پنجشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 18 August, 2022
مجله ویستا

با وفادارترین بازیکن لیگ برتر کیست


با وفادارترین بازیکن لیگ برتر کیست

خیلی ها او را با بزرگان وفادار فوتبال دنیا مانند تونی و فرگوسن مقایسه می کنند اما وقتی پای صحبت های ابراهیم صادقی نشستیم دیدیم که او برخلاف آنها فقط این حس را به تنهایی ندارد بلکه به خاطر آن از خیلی مسائل گذشت کرده است

حس وفاداری اش چیزی شبیه به همان حسی است که فرزند به خانواده اش دارد. خیلی ها او را با بزرگان وفادار فوتبال دنیا مانند تونی و فرگوسن مقایسه می کنند اما وقتی پای صحبت های ابراهیم صادقی نشستیم دیدیم که او برخلاف آنها فقط این حس را به تنهایی ندارد بلکه به خاطر آن از خیلی مسائل گذشت کرده است.

در فوتبالی که میلیارد حرف نخست و شاید اگر در کنار حس وفاداری بلندپروازی هم در شخصیت اش داشت خیلی وقت پیش از سایپا جدا شده بود. هنگامی که به مهرویلای کرج رسیدیم فکر کردیم که حداقل وارد یک خانه مجلل می شویم اما او که چهارده سال در باشگاه سایپا بازی کرده است کمتر از آن چیزی که تصور می کردیم برداشت کرده بود. با هم گفتگویی که با خانواده صادقی داشته ایم را می خوانیم.

این همه سال در سایپا ماندگار بودی هیج وقت به دنبال تنوع طلبی نبودی؟

- من چهاردهمین سال حضورم را در سایپا تجربه می کنم. در واقع قبل از اینکه قهرمان شویم پیشنهادهای جدی نداشتم. در ابتدای حضورم زیاد برای سایپا بازی نمی کردم و بیشتر ذخیره بودم اما زمان جوانی ام با اینکه آن زمان مبلغ قرارداد من شش و نیم میلیون بود از صباباتری پیشنهاد ۱۵ میلیونی برای یک نیم فصل به من داده شد. این مربی ایتالیایی به من اعتقاد داشت. هر چند همیشه به عنوان بازیکن جایگزین بازی می کردم اما او به من گفت که بمانم و به همین دلیل آن زمان از سایپا نرفتم. بعد از آن سال دیگر پیشنهاد جدی نداشتم تا سالی که تیم سایپا قهرمان شد. در آن فصل به تیم ملی هم دعوت شدم. در حالی که هفت گل برای سایپا زده بودم. انتهای آن فصل از استقلال پیشنهاد خوبی داشتم که از نظر مالی از سایپا خیلی بهتر بود اما دوست داشتم با سایپا در جام باشگاه های آسیا شرکت کنم؛ بالاخره کاپیتان تیم بودم.

وفادارترین بازیکن لیگ برتر

چه شد که پیشنهاد را نپذیرفتی؟

- در لحظات آخر با اینکه تصمیم سختی بود، در سایپا ماندم و بعد از آن سال هر فصل پیشنهادهای خوبی داشتم اما قسمت نشد جدا شوم...

از استقلال و پرسپولیس پیشنهاد داشتی؟

- سال ۸۶-۸۵ ما قهرمان شدیم. سال ۸۷-۸۶ زمان مربیگری مرحوم ناصر حجازی من از استقلال پیشنهاد داشتم ولی خب نرفتم.

چرا؟

- همانطور که گفتم کاپیتان تیم بودم و دوست داشتم در جام باشگاه های آسیا حضور داشته باشم و فکر می کنم ۴۰ میلیون استقلالی ها به من بیشتر می دادند. آن فصل با سایپا ۱۶۰ میلیون قرارداد بستم. البته این را هم می دانستم که پول گرفتن از استقلال و پرسپولیس سخت است. می دانستم در سایپا نظم مالی وجود دارد و پرداخت ها به موقع انجام می شود اما در عین حال باشگاه سایپا هم خیلی ابراز علاقه می کرد که من ماندگار شوم و این ابراز علاقه برایم مهم بود؛ واقعا مدیران تیم دوست داشتند من در سایپا ماندگار شوم.

