جمعه, ۶ خرداد, ۱۴۰۱ / 27 May, 2022
مجله ویستا

رفع خشکی موها


مو به‌خصوص در خانم‌ها نمایانگر زیبائی، شخصیت و پاکیزگی است. بیشتر زمان آنها در موارد استحمام و یا امور آرایشی و بهداشتی صرف رسیدگی به موها می‌گردد، ولی همین دستکاری پیش از …

مو به‌خصوص در خانم‌ها نمایانگر زیبائی، شخصیت و پاکیزگی است. بیشتر زمان آنها در موارد استحمام و یا امور آرایشی و بهداشتی صرف رسیدگی به موها می‌گردد، ولی همین دستکاری پیش از حد نیز می‌تواند صدمه‌های بسیار زیادی را به موها تحمیل نماید.

در نتیجهٔ دستکاری بیش از حد موها، کوتیکول‌های دور مو خشک و شکننده شده و به‌تدریج از روی موها جدا می‌شوند. این کوتیکول‌ها نقش سفال‌های شیروانی را بازی می‌نمایند و در نتیجهٔ عدم وجود آنها آب از قسمت میانی مو به‌ سرعت خارج شده و مو از قسمت مرکزی می‌شکند که به‌اصطلاح به آن ”موخوره“ می‌گویند به غیر از این عامل، سایر موارد عبارت هستند از:

رنگ و فر کردن مو، استفاده از سشوار، استحمام با آب داغ، استخر و دریا، استفاده از شاموهای قوی، برس‌های فلزی و یا پلاستیکی و ...

درمان خشکی موها بیشترین اهمیت را دارد، بنابراین، می‌توانید از دم‌کردهٔ ”قزل‌گون“ روزانه تا درمان کامل خشکی موها استفاده نمایید.

طرز تهیهٔ دم‌کردهٔ ”قزل‌گون“

برای تهیهٔ دم‌کردهٔ ”قزل‌گون“ بایستی از ظروف لعابی سالم و با ظروف شیشه‌ای مقاوم و مخصوص جوشاندن استفاده نمود. هر نوع ظرف مورد استفاده، بایستی دارای در مناسب و به‌طور کامل بسته باشد.

روش عمل، به این ترتیب است که ابتدا آب را جوش آورده، سپس آب‌جوشان را روی گیاه (تازه یا خشک) ریخته و در آن را گذاشته، آن را مدت پنج تا پانزده دقیقه به حالت خود می‌گذارند تا دم بکشد. گیاهان نرم و ترد برای تهیهٔ دم‌کرده‌ها بسیار مناسب هستند، زیرا مواد مؤثر، آنها به آسانی قابل استخراج می‌باشد. اما دم‌کرده‌ها را بایستی بلافاصله پس از تهیه، مورد استفاده قرار داد، در غیر این‌صورت بیشتر آنها به سرعت کیک می‌زنند.

دکتر سید سعید شیبانی

پزشک پوست و مو

مشاور زیبائی‌شناسیهمچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهخبرگزاری ایلناروزنامه شهروندخبرگزاری تحلیل بازارسایت ارانیکوسایت مثلث آنلاینخبرگزاری تسنیمسایت اقتصادنیوزسایت خبرآنلاینخبرگزاری صدا و سیما