یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

زیبایی به زور آمپول ، آنچه پیش از تزریق کلاژن باید بدانید


زیبایی به زور آمپول ، آنچه پیش از تزریق کلاژن باید بدانید

وقتی با نگاه کردن به آینه متوجه خطوطی که به‌مرور در چهره‌تان نقش بسته می‌شوید، حتما دنبال راه حل می‌گردید.
واقعیت این است که با افزایش سن، صورت ما شروع به نشان دادن اثراتی می‌کند …

وقتی با نگاه کردن به آینه متوجه خطوطی که به‌مرور در چهره‌تان نقش بسته می‌شوید، حتما دنبال راه حل می‌گردید.

واقعیت این است که با افزایش سن، صورت ما شروع به نشان دادن اثراتی می‌کند که از نیروی جاذبه ، نور آفتاب، تغییرات هورمونی، وضعیت سلامت، وراثت و حرکات زیاد عضلات صورت مثل لبخند زدن، اخم کردن و جویدن ناشی می‌شوند. در نتیجه بافت زمینه‌ای پوست که کلاژن نام دارد و به عنوان داربستی برای سایر اجزا به شمار می‌آید شروع به از بین رفتن می‌کند و نهایتا خطوط خنده، اخم، چین‌های اطراف لب و مناطقی از صورت که عضلات حرکت بیشتری دارند دچار فرورفتگی شده وچروک‌های صورت را به‌وجود می آورند.

پرکننده‌های بافت نرم که رایج‌ترین آنها کلاژن قابل تزریق است، می‌توانند این مناطق فرورفته و خطوط صورت را پر کنند و به طور موقت پوست شما را جوان‌تر وشاداب‌تر نشان دهند.

از موارد دیگر استفاده این مواد، بزرگتر کردن لب‌ها، برجسته کردن گونه‌ها، از بین بردن آثار جوش و پرکردن فرورفتگی چانه است. این مواد قابل تزریق ممکن است به تنهایی یا همراه با لیزر یا اعمال جراحی ترمیمی به کا ر روند.

چه‌می‌کند اینکلاژن ؟

پوست شامل سه لایه است که اپیدرم بالاترین لایه پوست و حفظ کننده آب سلول‌ها وبدن است.لایه بعدی درم نام دارد که دومین لایه پوست بوده و شامل شبکه ای از رشته های پروتئینی به نام کلاژن است که به عنوان چارچوبی برای سلول‌ها و عروق خونی عمل می‌کنند.

لایه سوم نیز هیپودرم است که شامل چربی و عروق خونی و اعصاب است. در پوست‌های جوان به علت اینکه چارچوب ساخته شده کلاژن دست نخورده است، پوست نیز ساختمان مرطوب و الاستیک دارد. اما با گذشت زمان ساختمان‌های محافظ پوست به‌هم می‌خورد و پوست خاصیت ارتجاعی یا الاستیسیته خود را از دست می‌دهد.

گزینه‌ای برای پیشگیری

کرم‌های کلاژنی فقط بر روی سطح پوست کار می‌کنند. یک مرطوب کننده چه دارای کلاژن باشد چه نباشد، نمی‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و برای این طراحی نشده که کلاژن راجذب کند. بنابراین هیچ مرطوب کننده‌ای نمی‌تواند بر روی اثرات ناشی از ازتحلیل و از دست رفتن کلاژن تاثیر بگذارد.

کرم‌ها به صورت اولیه باعث کاهش سرعت از دست رفتن کلاژن پوست می‌شوند و می‌توانند حالت انعطاف پذیری و ارتجاعی پوست را حفظ کنند ودر واقع نقش پیشگیری دارند نه درمان.

تصمیم بگیرید

اگر قصد تزریق کلاژن دارید باید اطلاعات دقیقی از فواید این کار، ماندگاری، هزینه و عوارض احتمالی آن داشته باشید.

خوب فکر کنید که این کار چقدر برایتان اهمیت دارد و از نظر روانی چقدر در افزایش اعتماد به نفس شما کمک کننده است. بنابراین بهتر است با یک متخصص جراحی زیبایی یا یک متخصص پوست که در این زمینه تجربه کافی دارد، مشورت کنید.

امروزه مواد مختلفی جهت پرکردن صورت وترمیم آن به کار می‌روند اما کلاژن مطلوب ترین ماده موجود در بازار است. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که از سال ۱۹۷۶ جهت انجام کارهای زیبایی استفاده می شود و توسط سازمان غذا و داروی امریکا نیز در سال ۱۹۸۱ تایید شده است.

بر طبق آمار ارائه شده از جامعه جراحان آمریکا بیش از ۵۷۰ هزار و ۲۵۵ بیمار در آن کشوردرسال۲۰۰۳ تحت تزریق کلاژن‌قرار گرفته‌اند. کلاژنی که مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع تصفیه شده گاوی یا کلاژن انسانی هستند.