از پرسپولیس چطور؟

- فصل بعد از پیشنهاد استقلال، پرسپولیسی ها هم پیشنهاد دادند؛ همان فصلی که کاشانی مدیرعامل تیم بود. آن فصل اول کرانچار بود و بعد دایی آمد و من هم زمانی که دایی سرمربی پرسپولیس شد پیشنهاد داشتم اما باز هم ترجیح دادم در سایپا بمانم. در همین گیرودار حضور من در سایپا دهمین فصل خودش را سپری می کرد که مسئولان سایپا برای من جشن تقدیر گرفتند و همان جشن عاملی شد که تصمیم بگیرم برای همیشه فوتبالم را در سایپا ادامه دهم.

پس با این شرایط اگر پیشنهادی از باشگاه های لیگ برتری باشد نمی پذیرید.

- دو فصل پیش از نفت تهران زمانی که آقای ابراهیم زاده بودند به من پیشنهادی دادند ولی ترجیح دادم در سایپا بمانم، هر چند رقم شان از سایپا خیلی بیشتر بود.

از اینکه به پیشنهادات پاسخ رد می دهی چه حسی داری؟

- وقتی برای من مراسم دهمین سال حضور در سایپا جشن گرفته شد و از من تقدیر کردند با اینکه در آن فصل هشتم شده بودیم و من هفت گل زده و بازیکن آزاد هم بودم، واژه وفادار به من دادند. واقعیت این است که اگر می خواستم از سایپا جدا شوم واژه وفادار خراب می شد. با آن مراسم کل رسانه های فوتبال ایران از من تقدیر کردند. این اولین بار بود که در فوتبال ایران یک بازیکن به طور مستمر حضور داشته و واژه وفادار برایش خیلی مهم بود. این حس را دوست داشتم، آخر همه جا به خوبی از من یاد می کردند و واقعا وجهه خوبی پیدا کردم.

تو رودربایستی گیر نکرده بودی؟

- نه، نمیشه گفت رودربایستی ولی خب دوست نداشتم این حس خراب شود. خیلی از مردم عادی و خیلی از مسئولان واقعا به خوبی از من یاد می کنند که اگر یادتان باشد بعد از آن سال، رقم قراردادها خیلی تکان خورد. وقتی در پرسپولیس و استقلال بازیکنان معمولی ۵۵۰-۵۰۰ میلیون می گرفتند، ما در سایپا رقم قراردادمان ۳۰۰ میلیون بود، در صورتی که من راحت می توانستم ۵۵۰ میلیون بگیرم. حتی همین چند سال اخیر که در سایپا بودم رقم قراردادم پایین تر از عرف بود؛ این را می توانید از باشگاه هم بپرسید و من هیچ مشکلی ندارم. من هر فصل رقم قراردادم از فصل قبل کمتر بوده.

چرا؟

- به دلیل اینکه باشگاه مشکلاتی داشت. من همان زمان می توانستم بروم نفت تهران و ۶۰۰ میلیون بگیرم ولی در سایپا ماندم و ۳۷۰ میلیون گرفتم. جالب است بدانید فصل قبل رقم قراردادم ۴۰۰ میلیون بود.

قرارداد این فصل ات چقدر بود؟

- من پارسال ۳۷۰ میلیون گرفتم اما امسال ۳۰۰ میلیون، درصورتی که از نظر فنی نسبت به خیلی از هافبک ها بهتر هستم.

یعنی سقف قرارداد راگرفته ای؟

- نه؛ امسال یک مقدار کدورتی به وجود آمد اما مسئله ای نیست چرا که خودم را بدهکار می دانم. به هر حال از نظر مالی تو یک خانواده سطح پایینی بودم و خیلی راحت می گویم در زندگی ام هر چه دارم از پول هایی بوده که سایپا به من داده است. این برای من خیلی مهم بوده و خدا را شکر می کنم که این پول ها برکت داشته؛ البته برادر بزرگتری هم دارم که به من مشورت می دهد. این مسائل برای من خیلی مهم بوده. خیلی از بازیکن ها پول های خیلی خوبی می گیرند ولی در زندگی چیزی ندارند.

