جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

همگام با جام جهانی ۲۰۰۶


همگام با جام جهانی ۲۰۰۶

تمایل به تغییر ملیت بازیکنان خارجی در مکزیک شکل بسیار جدی به خود گرفته و ریکاردو لاوولپه سرمربی تیم ملی این کشور, به خاطر این مسئله انتقادات زیادی را متوجه خود می بیند اتفاقی که چندان تازه هم به نظر نمی آید

● تغییر ملیت خارجی‌ها در مکزیک

تمایل به تغییر ملیت بازیکنان خارجی در مکزیک شکل بسیار جدی به‌خود گرفته و ریکاردو لاوولپه سرمربی تیم ملی این کشور، به خاطر این مسئله انتقادات زیادی را متوجه خود می‌بیند؛ اتفاقی که چندان تازه هم به‌نظر نمی‌آید!

حضور کواتموک بلانکو در تیم ملی مکزیک و بازی‌اش مقابل تیم نروژ، شاید در نگاه اول خوشبینانه به‌نظر آید، اما گمان می‌رود در ادامه این مهاجم باتجربه با فهرست مسافران جام‌جهانی آلمان کنار گذاشته شود.

ظاهراً مربی آرژانتینی تیم ملی مکزیک اعتقاد چندانی به بلانکو ندارد و ترجیح می‌دهد تا از والتر گائیتان آرژانتینی به‌جای این بازیکن در تیم مکزیک استفاده کند. البته بیش از یک ماه است که لاوولپه تلاش می‌کند رضایت گائیتان را برای تغییر ملیت از آرژانتینی به مکزیکی جلب کند، اما این بازیکن حاضر نمی‌شود تا با خواسته مربی تیم مکزیک کنار آید. البته در کنار این تلاش‌ها، مطبوعات مکزیک دست به انتقاد از لاوولپه می‌زنند و معتقدند مربی مکزیک اشتباه می‌کند. زیرا به باور رسانه‌های مکزیک این کشور آنقدر استعداد دارد که نیازی به تغییر ملیت بازیکنان برای حضور در تیم ملی این کشور است.

● ریکارد گزینه جانشینی اریکسون؟!

فرانک ریکارد، مربی هلندی تیم بارسلون اسپانیا این روزها حسابی در بازار بورس نقل و انتقالات مربیان قرار دارد.

او پس از اینکه شایعه حضورش در مقام جانشینی کارلو آنجلوتی، سرمربی آ.ث.میلان انتشار یافت، از اینکه مربیگری میلان را پس از بارسلون در دست بگیرد، اظهار خرسندی کرد.

اما خوشحالی و رضایت او زمانی بیشتر عیان شد که یکی، دو روزنامه انگلیسی و اسپانیائی خبر دادند و فاش ساختند که فدراسیون فوتبال انگلستان، ریکارد را به‌عنوان یکی از گزینه‌های سون گوران اریکسون، سرمربی سوئدی تیم ملی این کشور برای پس از جام جهانی ۲۰۰۶ مد نظر دارد.

در این خصوص حتی ریکارد در مصاحبه‌ای تلویزیونی از این که بتواند شانس رهبری تیم ملی انگلستان را پیدا کند، اظهار خرسندی کرد.

● اریکسون: یا سوئد یا ایتالیا

اما حالا که صحبت از سون گوران اریکسون، مربی انگلیسی شد، اجازه دهید این خبر درگوشی را فاش و منتشر سازیم که این مربی پس از جام جهانی آلمان باز هم به‌کار خود ادامه خواهد داد.

ظاهراً او یا پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی سوئد را قبول می‌کند یا اینکه دو مرتبه به کالچیوی ایتالیا باز خواهد گشت تا مسئولیت تیمی را بپذیرد.

● امیدواری پکرمن

در تیم آتلتیکو مادرید اسپانیا این روزها ماکسی میلیانو روبن رودریگوئز، ملی‌پوش آرژانتینی درخشش خیره‌کننده‌ای داشته است.

این مسئله هم باعث شده تا وضعیت آتلتیکو مادرید به لطف این گل‌ها، بهتر گردد و هم نستور پکرمن، مربی تیم ملی آرژانتین به آینده بازیکن لژیونرش امیدوارتر از هر زمان دیگری شود.

در این خصوص پکرمن اظهار داشته، اگر رودریگوئز به همین ترتیب به‌کارش ادامه دهد، مسلماً یکی از نفرات اصلی در تیم جام جهانی خواهد بود.

