یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

روزشمار زیبایی تا عید


روزشمار زیبایی تا عید

برنامه یک ماهه دکتر محمدعلی نیلفروش زاده برای اصلاح مشکلات پوستی تا قبل از آغاز سال نو

پارسال یکی دو هفته مانده به عید، با دکتر نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران، تماس گرفتم تا بپرسم چطور می‌شود در این فرصت اندک که تا سال نو مانده، فکری به حال پوست خود کنیم و تا جای ممکن از شر جای جوش و لک و تیرگی‌ها خلاص شویم اما با کمال تعجب شنیدم که خیلی از مراقبت‌ها را باید از یکی، دو ماه مانده به زمان دلخواه، چه موعد عروسی و مهمانی باشد و چه عید نوروز، شروع کنیم...

این موضوع را به‌خاطر سپردم تا امسال قبل از آنکه دیر شود، بتوانیم با اطلاع‌رسانی درست به مخاطبان صفحه «پوست و مو» بگوییم چه کنند تا سال نو با پوستی سالم و زیبا به استقبال بهار بروند. این هم صحبت‌های دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست با همراهان «سلامت».

اگر موافقید، از زمان برترین اقدام‌های درمانی و زیبایی پوست شروع کنیم.

بله، واقعیت این است که خیلی از مراقبت‌های پوستی را می‌توانم در پاسخ به سوالتان نام ببرم اما اگر به ترتیب شیوع آن بخواهیم بگوییم، درمان آکنه و جای جوش است که برحسب شدت آکنه و نوع آن توصیه‌های درمانی‌ فرق می‌کند. بیشتر کسانی که جوش می‌زنند، پوست چرب و سابقه خانوادگی و استعداد ابتلا به آکنه دارند. آنها از باز بودن منافذ پوست هم شاکی هستند. ما برای رسیدن به اهداف درمانی باید یک نکته مهم را به خاطر بسپاریم؛ اول اینکه با بیمار صادقانه صحبت کنیم و با او به یک توقع منطقی در چارچوب درمان‌ها و پاسخ‌های درمانی مورد انتظار برسیم. قطعا کسی که همه صورتش پر از آکنه است و جای جوش‌های زیاد یا مشکلات هورمونی و داخلی دارد، با کسی که مستعد ابتلا به جوش است و می‌خواهد پوست صاف‌تر، شفاف‌تر و بدون جوشی داشته باشد، یکسان نیست و حتی پس از طی فرایند درمانی مشابه به نتیجه یکسان نمی‌رسند اما واضح است که خیلی بهتر از قبل می‌شوند. نکته مهم دوم، زمان و فرصتی است که داریم. من معتقدم تا آنجا که می‌شود، باید با راهکارهای طبیعی و استفاده از روش‌های غیرتهاجمی و بی‌عارضه‌تر، پوست را سالم و جوان نگه داشت و البته این کار مستلزم صرف وقت بیشتر است.

همه کسانی که پوست چربی دارند، می‌توانند از این کرم‌ها استفاده کنند؟

بله، با استفاده از این کرم‌های لایه‌بردار هم از چروک پوست جلوگیری می‌شود و هم به دلیل واکنش اسید میوه با چربی پوست، منافذ باز آن کمتر دیده می‌شود و پوست شفاف‌تر به نظر می‌رسد. بهتر است شب‌ها از این کرم‌ها استفاده شود. برای جلوگیری از عود مکرر جوش هم حتما باید درمان‌های موضعی را ادامه داد.

شنیده‌ام که می‌گویند استفاده از IPL راهکار خیلی سریع و خوبی است و هرکس می‌تواند قبل از مهمانی یا مراسم خاص، با آن از شر جوش‌هایش خلاص شود. درست است؟

این روش، التهاب پوست را در قسمت جوش‌ها رفع می‌کند و حتی با یکبار انجام آن به‌وسیله متخصص، نتیجه درمانی واضح است اما همین کار هم حداقل به یک هفته زمان برای گرفتن نتیجه نیاز دارد.