پس یک جورایی حس وفاداری را به پول ترجیح دادی. به خاطر این حس چقدر ضرر کردی؟

- الان شما ببینید هافبک های حاضر در لیگ ایران چه کسانی هستند و آن وقت خودتان مقایسه کنید که رقم قرارداد آنها چقدر است و عملکردشان را با من قیاس کنید، آن وقت متوجه می شوید که رقم قرارداد من نسبت به آنها چقدر است.

به خاطر این حس وفاداری چند میلیارد ضرر کردی؟

- اگر بخواهم مجموع این چند سال اخیر را بگویم فکر کنم ۲ میلیارد به خاطر حس وفاداری ضرر کردم ولی با اینحال باز هم سایپا را دوست دارم و پشیمان هم نیستم.

اگر ابراهیم صادقی فوتبالش تمام شود این پشیمانی را واقعا ندارد که چرا پیشنهاد استقلال و پرسپولیس را در حالی که می توانست محبوبیت و شهرتی برای خود دست و پا کند، رد کرد؟

- این موضوع دوطرفه است. قبول دارم محبوبیت و شهرت به نفع بازیکن است؛ مثلا اگر هافبکی در استقلال ۷ گل بزن، فکر کنم قطعا تیم ملی دعوت می شود یعنی نمی توانند دعوتش نکنند ولی من در سایپا ۷ گل و ۱۲ پاس گل داشتم اما هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

بابت ضررهای مالی که کردی پشیمان نیستی؟

- نه پشیمان نیستم؛ به خاطر اینکه حس خوبی در تیم سایپا داشتم و احترام می گذاشتند. من ۷ مدیرعامل را در سایپا دیدم و همه آنها به من احترام می گذاشتند و هیچ موقع هم در باند و گروه هیچ مدیری نبودم. همه مدیران اگر از من کمک خواستند کمک کردم. مربیان هم همینطور. ۱۱-۱۰ مربی در طول این سال ها دیدم و به جرأت می گویم که همه آنها با من خوب بودند و من هم به آنها کمک کردم و هیچ وقت از حد خودم خارج نشدم، یعنی فکر نکردم که من خیلی قدیمی ام و باید همه چیز به نفع من باشد و هیچ نفعی هم نبردم. زمانی که همه تیم پول گرفتند من هم مانند آنها پولم را گرفتم؛ مثلا در تیم های دیگر کاپیتان تیم ۵۰ درصد پولش را همان اول فصل می گیرد اما بعضی وقت ها من کمتر از بقیه نگرفته باشم، بیشتر نگرفته ام.

تا حالا شده به خاطر کسوتت باندبازی کنی یا مدیرعامل تعیین کنید؟

- هیچ وقت در این وادی ها نبودم. بعضی موقع ها خواستند بازیم بدهند تا وارد گروهی شوم و از کسی حمایت کنم ولی شما می توانید مصاحبه های مرا بخوانید. ۱۴ سال است بدون باندبازی و بدون اینکه از کسی طرفداری یا حمایت کنم همیشه کارم را درست انجام می دادم. یکی از مدیرعامل ها بعد از ۴-۳ ماه که از سایپا رفته بود با من تماس گرفت که بیا ببینمت. رفتم پیش اش و گفت چرا نمیای پیش ما؟ گفتم دلیلی ندارد، کار من تو زمین است و دوست ندارم بیایم بگویم چه کار کنیم وچه کار نکنیم. من در زمین وظیفه ام را خوب بلدم. دهمین سال کاپیتانی من در سایپا است و می دانم باید چه کار کنم و چطوری با مربی ارتباط بگیرم و خوشبختانه با هر مربی که کار کردم فکر می کنم از من راضی بوده. شاید عملکرد فنی زیاد قوی نداشتم اما سعی کردم مثمرثمر باشم.

وفادارترین بازیکن لیگ برتر

اگر به پرسپولیس، استقلال یا نفت تهران می رفتی، این استمرار را داشتی؟

- این یک ریسک بود. شاید اگر می رفتم پرسپولیس یا هر جای دیگر خیلی طلبکار می شدم و حواشی بیشتری در زندگی ام به وجود می آمد؛ الان یک زندگی بی حاشیه دارم و شاید کسانی که فوتبالی هستند مرا می شناسند اما خیلی ها مرا نمی شناسند.