<زی‌درم> و <زی‌پلا‌ست> کلاژن‌های گرفته شده از محصولات گاوی هستند که درلایه درم در مناطقی که با گذشت زمان کلاژن از دست داده‌اند ، جایگزین می‌شوند. این مواد قبل از تزریق احتیاج به انجام تست پوستی دارند زیرا امکان واکنش حساسیت‌زا به آنها زیاد است.

<کاس درم> و <کاسنوپلا‌ست> محصولات کلاژنی گرفته شده از انسان هستند که همان مصارف را دارند اما مزیتشان این است که احتیاج به انجام تست پوستی قبل از درمان اولیه با آنها وجود ندارد.

کلاژن به درد شما می‌خورد؟

اگراز نظر جسمی سلامت کامل داریدو از نظرروحی- روانی دارای ثبات هستید، چنانچه واقعا خواستار این هستید که جوان‌تر وشاداب‌تر به نظر برسید و ظاهر زیباتری داشته باشید، بعد از اینکه کاملا در زمینه این کار و عواقب احتمالی آن آگاه شدید تصمیم قطعی خود را برای تزریق کلا‌ژن بگیرید.

البته با وجود داشتن همه این شرایط ممکن است نسبت به کلاژن، واکنش حساسیت‌زا نشان دهید، پس حتما بایدتست پوستی انجام بدهید که شامل دو تست پوستی در عرض یک‌ماه و به فاصله دو هفته است که توسط پزشک برایتان انجام می‌شود. حتی اگر تست انجام شده نیز منفی باشد ممکن است بعضی از افراد بعد از انجام تزریق دچار واکنش حساسیت‌زا شوند.

کی؟ کجا؟ چگونه ؟

پزشک تزریق را معمولا در مطب خود انجام می‌دهد و با استفاده از یک سوزن نازک کلاژن را در موضع مورد نظر تزریق می‌کند که اثر آن به صورت آنی ظاهر می‌شود، کلاژن تزریقی با مواد بی‌حس‌کننده مثل لیدوکائین مخلوط شده است و با وجود اینکه درد آن بسیار کم است اما در صورت تمایل بیمار، پزشک می‌تواند از بی‌حسی موضعی نیز استفاده کنید.

تزریق کلاژن عمل بسیار کوتاهی است و ممکن است از چند دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد که بستگی دارد به وسعت وتعداد مناطقی که احتیاج به درمان دارند.

فرد بعد از انجام تزریق بلافاصله می‌تواند به فعالیت‌های روزمره اش مشغول شود وحتی از لوازم آرایشی استفاده کند. در واقع به جای اعمال جراحی زیبایی وترمیمی پرخطروطولانی مدت با این روش به آسانی وبا حداقل درد به ظاهری زیبا می‌رسید.

آن روی سکه

فایده‌های تزریق کلاژن این است که حالت کلی صورت را بهبود می‌بخشد، فرورفتگی‌ها و چروک‌‌های صورت را پر می‌کند، لب‌ها را جذاب تر نشان می‌دهد، گونه‌ها را برجسته‌تر کرده و تو رفتگی چانه را اصلاح می‌کند و در کل شما را زیباتر می‌کند؛ اما مانند هر عمل دیگری عوارض جانبی نیز دارد.

بعد از عمل ممکن است قرمزی و دردوتورم در موضع ایجاد شود که بعد از یک تا دو روز برطرف می‌شود، البته در حدود ۲ درصد از بیماران این عوارض به‌مدت طولانی‌تری وحتی ماه‌ها باقی می‌مانند. عفونت محل تزریق، باقی ماندن اثر تزریق وپف کردن محل از عوارضی هستند که به‌ندرت دیده می‌شوند.

یک مورد ناخوشایند تزریق موقتی بودن اثر آن است. بعد از گذشت حدود ۶ ماه تا یک سال که بسته به سن، نوع پوست و فعالیت‌های روزانه متفاوت است، کلاژن ممکن است جذب بدن شود .

به‌ویژه در مناطقی که عضلا‌ت تحرک بیشتری دارند از بین رفتن کلاژن سریع‌تر است، بنابراین افرادی که تزریق کلاژن را انجام می‌دهند برای باقی ماندن اثر آن ممکن است مجبور شوند دو تا سه بار این کار را تکرار کنند. هنوز دقیقا مشخص نشده که بیماری‌های خود ایمنی نیز می‌توانند در نتیجه تزریق کلاژن ایجاد شوند یا نه؟

حرف آخر

۱) در مورد هرنوع حساسیتی که دارید از جمله غذاهاو داروها و عوامل محیطی به پزشک خود اطلا‌عات دقیق بدهید.

۲) اگر هرگونه بیماری جدی دارید به پزشک خود اطلاع بدهید.

۳ ) داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین با پزشک خود در مورد مناطقی از صورت که از نظر شما بیشتر اهمیت دارند و تعداد دفعات درمان وقیمت تقریبی صحبت کنید.

و حالا احتمالا‌ بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. این طور نیست؟همچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزسایت دیجیاتوسایت پارسینهسایت سلام نوسایت آفتاب نیوزسایت دیدارنیوزسایت جمارانسایت اقتصادنیوزسایت انتخابسایت اقتصاد 24