پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

بدن‌ها و صابون‌ها


بدن‌ها و صابون‌ها

امروزه صابون تبدیل به جزیی جدا نشدنی از زندگی انسان شده است. همه ما از صبح تا شب بارها انواع صابون را استفاده می‌کنیم؛ اما صابون چیست و از کجا آمده است.
در افسانه‌های قدیم روم، …

امروزه صابون تبدیل به جزیی جدا نشدنی از زندگی انسان شده است. همه ما از صبح تا شب بارها انواع صابون را استفاده می‌کنیم؛ اما صابون چیست و از کجا آمده است.

در افسانه‌های قدیم روم، کوهی به نام ساپو وجود دارد که رومی‌ها در آن حیوانات را قربانی و به خدایان خود پیشکش می‌کردند. باران چربی این حیوانات و خاکستر آتشی را که مردم درست کرده بودند، می‌شست و به رودخانه تیبر می‌ریخت. پس از مدتی مردم متوجه شدند که اگر کمی از گل و لای این رودخانه را با آب مخلوط کنند، بدنشان تمیزتر می‌شود. این اولین صابونی بود که انسان‌ها ساختند.

صابون‌ها، نمک سدیم یا پتاسیم اسیدهای چرب هستند که از هیدرولیز (تجزیه در اثر حضور آب) اسیدهای چرب (چربی‌ها و روغن‌ها) در محیط قلیایی به دست می‌آیند. هر مولکول صابون از یک زنجیر هیدروکربنی بلند یا دم و یک کربوکسیلات یا سر تشکیل شده است. وقتی صابون در آب حل شود، یون سدیم یا پتاسیم از سر آن جدا می‌شود و سر مولکول بار منفی پیدا می‌کند.

صابون مناسب

امروزه انواع صابون‌ها در بازار یافت می‌شود، از صابون مراغه بگیرید تا صابون خاویار و کوسه؛ از صابون‌های طبی تا صابون‌های زیبایی و آرایشی. این صابون‌ها انواع و اقسام قیمت‌ها را نیز دارند. گاهی نیز تبلیغات آنها کاملا بی‌اساس است و فقط به اصطلاح پول دور ریختن است. نکته مهم در خرید صابون این است که صابونی که انتخاب کرده‌اید با نوع پوست شما سازگار باشد.

در صورتی که شما پوستی خشک دارید، بهترین و سازگارترین نوع صابون برای شما صابون‌های ملایم و آبرسان است. در این شرایط هرگز نباید از صابون‌های سخت که حاوی انبوهی از مواد معدنی و شیمیایی هستند، استفاده کنید. صابون‌های ملایم و معمولی که حاوی روغن آلوئه ورا و روغن‌های گیاهی‌اند، بهترین انتخاب برای پوست‌های خشک است البته حتی اگر پوست خشک ندارید، سعی کنید از صابون‌های قوی و قلیایی برای شستن پوست استفاده نکنید.

افرادی که پوست چرب دارند، صابون‌های حاوی اسطوخدوس، آویشن و عصاره درخت چای نیز برای این افراد مفید است.

کسانی‌که آکنه دارند، با تجویز پزشک می‌توانند صابون‌های صنعتی ضدآکنه یا صابون آنتی‌باکتریال استفاده کنند.

صابون گلیسرین بهترین انتخاب برای پوست‌های مختلط است.

در صورتی که پوست معمولی دارید، می‌توانید از صابون‌های صنعتی استفاده کنید. استفاده از صابون‌های مخصوص پوست‌های خشک یا چرب برای شما مناسب نیست. صابون‌های گیاهی بهترین انتخاب است.

برخی صابون‌ها حاوی ذرات ریز هستند. این صابون‌ها ممکن است باعث آسیب و خراش پوست شوند. صابون‌های دارای PH بسیار بالا یا بسیار پایین برای شستشوی صورت اصلا مناسب نیستند.

صابون‌های عطری

برخی از افراد بر اثر استفاده از صابون‌های عطری دچار حساسیت می‌شوند. البته این حالت بستگی به نوع عطر صابون دارد. عطرهای صنعتی تحریک‌کننده‌تر از عطرهای طبیعی‌اند. اما به هر حال در صورتی که پوست حساسی دارید، بهتر است از این نوع صابون‌ها استفاده نکنید.

صابون‌های طبی

این نوع صابون‌ها برای معالجه بیماری‌های جلدی عفونی و قارچ‌های پوستی تهیه می‌شوند و در آنها از موادی مانند اسید بوریک، اکسید روی، یدیدها، کلرید جیوه، استئارات مس، قطران و تیمول استفاده می‌شود. این صابون‌ها باید با تجویز پزشک مصرف شود.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت دیجیاتوسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه توسعه ایرانیسایت لنداسپاسایت فرازدیلیسایت باتوخبرگزاری صدا و سیماسایت چیدانهسایت دیدبان ایران