از اینکه مردم تو را نمی شناسند خوشحالی؟

- بله خوشحالم و خیلی دنبال شهرت نیستم. بعضی ها شهرت را دوست دارند و ترجیح می دهند به پرسپولیس و استقلال بروند تا مطرح شوند اما من به آنچه که هستم قانع ام، به خاطر اینکه مردم از من به عنوان یک فرد وفادار یاد می کنند. شاید از خیلی پول ها گذشته باشم ولی با اینحال باز هم از زندگی ام راضی هستم و تلاش می کنم شرایطم بهتر شود.

با اینکه در سایپا استمرار داشتی اما خیلی ها تو را هافبکی تاپ و بدون جایگزین نمی دانند.

- من خودم هم اعتقاد دارم که هافبک تاپی نیستم و نبودم، مثلا علی کریمی و آندو هافبک های خیلی بهتری از من بودند. چند سالی واقعا عملکرد بهتری داشتم. مثلا سالی که قهرمان شدیم واقعا عملکرد خوبی داشتم ولی در آن مقطع جواد نکونام در اوساسونا بازی می کرد، علی کریمی در بایرن مونیخ و آندو تیموریان هم برای بولتون بازی می کرد. آنها برای اردوی تیم ملی از اروپا می آمدند، برای همین بازی دادن به من یک مقدار سخت بود. در آن مقطع هافبک های خیلی قوی در تیم ملی حضور داشتند و همیشه ترافیک هافبک وجود داشت. بعد از این که جواد نکونام مصدوم شد و رباط پاره کرد، علی کریمی با آقای دایی اختلافاتی داشتند و نمی آمدند، برای همین فرصت بازی بیشتری به من رسید و من بیشتر بازی کردم. آن موقع اگر به پرسپولیس و استقلال می رفتم جایگاه بهتری داشتم اما فکر می کنم اگر این اتفاق می افتاد شاید این تداوم را نداشتم و هر ۲ سال یک بار باید تیمم را عوض می کردم.

از دید خودت سقف فوتبالت را تا همین سایپا و در نهایت تیم ملی می دیدی یا شاید به خاطر همان حس وفاداری نتوانستی به اروپا ترانسفر شوی؟

- من فکر می کنم در سایپا بیشتر تاثیرگذار هستم. شاید اگر به هر تیمی می رفتم مثل سایپا تاثیرگذار نبودم. واقعیت این است که من زیاد بلندپرواز نبودم که این واقعا اشتباهم بود و می توانستم جایگاه خیلی بالاتر و بهتری داشته باشم. سال ۸۵-۸۴ مصادف شد با دوران خیلی خوب فوتبالم در ۲۷-۲۶ سالگی که خیلی خوب کار کردم و فکر می کنم یک بازیکن در سن ۲۱-۲۰ سالگی اگر خوب کار کند، می تواند در تیم ملی کشورش یا در اروپا بازی کند.

در این سال ها به اروپا فکر نکردی؟

- نه فکر نکردم ولی در مورد آینده ام فکر می کنم که یکی دو سال دیگر می توانم بازی کنم اما هیچ اصراری ندارم؛ یعنی اگر سایپا هم مرا نخواهد اینطور نیست که همه چیز را زیر سوال ببرم. من همیشه قدردان سایپا هستم، چون زندگی ام را از سایپا دارم.

چقدر به مربیگری در سایپا فکر می کنی؟

- با توجه به اینکه ۵-۴ سال است به شکلی کمک مربی هستم، یعنی اگر مربی ۳ تا کمک دارد، من می توانم علاوه بر کاپیتانی، مربی چهارم هم باشم، دوست دارم بروم کلاس های مربیگری را ببینم چرا که در خودم جوهره این کار را می بینم و قطعا در این زمینه دوست دارم ادامه بدهم. تقریبا چند ماهی است که کارشناسی تربیت بدنی را تمام کرده ام و می خواهم در این رشته تا کارشناسی ارشد ادامه دهم. از ۲۱ سالگی در فوتبال فعالیت می کنم و هیچ کار دیگری هم بلد نیستم و باید در همین راه باشم و فکر می کنم این شغل را خوب بلدم.

اینکه بلندپرواز نیستی فکر می کنی مقصر خودت هستی یا مشاوره هایی که به تو داده اند؟

- بخشی از آن برمی گردد به شخصیت خودم که جاه طلب و بلندپرواز نیستم و فکر می کنم این یک ایراد است. حالا جاه طلب نه به معنای بدش. به نظر من اعتقاد دارم انسان باید به چیزهایی که دارد قانع باشد ولی راضی نباشد و همیشه باید تلاش کند که شرایطش خیلی بهتر شود.

