سوم مرحله گروهی جائی برای عرض اندام جوانان ۲ کشور است. آنها در عرصه باشگاهی اروپا بارها روبه‌روی هم قرار گرفته‌اند ولی این بار با پیراهن ملی سعی در مغلوب کردن حریف دارند.

جوانان این تیم کم‌تجربه نیستند. آنها شاید طعم حضور در جام جهانی را نچشیده باشند، اما در بالاترین سطح باشگاهی دنیا توپ می‌زنند که بازی‌های هفتگی آنها به‌اندازه دیدارهای جام جهانی حساسیت داشته ولی فضای جام جهانی با هیچ مسابقه‌ای قابل مقایسه نیست و از نیمکت رهبری گرفته تا مردان حاضر در میدان برای نخستین‌بار چنین عرصه‌ای را تجربه می‌کنند که در این میان نقش بزرگترهای تیم حیاتی و مهم است. آنها باید در لحظات حساس همبازیان جوان خود را راهنمائی کنند تا از مرحله گروهی اول به سلامت عبور نمایند که اگر چنین شود، قطعاً باید روی این تیم حساب ویژه‌ای باز کنیم.

هلند به مدد درخشش ملی‌پوشانی که در این تیم دارد روحیه‌ای دو چندان یافته و سرمربی تیم برای آنکه ثابت کند از دوست دوران فوتبالش چیزی کم ندارد به همراه ”ون شیپ“ دستیارش که او نیز در زمره‌ برترین بازیکنان تاریخ این کشور است، سعی می‌کنند با هدایت صحیح و برنامه‌ریزی دقیق کاری را انجام دهند که بزرگانی نظیر ”میشل“، ”هاکر“ و ”ادووکات“ در انجام آن ناکام ماندند.

نسل نوین فوتبال این کشور امیدوارانه به دنبال چنین هدفی است. هلند در صورت صعود از این مرحله باید به مصاف یکی از تیم‌های گروه چهارم برود که حریف بعدی را جایگاه نهائی مرحله اول هر ۲ گروه تعیین می‌کند ولی ارگ بر حسب قرعه رودرروی پرتغال قرار گیرد، بی‌تردید آن دیدار یکی از زیباترین دیدارهای جام خواهد بود.

این تیم اگر از جانب کم‌تجربگی و جوانی بازیکنان در مرحله اول لطمه نخورد، حتم بدانید در مرحله حذفی برای کلیه تیم‌ها رقیبی بزرگ محسوب خواهد شد که اگر مثل دوره‌های قبل با بدشانسی مواجه نشود به همراه ”فان باستن“ گلزن افسانه‌ای، جام‌ بزرگی را فتح خواهد کرد، ضمن اینکه نام این مربی جوان جاودانه خواهد شد و بالاتر از بسیاری نام‌های مطرح و قدیمی قرار می‌گیرد.همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاخبرگزاری مهرسایت اقتصادنیوزخبرگزاری تحلیل بازارسایت عصرایرانسایت فراروخبرگزاری تسنیمخبرگزاری صدا و سیماسایت الفسایت دیپلماسی ایرانی