جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

گروه C, آرژانتین


گروه C, آرژانتین

آرژانتین هم اكنون در رده نهم قرار دارد آرژانتین طی ده سال گذشته بین رده دوم تا بیست و چهارم در نوسان بوده است

جمعیت: ۳۷ میلیون نفر

▪ لقب: (The White and Sky Blue) Albicelestes

▪ محل اقامت در آلمان: Herzogspark Hotel در Herzogenaurach در نزدیكی نورنبرگ

▪ برنامه بازی ها

۲۰ خرداد، ساعت ۳۰/۲۲: آرژانتین- ساحل عاج (هامبورگ)

۲۶ خرداد، ساعت ۳۰/۱۶: آرژانتین- صربستان و مونته نگرو (گلزن كرشن)

۳۱ خرداد، ساعت ۳۰/۲۲: هلند- آرژانتین (فرانكفورت)

▪ مرحله مقدماتی

آرژانتین به عنوان تیم دوم آمریكای جنوبی مستقیماً به جام جهانی راه یافت.

▪ سابقه در جام جهانی

آرژانتین تاكنون سیزده دوره در مرحله نهایی جام جهانی حضور داشته است. این تیم در جام های ۳۸ ، ۵۰ ، ۵۴ و ۷۰ غیبت داشت. آرژانتین دو بار در سال های ۱۹۷۸ (به عنوان میزبان) و ۱۹۸۶ قهرمان جام جهانی شده است.

این تیم دو بار نیز در سال های ۱۹۳۰ و ۱۹۹۰ نایب قهرمان جهان شد. به یادماندنی ترین جام برای آرژانتینی ها جام ۸۶ بود كه موفق شدند با درخشش فوق ستاره ای به نام مارادونا قهرمان جهان شوند. بدترین نتایج آرژانتین نیز در جام ۵۸ رقم خورد كه این تیم در مرحله گروهی با دو شكست ۳ بر ۱ مقابل آلمان غربی و ۶ بر ۱ مقابل چكسلواكی خیلی زود به خانه بازگشت. جام جهانی ۲۰۰۲ نیز برای این تیم ناامیدكننده بود. آرژانتینی ها در حالی پا به این مسابقات گذاشتند كه یكی از شانس های اول كسب قهرمانی بودند اما با شكست مقابل انگلیس و پس از آنكه نتوانستند سوئد را شكست دهند در مرحله گروهی حذف شدند.

▪ ستاره جام جهانی

دیه گو مارادونا. بعید است دنیای فوتبال دیگر فوق ستاره ای همچون او در اختیار داشته باشد. بهترین بازیكن تاریخ فوتبال جهان در جام ۸۶ یك تنه آرژانتین را قهرمان جهان كرد.

▪ موفقیت های قاره ای

آرژانتین با یازده قهرمانی در كوپا آمه ریكا ركورددار قهرمانی در این جام است.

▪ وضعیت باشگاه ها

لیگ باشگاه های آرژانتین یكی از قدرتمند ترین لیگ های آمریكای جنوبی است. بوكاجونیورز و ریورپلاته قدرتمند ترین تیم های این كشور هستند. لیگ فوتبال آرژانتین نیز مانند دیگر كشور های آمریكای جنوبی در دو فصل بهار (Clausura Townament) و پائیز (Apertura Tournament) برگزار می شود. تیم های آرژانتینی تاكنون بیست بار قهرمان جام لیبرتادورس شده اند كه تیم ایندیپندنت از این نظر ركورد دار است.

▪ رده بندی فیفا

آرژانتین هم اكنون در رده نهم قرار دارد. آرژانتین طی ده سال گذشته بین رده دوم تا بیست و چهارم در نوسان بوده است.

▪ میانگین سنی بازیكنان

۱۳درصد كمتر از ۲۱ سال، ۳۹ درصد بین ۲۲ تا ۲۵ سال، ۳۵درصد بین ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۳ درصد بالاتر از ۳۰ سال.

▪ نكته جالب

خوزه پكرمن مربی فعلی آرژانتین پس از پایان دوران بازی اش مدتی راننده تاكسی بود تا اینكه مجدداً و این بار به عنوان مربی به فوتبال بازگشت.

▪ رابطه با آلمان

رابطه دو كشور آلمان و آرژانتین به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد. در حال حاضر بیش از ده هزار آرژانتینی زبان آلمانی را به عنوان زبان خارجی خود می آموزند. در سال ۲۰۰۴ میزان تبادل كالا میان دو كشور حدود ۲/۲ میلیارد دلار تخمین زده شد. بیش از چهار هزار و پانصد آرژانتینی در آلمان زندگی می كنند.

▪ سابقه رویارویی با حریفان

- هلند: آرژانتین تاكنون پنج بار مقابل هلند قرار گرفته كه تنها در یك بازی به پیروزی رسیده و سه شكست را نیز متحمل شده است. آخرین بازی دو تیم در سال ۲۰۰۳ در آمستردام برگزار شد كه هلند با یك گل آرژانتین را شكست داد. در سال ۹۹ نیز دو تیم در دیداری دوستانه به تساوی ۱ - ۱ رسیدند. در جام جهانی ،۹۸ هلند در مرحله یك چهارم نهایی موفق شد آرژانتین را ۲ بر ۱ شكست دهد. اما در جام ۷۸ آرژانتین در فینال سه بر یك هلند را مغلوب كرد. اولین بازی دو تیم نیز در سال ۱۹۷۴ در گلزن كرشن آلمان انجام شد كه هلندی ها با چهار گل آرژانتین را در هم كوبیدند.