اگر این بلندپروازی را در مربیگری نداشته باشی فکر می کنی بتوانی در فوتبال ما که مربی ها باید حتما لب خط داد بزنند و یکسری کارهای خارج از عرف انجام دهند، موفق شوی؟

- خب واقعا دارم به این چیزها فکر می کنم. می شود این کارها را هم نکرد ولی موفق شد؛ البته باید راه و روش آن را پیدا کرد.

در مربیگری باید خیلی بلندپرواز بود، یعنی باید به قهرمانی لیگ فکر کنی تا پنجم ششم بشوی، همیشه این روالش است.

- من خیلی از آرزوهایم را در تیم سایپا می بینم. با توجه به اینکه چند سال در سایپا بودم فکر می کنم در این باشگاه می توانم تاثیرگذار باشم. البته در کشور ما نمی توانی برای آینده برنامه ریزی کنی. معلوم نیست سال بعد چه اتفاقی می افتد و چه کسی مدیر می شود.

به نظر می آید خارج از بحث فوتبال، یکی از قدیمی ترین افراد سایپا باشی...

- جدا از مدیران که زود عوض می شوند، فکر می کنم سابقه من از همه بیشتر باشد.

خودت فکر می کنی چقدر روی مدیران باشگاه از لحاظ کاراکتر شخصیتی و نفوذ کلامی تاثیرگذار باشی؟

- فقط هاشمی پنج سال و نیم مدیرعامل باشگاه بود که توانست یک مقام سومی و یک قهرمانی بیاورد. بعد از آن، بقیه دوام چندانی نداشتند ولی خوشبختانه مدیران ما وقتی می آیند در ابتدا زیاد با من ارتباطی ندارند اما بعد از چند ماه سعی می کنند با من ارتباط بگیرند. حالا در زمینه های مختلف اگر مشاوره بخواهند من حرف می زنم. فکر می کنم حرف هم برای گفتن داشته باشم و بتوانم به آنها کمک کنم. هر چند که تا مدیران می آیند کاری کنند یکی دو سال بیشتر دوام نمی آورند و عوض می شوند.

تا حالا شده پیشنهاد بدهند که در کارخانه پستی بگیری یا مدیرعامل باشگاه شوی؟

- نه، ما که ارتباط زیادی با کارخانه نداریم. به من چیزی نگفتند که مثلا پستی بگیرم. در حال حاضر مسئولان باشگاه توصیه کرده اند کلاس های مربیگری را بروم و آنها گفته اند هزینه های این کلاس ها را می دهند.

کلاس های داخل کشور یا خارج؟

- من زیاد در قید و بند کلاس های خارج از ایران نیستم اما برای خودم برنامه دارم. حتی اگر سایپا هزینه کلاس ها را ندهد، من خودم با هزینه شخصی به کلاس های مربیگری می روم.

فکر می کنی بتوانی با سایپا قهرمانی بیاوری؟

- بله؛ من می توانم و برای این کار برنامه دارم. ما یک مجموعه ورزشی کامل داریم، ۲ زمین چمن خوب، خوابگاه و سالن وزنه داریم که همه این امکانات یک سرمایه بزرگی برای یک باشگاه است. البته نقاط ضعف را در این سال ها پیدا کرده ام که می شود با برطرف کردن آنها سایپا را قهرمان کرد.

چرا به جای مربیگری مدیریت را انتخاب نمی کنی؟

- به مدیریت هم خیلی علاقه دارم ولی دوست دارم با مربیگری شروع کنم. اول مربی سایپا شوم و بعد مدیرعامل.