● بالاک و داستان اینترمیلان

اگر تا دیروز گفته می‌شد باشگاه رئال مادرید اسپانیا مشتاق‌ترین هواخواه میشائیل بالاک، کاپیتان تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ است، ظاهراً این روزها باشگاه اینترمیلان ایتالیا روی دست رئالی‌ها بلند شده است. زیرا ماسیمو موراتی رئیس ثروتمند اینتر، علاقه زیادی به بالاک دارد.

موراتی در این مورد می‌گوید: امیدوارم هر چه زودتر شاهد دریافت پاسخ مثبت بالاک باشم. او می‌تواند به کمک خط میانی تیم بیاید و باعث تقویت این خط شود. همین‌طور کمک کند تا ما راحت‌تر به اهداف خود برسیم.

موراتی البته در این خصوص حرف‌های دیگری هم زده است: در گذشته ما از بابت خرید آلمانی‌ها سود برده‌ایم. الان هم می‌توانیم از بابت انتقال بالاک به سود مالی و فنی بسیاری برسیم.

● خانواده زیدان در جام جهانی

بازیکنان فوتبال حتی فوق ستارگان وقتی در یک دوره از مسابقات بزرگ نظیر جام جهانی بازی می‌کنند، دوست دارند از حمایت روحی دوستداران خویش و حتی خانواده خود بهره‌مند شوند تا با آسودگی خاطر به انجام وظیفه خود در این مسابقات مشغول شوند. بر همین اساس زین‌الدین زیدان ستاره مسلمان تیم ملی فرانسه قصد دارد با آسودگی خاطر در مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ شرکت کند.

زیدان برای این منظور از بخت بزرگی به اسم همراهی همسر و چهارفرزندش در آلمان برخوردار است. او برای کمک حال همسرش و اینکه حضور در آلمان مشکلی برای همسر او ایجاد نکند، قصد دارد پرستاری را استخدام کرده تا در حین حضور خانواده‌اش در آلمان به هنگام جام جهانی، همسرش در راه کنترل چهار فرزند شیطان و بازیگوشش دست تنها نباشد!

● کلینزمن خرافاتی است

این یورگن کلینزمن سرمربی تیم ملی آلمان هم آدم عجیبی است.

درست است که او در خلال مدت یک سال و نیم حضورش در تیم ملی آلمان منشأ خدمات و تحولات بنیادین زیادی بوده، اما گاهی اوقات رفتارهائی از او سر می‌زند که واقعاً بحث برانگیز است. مثلاً چند هفته قبل پیشنهاد داد که پیترز، سرمربی سابق تیم ملی هاکی آلمان (!) مدیر فنی تیم ملی فوتبال آلمان شود!

بیان این پیشنهاد، چنان باعث واکنش مطبوعات و حتی فدراسیون فوتبال آلمان شد که تا به حال چنین چیزی سابقه نداشت. در این میان روزنامه بیلد، در مقاله‌ای تند نوشت: آیا در فوتبال آلمان قحطی مربی است که یک مربی هاکی مدیر فنی تیم ملی فوتبال آلمان شود؟!

بعد هم این روزنامه ادامه داد: ”آیا ماتیاس سامر و یورگن کهلر نمی‌توانند مدیران فنی خوبی برای تیم ملی باشند؟“

اما جدای از این مسئله، کلینزمن یک حرف دیگر هم زد که باعث تعجب شد و البته کمی تا قسمتی مشخص ساخت او اندیشه‌ها و باورهای خرافاتی دارد. وی در مراسم معرفی پیراهن تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ گفت؛ دوست دارد ژرمن‌ها همه مسابقات خود را با پیراهن قرمز انجام دهند. چرا که این رنگ پیراهن برای تیم ملی آلمان شانس می‌آورد.!

● باشتورک مفسر ترک‌ها در جام جهانی

ایلیدری باشتورک، هافبک تکنیکی تیم ملی ترکیه خیلی دلش می‌خواست همراه تیم کشورش در مرحله نهائی مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان حاضر باشد.

او می‌گوید: ”من آلمان را مثل کف دستم می‌شناسم“ لذا اگر با تیم ترکیه به جام جهانی می‌رسیدیم، از بابت آشنائی با محیط هیچ غمی نداشتیم.“

اما حالا که او با تیم کشورش در این مسابقات حاضر نیست، فکر می‌کنید در ارتباط با جام جهانی چه خواهد کرد؟

در این خصوص البته باشتورک که در تیم هرتابرلین آلمان توپ می‌زند، زیاد هم بیکار نمی‌ماند. زیرا او با یکی از شبکه‌های خصوصی کشورش قراردادی را امضاء کرده که به موجب آن، برخی از مسابقات را برای هموطنان خود گزارش و تحلیل کند.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت دیدبان ایرانسایت دیدارنیوزروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری برناسایت فرادیدخبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری تحلیل بازار