شنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۱ / 10 December, 2022
مجله ویستا

باربوسا افتخار بسكتبال برزیل


باربوسا افتخار بسكتبال برزیل

لیاندرو باربوسا یكی از ستاره های بسكتبال برزیل با ارائه نمایش هایی خوب در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۰۶ كه در ژاپن جریان دارد, صاحب شهرت و اعتبار بیشتری شده است

لیاندرو باربوسا یكی از ستاره های بسكتبال برزیل با ارائه نمایش هایی خوب در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۰۶ كه در ژاپن جریان دارد، صاحب شهرت و اعتبار بیشتری شده است. این نمایش ها به واقع نشان داده است كه چرا تیم باشگاهی او كه فینیكس سانز آمریكا باشد اخیرا بر سر تمدید قرارداد او به مدت پنج سال دیگر با وی به گفت وگو نشسته و كار را تقریبا تمام كرده است.این گارد راس ۲۳ساله از هر جهت در آوردگاه ژاپن خوب كار كرده است.

پرتاب های ۳ امتیازی، ضدحملات سریع و هماهنگی جالب او با یارانش و انطباق پذیری وی با سایرین به گونه ای است كه نمی توان در جریان رقابت های اخیر ژاپن بر كار وی مهر تائید نزد و حتی رقبای برزیل هم به تحسین باربوسا پرداخته اند.

بهای قرارداد جدید باربوسا با سانز كه استیو نش مرد سال بسكتبال آمریكا طی دو فصل اخیر را هم در خدمت دارد ۳۲ میلیون دلار خواهد بود كه شاید برای او كم باشد اما در صورت عدم تمدید آن باربوسا با توجه به تمام شدن قرارداد فعلی اش با سانز حق خواهد داشت كه در پایان فصل آینده فینیكس را ترك گوید.همراه و همپا با اندرسون، واره جائو كه عضو كلیولند كاوالیرز است، باربوسا را باید معروف ترین بسكتبالیست فعلی برزیلی دانست.

او از حضورش در پیكارهای جهانی ژاپن و نحوه كارش در آنجا هم راضی است و می گوید: «تیم ما برزیل به اندازه كافی مستعد و پرمهره هست و می تواند با بهترین ها هم برابری كند و بنابراین همه ما خوشحالیم كه در ژاپن حضور یافته و این نمایش ها را ارائه داده ایم. مسابقات بسكتبال قهرمانی جهان و ارائه نمایشی خوب در آن همواره از اهمیت فراوانی برخوردار است و به همین خاطر است كه ما نهایت جدیت و كوشش خود را به كار گرفته ایم.

از ابتدا هم ناامیدانه به اینجا نیامده ایم و برعكس هرچه داشته ایم، ارائه كرده ایم.»باربوسا در فصل گذشته پیكارهای لیگ بسكتبال حرفه ای آمریكا NBA آنجا كه سانز تا مرحله نیمه نهایی پیش تاخت به طور متوسط در هر بازی ۱۱۳ امتیاز برای این تیم اندوخت و از پشت منطقه «۳ امتیاز» هم ۴۴ درصد پرتاب هایش را گل كرد كه مورد دوم دستاورد و درصد بسیار بالایی محسوب می شود، وقتی هم كه كار به مرحله پلی آف مسابقات حذفی كشید، او معدل امتیازگیری خود را به ۲۱۴ امتیاز افزایش داد.

باربوسا در مسابقات جهانی ژاپن هم خوب عمل كرده و با ضدحملات بسیار سریع اش خطوط دفاعی حریفان را به وحشت انداخته است و وقتی هم كه كار به پرتاب به سمت سبد و شوت زنی كشیده، او كم نیاورده و توانسته است امتیازات زیادی را به نام خود و برزیل بنویسد. به لحاظ علاقه به كار و تمركز بر بسكتبال و علاقه به ورزش هم باید به باربوسا نمره قبولی داد، زیرا زودتر از همه به جلسات تمرینی می آید و دیرتر از همه محل را ترك می كند.

پیشتر از ارزش های اندرسون و «واره جائو» هم در تیم ملی برزیل یاد كردیم، اما اگر بخواهیم تمام توانایی های آنان را جمع ببندیم و سپس به قیاس بپردازیم، باید بگوییم باربوسا در این تیم از سایرین مستعدتر و بهتر است و حتی می توان او را لیدر و فرمانده تیم در داخل میدان دانست. برزیل به واقع با كسب رتبه اول در رقابت های انتخابی در منطقه آمریكا مجوز شركت در دور پایانی مسابقات امسال بسكتبال قهرمانی جهان را كسب كرد و مهارت ها و آمادگی جسمانی باربوسا در این میان نقش مهمی را ایفا كرد.

باز به حرف های خود او رجعت می كنیم. «ما از دستاوردهای خود بسیار راضی هستیم و از این كه در تیم برزیل این همه بر من ارج نهاده شده است، نیز احساس غرور و خوشی می كنم. با این حال فكر می كنم موفقیت های ما بیشتر محصول یك كار تیمی است و نه كار یك فرد.»با این اوصاف برزیل در پیكارهای ژاپن نیز همیشه آسوده و پیروز نبود و كارش را به واقع با یك شكست در برابر استرالیا شروع و سپس با پیروزی قاطعانه بر قطر جبران مافات كرد و آنگاه با تركیه روبه رو شد. باربوسا اظهار می دارد: «اینجا فاصله بین تیم ها و اختلاف سطح آنان كم است و برخی از آنان كاملا مشابه یكدیگر هستند و هر كس و هر تیمی كه اینجا حضور دارد نهایت تلاشش را به كار می گیرد و همین مسئله بر جذابیت مسابقات افزوده است.»

منبع: AFPهمچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدروزنامه همشهریخبرگزاری ایسناخبرگزاری صدا و سیماسایت تاپ نازسایت رکناروزنامه دنیای اقتصادسایت فراروسایت دیدارنیوزسایت انصاف نیوز