شنبه, ۱۵ بهمن, ۱۴۰۱ / 4 February, 2023
مجله ویستا

از كلاس های دانشگاه تا خطوط اینترنت فوتبال را از برزیلی ها یاد بگیرید


چگونه یك كشور در حال توسعه و رشد توانسته است به یكی از ابرقدرت ها در صحنه فوتبال بدل شود و نمادی از تكامل در این ورزش جلوه كند و به حدی برسد كه ۵ دوره جام جهانی فوتبال را ببرد از خودشان بپرسید

برزیلی ها قصد دارند نكات ظریف و رازهای پیروزی خود را در صحنه این ورزش از طریق دانشگاه پارانای شمالی و كنفدراسیون فوتبال برزیل و بر روی خطوط اینترنت و به صورت آن لاین به معرض نمایش و معرفی بگذارند. رهبری این كلاس های درس با كارلوس آلبرتو پریرا و ماریو زاگالو خواهد بود كه اینك سرمربی و كمك مربی تیم ملی برزیل هستند.پریرا بر روی سایت اینترنتی كنفدراسیون چنین آورده است: «در درجه اول و نگاه نخست، این مدرسه ای خواهد بود برای پرورش و اعتلای مربیان فوتبال در برزیل. یعنی در گام نخست ما می كوشیم كه مربیان خود را غنی تر كنیم و كار آنها را به سطح بالاتری برسانیم. در درجه بعدی آنچه را كه خودمان یاد گرفته و دوره كرده ایم به دیگران یاد خواهیم داد. این شامل كسانی می شود كه پا پیش بگذارند و طالب دیدن و كسب اطلاع در زمینه كارهای تخصصی ما شوند. البته نزد تمام مردم جهان می توان این علاقه را رویت كرد و ما به همین خاطر الگوهای كاری خودمان را رو خواهیم كرد. قول می دهیم كه در این زمینه خاص یعنی اطلاع رسانی و راضی كردن مردم جویای اطلاعات نیز بهترین باشیم و بی نقص و وفادارانه عمل كنیم. حال هر مربی ای در داخل و خارج كه بخواهد در ارتباط با راه های كلی كار در فوتبال برزیل و منجمله سازمان تیم های ملی كسب اطلاعات و مهارت كند، ما برای راضی كردنش آماده خواهیم بود.»

پریرا می افزاید: «ما همیشه بهترین بازیكنان و به تبع آن برترین فوتبال را داشته ایم و حال وقت آن رسیده است كه همه چیز را كلاسه بندی كنیم و یك فرمت و شكل مشخص به قضیه بدهیم. اگر این كار را بكنیم، آن گاه در زمینه های آموزشی و تدریس از اروپایی ها هم پیش خواهیم افتاد و شاید هم به گونه ای یك انقلاب را در این زمینه پی ریزیم.»

پریرا می گوید وقت آن رسیده است كه برزیل به همه نشان بدهد كه اگر در فوتبال یك كشور بزرگ است، فقط به خاطر مساحت و بزرگی این كشور نیست (برزیل به لحاظ مساحت از آمریكا نیز بزرگتر و صاحب ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت است) و هر دستاوردی در فوتبال برزیل از عمق و غنای كار در این كشور نشأت می گیرد. پریرا می گوید: «من از مدت ها پیش درباره این پروژه فكر می كرده ام و شروع قضیه و شكل گیری آن در ذهن من به ۳۸ سال پیش بازمی گردد. در آن موقع اولین كلاس مربیگری ام را در آلمان می گذراندم.»

•در تمامی ایالات

اما كلاس های تدریس فوتبال در برزیل به شكل سنتی آن از فروردین ماه ۸۴ به راه می افتد و محل آن در لوندرینا، واقع در ۷۳۰ كیلومتری جنوب غرب ریودوژانیرو خواهد بود. جریان این كلاس ها به صورت «آن لاین» بر روی خطوط اینترنت مخابره و پخش خواهد شد. قرار است پس از گذشت چند هفته این كلاس ها به گونه ای روی خطوط اینترنت جاری و پخش شود كه تمامی ۲۶ ایالت این كشور و البته برازیلیا پایتخت برزیل را دربرگیرد.

ریكاردوتیكسی یرا رئیس دیرپای كنفدراسیون فوتبال برزیل می گوید: «از این طریق می توان لااقل ۳۰ هزار نفر از مشتاقان یادگیری رموز رهبری و مربیگری فوتبال و روش های یادگیری آن را سیراب كرد. به واقع این حداقل تماشاگر و علاقه مندی است كه ما برای كلاس های خود قایل هستیم.»

باربارا لافریچی یكی از سران دانشگاه پارانای جنوبی برزیل هم می گوید: «هر واحد تحصیلی برای كارآموز ۴۴/۵۸ دلار آب می خورد و مخارج بین دانشگاه و كنفدراسیون تقسیم خواهد شد. از این طریق از وارد شدن هر گونه فشار مالی به دانشجویان و علاقه مندان این رشته جلوگیری خواهد شد.»

در دانشگاه فوق كلاس هایی نیز در زمینه هایی سنتی مثل حفظ توپ، كار با آن، چگونگی جاگیری در زمین، مراقبت های پزشكی بر روی ورزشكاران و حتی داوری تدریس خواهد شد.

هر چه روی دهد، در عشق مردم برزیل به فوتبال هیچ تغییر و كاستی ای روی نخواهد داد. برزیل تنها كشوری در جهان است كه ۵ بار جام جهانی را برده و اگر به طلایی ترین عصر آنان (اواخر دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰) رجوع و رجعت كنیم، می بینیم كه در آن زمان فوتبال برزیل ستاره های فوق العاده ای را رو كرد كه هنوز نظایر آنها سر بر نیاورده اند. از آن جمله اند پرلر، گارینشا، جرزینهو، توستائو، ریوه لینو، جرسون، دیدی، جلما سانتوز و...

قرار نیست بر اثر آموزش ها و كلاس هایی كه گفتیم، دنیا پر از جرزینهوها و ریوه لینوهای جدید شود، اما قدر مسلم این كه برزیل برای اولین بار نه از طریق بازی هایش و امكان تماشای آنها برای جهانیان در جریان مسابقات و بلكه با گذاشتن كلاس های پیشرفته و ارائه وسیع آن و تدریس اصول و پایه های كار به علاقه مندان، كاری خواهد كرد تا فوتبالش ریشه ای غنی تر و قوی تر بیابد.همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت عصرایرانسایت مشرقسایت سلام نوسایت دیدارنیوزسایت دیجیاتوروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آرمان ملیوبگردیسایت انصاف نیوز