- صربستان و مونته نگرو: تاكنون با هم بازی نكرده اند.

- ساحل عاج: آرژانتین یك بار در جام بین قاره ای با ساحل عاج در عربستان دیدار كرد كه موفق شد با چهار گل حریف خود را شكست دهد.

▪ احتمال قهرمانی

۱ به ۸

▪ نگاه

«آرژانتین هنوز هم تركیب ایده آل خود را نشناخته و همه چیز به پكرمن بستگی دارد. او استعدادهای زیادی در اختیار دارد. اگر پكرمن بهترین راه استفاده از این استعدادها را پیاده كند به راحتی می توانیم قهرمان شویم.» مانوئل اپلبائوم، روزنامه La Nacion

▪ پیش بینی

آرژانتین پس از مارادونا هنوز موفق به گذر از مرحله یك چهارم نهایی نشده است. بعید است كه این بار هم آنها بتوانند چنین كاری را انجام دهند. البته شاید جادوی مسی و ریكلمه به كمك شان بیاید.

▪ غایب بزرگ: خاویر زانتی

مدافع هافبك راست تیم ملی آرژانتین و باشگاه اینتر ایتالیا یكی از بزرگترین غایبان جام جهانی آلمان خواهد بود. این بازیكن سی ودوساله كه در دو جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۲ حضور داشت قربانی جوانگرایی پكرمن در تیم ملی شد. شاید هم دلیل دیگری باعث حذف نام او از لیست نهایی آرژانتین شده است.

▪ مربی: خوزه نستور پكرمن

یك بار در سال ۹۸ سرمربیگری آرژانتین را به پكرمن پیشنهاد دادند اما به دلیل نداشتن تجربه قبول نكرد. او كه در زمان بازی در تیم آرژانتینوس جونیورز حضور داشت مربیگری خود را از تیم جوانان همین باشگاه آغاز كرد و سپس هدایت تیم جوانان كولوكولوی شیلی را عهده دار شد. پكرمن در سال های ،۹۵ ۹۷ و ۲۰۰۱ تیم جوانان آرژانتین را قهرمان جهان كرد. این مربی پنجاه وشش ساله از سپتامبر ۲۰۰۴ مربیگری آرژانتین را به عهده گرفته است.

▪ كاپیتان: خوان پابلو سورین

در جام جهانی جوانان در سال ۹۵ كه در قطر برگزار شد به عنوان كاپیتان آرژانتین را قهرمان كرد. مربیگری آن تیم را پكرمن مربی فعلی آرژانتین به عهده داشت. از سال ۲۰۰۴ و زمانی كه پكرمن به تیم ملی آرژانتین آمد بازوبند كاپیتانی در اختیار سورین قرار گرفت و همین نكته اعتراض بسیاری را در اردوی آرژانتین برانگیخت. بازیكنان آرژانتین اعتقاد داشتند زانتی، ورون و یا آیالا شایستگی بیشتری برای بستن بازوبند كاپیتانی آرژانتین دارند. البته زانتی و ورون در لیست نهایی پكرمن در جام جهانی حضور ندارند.

آخرین نمونه اعتراض ها هم درگیری ورون كاپیتان آرژانتین در جام جهانی ۲۰۰۲ با سورین در مرحله یك چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا بود. سورین سابقه بازی در باشگاه های فرانسه، ایتالیا و برزیل را دارد و هم اكنون در تیم ویارئال اسپانیا بازی می كند.

▪ چهره: خوان رومن ریكلمه

از زمانی كه پكرمن هدایت تیم ملی را در دست گرفته ریكلمه بازی ساز آرژانتین در میانه میدان است. در فینال جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۰۱ عضو بوكاجونیورز بود و در فینال با شكست رئال مادرید قهرمان شد. یك سال بعد به بارسلونا پیوست اما نتوانست در آنجا موفق باشد. از زمانی كه به ویارئال پیوست كم كم به فرم ایده آل خود نزدیك شد. ریكلمه چندی پیش در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا یك پنالتی حساس را مقابل آرسنال در دقایق پایانی بازی از دست داد.

▪ چهره: لیونل مسی

آخرین جوان آرژانتینی است كه با دیه گو مارادونا مقایسه می شود. سرعت و تكنیك بسیار بالایی دارد. این مهاجم هجده ساله در سیزده سالگی به بارسلونا پیوست. در اولین بازی اش در تیم ملی آرژانتین در دیدار برابر مجارستان سریع ترین كارت قرمز را در تاریخ فوتبال آرژانتین دریافت كرد. مسی در جریان بازی مرحله یك هشتم نهایی مقابل چلسی مصدوم شد و شاید اولین بازی آرژانتین در جام جهانی را نیز از دست بدهد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت رویداد 24سایت الفسایت تابناکسایر منابعسایت رکناوبگردیسایت ورزش سهسایت فراروسایت پارسینه