پس برای رفع جای جوش این روش آنقدرها هم منحصر بفرد نیست.

به نوع جای جوش بستگی دارد که حتما نیازمند معاینه است. روش‌های زیادی برای رفع جای جوش داریم که اتفاقا یکی از آنها لیزر است اما الان که یک ماه وقت داریم، روش ساب‌سیژن هم انتخاب خوبی است. تا یک ماه دیگر حتی خونمردگی‌های ظریف پوست هم رفع می‌شود و پوست شفاف و زیبا خواهد شد. البته با لیزرها دوره بهبود کوتاه‌تر است مثلا یک هفته پس از آخرین جلسه لیزر، شرایط پوست به وضعیت دلخواه می‌رسد. به طور کلی نمی‌توانیم بدون معاینه و بررسی بگوییم چه روشی برای فرد مناسب است. گاهی انجام رادیوفرکوئنسی فراکشنال که بیشتر برای رفع افتادگی پوست به کار می‌رود هم در رفع جای جوش اثر مطلوبی دارد و به‌عنوان گزینه خوب و سریع برای بیمار استفاده می‌شود. گاهی هم آکنه خیلی شدید است و بیمار باید آکوتان بخورد که قطعا ۲ هفته تا یک ماه پس از مصرف این دارو جوش‌ها شعله‌ور و پوست بدتر می‌شود.

در مورد لک چطور؟

برای رفع جای لک معمولا ۳-۲ هفته درمان دارویی موضعی و سپس لیزر انجام می‌شود. گاهی هم درمان دارویی و پیلینگ برای فرد مناسب‌تر به نظر می‌رسد و آن را شروع می‌کنیم. برای رفع لک‌ها و جوشگاه و حتی جای جوش که مثل لک شده، با ۴-۳ جلسه لیزر که حداقل ۳ هفته زمان می‌برد، سعی می‌کنیم ظاهر پوست را بهتر کنیم اما بهبود صددرصد و پوست بدون جوشگاه نخواهیم داشت. نباید با وعده‌های کذب، بیمار را ترغیب به پرداخت هزینه‌های بدون نتیجه کرد.

برای جوانسازی چطور؟

براساس سن فرد و اینکه تا حالا چقدر مراقبت‌های پوستی داشته یا نه، از راهکارهای موضعی گرفته تا انجام لیزر و رادیوفرکوئنسی استفاده و کلاژن‌سازی پوست را تحریک می‌کنیم. در برخی مناطق پوست صورت مثل خط اخم و خطوط پنجه‌کلاغی کنار چشم هم معمولا با تزریق بوتاکس عضله فلج می‌شود تا در اثر حرکت‌های تکراری، پوست آنجا دچار چروک نشود. در جوانسازی، داشتن شیوه زندگی سالم، تغذیه و ورزش بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگری است.

در این یک ماه

حالا که بیش از یک ماه تا عید فرصت داریم، اگر کسی با انتظاری واقع‌بینانه بخواهد پوست بهتری در سال نو داشته باشد، چه کند؟

کسانی که مبتلا به جوش‌های چرکی هستند، باید زیر نظر پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی و موضعی مصرف کنند و پس از کنترل آکنه، ۴-۳ هفته پس از مصرف دارو، می‌توان با انجام پیلینگ، وضعیت پوست را بهتر کرد. اگر جوش‌ها حالت کومدون داشته باشند، با درمان‌های موضعی خوب نمی‌شوند ولی به پیلینگ خوب جواب می‌دهند، به‌خصوص اگر فرصت داشته باشیم بیش از یک بار پیلینگ کنیم یا در صورت نیاز، درمان‌های تکمیلی مثل لیزر داشته باشیم. در اغلب موارد کسانی که درمان موضعی می‌شوند و مثلا ۲ تا ۳ هفته قبل از انجام لیزر از کرم‌های لایه‌بردار حاوی اسید میوه استفاده می‌کنند، نتیجه مطلوب‌تری از درمان با لیزر می‌گیرند.

ملیحه قهیاری