چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

نگاهی به تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۰۶ پرتغال


نگاهی به تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۰۶ پرتغال

حضور آسان پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و رسیدن این تیم به فینال بازیهای یورو ۲۰۰۴ انتظارات را از این تیم بالا برده است

حضور آسان پرتغال در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و رسیدن این تیم به فینال بازیهای یورو ۲۰۰۴ انتظارات را از این تیم بالا برده است. لوییس فیلیپه اسكولاری سرمربی برزیلی پرتغال اخیراً اعتراف كرده است كه مردم پرتغال انتظار دارند كه تیم ملی كشورشان دست كم به مرحله یك چهارم نهایی برسد و گفته است هرچه در توان دارد برای خوشحال كردن مردم پرتغال به كار خواهد گرفت.اما بی تمایلی این تیم برای دستیابی به آمادگی لازم نگرانی هایی را درپی داشته است. پرتغال در جریان مسابقات مقدماتی جام جهانی برابر لیختن اشتاین ضعیف ۲-۲ كرد و سپس ۳ روز بعد روسیه قدر را ۷-یك در هم كوبید.

اسكولاری در آن زمان در این خصوص گفته بود: «ما آنقدرها هم بد نیستیم كه با لیختن اشتاین ۲-۲ مساوی كنیم و آنقدر هم خوب نیستم كه روسیه را اینگونه ببریم. وی در پاسخ به این انتقادات كه چرا تیمش در نتایج بازیهایش استمرار ندارد، گفته بود: اگر این باعث خوشحالی بیشتر می شود، می توان نتایج مسابقات را تغییر داد و شاید این امر معقول تر به نظر برسد. آنچه كه برای من مهم است این است كه ما به خوبی به مساوی ناامیدكننده پاسخ و نشان دادیم كه چه كارها كه می توانیم انجام دهیم.

اینگونه به نظر می رسد كه پرتغال در مصاف با قدرت های بزرگ فوتبال بازی بهتری از خود به نمایش می گذارد اما غالباً رقبای ضعیف تر خود را نادیده و آنها را كم اهمیت می شمرد. آنها این امر را در بازیهای یورو ۲۰۰۴ به نمایش گذاشتند هنگامی كه ۲ بار برابر یونان نه چندان معروف شكست خوردند اما اسپانیا، انگلیس و هلند را از سر راه خود برداشتند.

این امر بار دیگر در مسابقات دوستانه رخ داده است به طوری كه این تیم به راحتی كرواسی دیگر تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۰۶ را شكست داد اما با تیم ایرلند شمالی مساوی كرد.

اكنون با توجه به گروه ظاهراً مناسبی كه این تیم در جام جهانی در آن قرار دارد، این خطر هنوز در كمین است. اسكولاری از جدول بازیها خرسند است كه با مكزیك آنگولا و ایران روبرو می شود اما نسبت به خوشبینی بیش از حد هشدار می دهد.

وی می گوید: «ما از این امر آگاهیم كه می توانیم به مرحله بالاتر راه پیدا كنیم اما باید به آنچه كه در جام جهانی گذشته روی داد توجه كنیم. همگان انتظار داشتند كه پرتغال، امریكا، لهستان و كره جنوبی را شكست دهد اما خیلی زود به خانه بازگشت.

اسكولاری در آلمان نباید درخصوص بازی تهاجمی تیمش نگرانی داشته باشد چرا كه بازیكنانی چون دكو، لوییس فیگو و كریستین رونالدو را در اختیار دارد. این بحث ها ادامه دارد كه ریكاردو كوارشما بازیكن كناری «پورتو نیز باید در تركیب اصلی تیم اسكولاری قرار گیرد و گفته می شود وی می تواند خود تبدیل به پدیده جام شود. این بازیكن ۲۲ ساله در این فصل بازیهای خیره كننده ای را به نمایش گذاشته و اكنون نشان داده كه پس از گذراندن دوره ای ناامیدكننده در بارسلونا به یك ستاره تبدیل شده است. اسكولاری دلایل بسیاری دارد كه از سیستم ۱-۳-۲-۴ كه در بازیهای مقدماتی جام جهانی استفاده كرده در این مسابقات استفاده كند.

با این حال اگر پرتغال در آلمان مجبور شود بازی را با كنترل بیشتری انجام دهد به سیستم ۲-۴-۴ رو می آورد.

●●مردان كلیدی

●دكو

یكه تاز میانه میدان پرتغال و بازیكنی كه عزم تیمش را بر حریف دیكته می كند. این ستاره بارسلونا كه اصلیتی برزیلی دارد حد فاصل میان خط دفاع و حمله خواهد بود و می تواند بخت های گلزنی بسیاری را ایجاد كند. دكو در فینال لیگ قهرمانان هم عملكرد خوبی داشت و این خبر از آمادگی این ملی پوش پرتغالی می دهد.

●لوییس فیگو

وی پس از بازیهای یورو ۲۰۰۴ از بازیهای ملی خداحافظی كرد و پرتغال را بدون یك رهبر گذاشت اما بازگشت وی به تیم ملی در ژوئن سال گذشته، حادثه ای بزرگ برای تیمش بود.

فیگو در مقطع باشگاهی با انتقال از رئال مادرید به اینترمیلان در تابستان گذشته به آمادگی كامل بازگشت.

●پدرو پائولتا

مهاجمی كه بیشترین گل را برای تیم ملی كشورش به ثمر رسانده است اما از آنجایی كه در مسابقات بزرگ نمی تواند فرصت هایی به دست آمده را تبدیل به گل كند، گهگاه مورد انتقاد قرار می گیرد.وی در بازیهای یورو ۲۰۰۴ حتی یك گل هم به ثمر نرساند.

●سرمربی:

لوییس فیلیپه اسكولاری

برزیلی كه تیم ملی كشورش را قهرمان جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن _ كره جنوبی كرد و اگر بتواند با پرتغال نیز به این افتخار دست یابد، اولین مربی است كه با ۲ كشور مختلف به جام جهانی دست یافته است. فیل بزرگ كه در مقطع باشگاهی جام های لیبرتادورس و چندین قهرمانی را در برزیل به دست آورده است به دلیل شخصیت غیرقابل مصالحه و حمایت از بازیكنانش مشهور است.

مترجم: حامد شهبازیهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت نورنیوزسایت ساعدنیوزسایت عصرایرانسایت اکوایرانسایت برترینهاخبرگزاری ایرناسایر منابعسایت انصاف نیوزسایت دیپلماسی ایرانی