وفادارترین بازیکن لیگ برتر

با مربی های زیادی کار کردی، مثل مایلی کهن و علی دایی که با هم درگیری هایی هم داشتند. فکر می کنی بتوانی بین آنها وساطت کنی تا آشتی کنند؟

- من هیچ موقع به دعوای آنها ورود نکردم. وقتی در امیدهای سایپا کارم را شروع کردم، بعد از رفتن مربی ایتالیایی، مایلی کهن برگشت. بعد از ایشان، دکتر ذوالفقارنسب و بعد هم دایی به سایپا آمد. البته آنها اختلاف هایی هم با هم داشتند ولی هیچ موقع به دعوای آنها ورود نکردم. به نظر من در طول فصل نباید در مورد مربی صحبت کرد. من در این سال ها هیچ زمان در طول فصل این کار را نکردم. الان که فیرات رفته در مورد او نظر می دهم. اگر تعریف کنی یک جورهایی چاپلوسی است و می گویند بهش احتیاج دارد. اگر هم انتقاد کنی تیم به هم می ریزد و برای همین هیچ موقع اظهارنظر نکردم. مثلا یک زمانی همه فکر می کردند من ارتباط خیلی دوستانه ای خارج از فوتبال با علی دایی دارم چون او در مصاحبه هایش خیلی به من لطف داشت. وقتی مربی تیم ملی شد به من بازی می داد ولی خدا می داند که هیچ رابطه خاصی بین ما نبود. ما فقط در قالب فوتبال و تمرین با هم ارتباط داشتیم اما هرگز وارد این حواشی نشدم که مثلا از مایلی کهن طرفداری کنم یا از علی دایی. دنبال این نبودم که مثلا علی دایی برود پرسپولیس و مرا با خود ببرد. هرگز وارد این بازی های کثیف فوتبالی نشدم. بعضی ها دوست دارند به هر قیمتی در روزنامه ها باشند، برای همین این عده اعتقاد دارند بدنامی بهتر از بی نامی است.

چند درصد فوتبالیست ها اینطوری هستند؟

- همه اینطوری نیستند و تعدادشان کم است.

خودت را مدیون علی دایی می دانی یا مایلی کهن؟

- من در برنامه نود هم گفتم خودم را مدیون مایلی کهن می دانم. من بازیکن امید تیم سایپا بودم که بزرگسالانش سوم لیگ شد. من فقط ۲ تا ۱۰ دقیقه بازی کرده بودم. سال بعد سنم به بزرگسالان رسید و پیشنهاد از لیگ یک داشتم و باشگاه هم دوست داشت بازیکنان خیلی بزرگتری جذب کند چرا که مسئولان باشگاه دنبال قهرمانی بودند اما مایلی کهن اعتقاد داشت که از جوانترها استفاده کند. خب در آن سال ها خیلی هم به جوانترها بها داده بود. در سایپا امیرآبادی و حسین کاظمی و ... توسط مایلی کهن مطرح شدند. برای همین شروع فوتبالم را مدیون مایلی کهن هستم. البته با دایی هم توانستم وجهه خیلی خوبی در فوتبال پیدا کنم. به قهرمانی رسیدیم و به تیم ملی دعوت شدم. هر دوی آنها در زندگی من تاثیرگذار بودند ولی اگر بخواهم خودم انتخاب کنم، مایلی کهن را خیلی دوست دارم.

جواب سوالم را ندادی. به عنوان یک شاگرد این توانایی را داری که آنها را آشتی بدهی؟

- من فکر کنم آنها بایدکوتاه بیایند اما من کسی نیستم که بتوانم آنها را آشتی بدهم. هر دوی آنها در بعضی مسائل حق دارند.

وقتی آمدیم فکر کردیم کل این خیابان برای ابراهیم صادقی است.

- خدا را شکر به اندازه خودم دارم ولی خیلی زیاد هم نیست اما راضی ام و فکر می کنم در این سال ها زیاد خرج ماشین و خانه و لباس نکردم.

چندتا ماشین تا حالا از سایپا گرفتی؟

- من زمانی که کاپیتان سایپا شدم پراید داشتم و حتی به تیم ملی هم که دعوت شدم از خجالتم با آژانس رفت و آمد می کردم ولی یادم است مدیرعامل سایپا سال ۸۵ یک C۵ به من داد و بعد از آن هم یک اسپورتج داشتم و حالا یک ماشین کیا دارم و خانمم یک ۲۰۶.

پس خیلی از سایپا ماشین نگرفتی.

- نه، البته در جشن دهمین سال حضورم در سایپا یک تیبا به من دادند.

از اینکه کاپیتان سایپا رقم قراردادش را کم کند و بازیکنی مانند انصاری فر میلیاردی قرارداد ببندد ناراحت نمی شوی؟

- هیچ موقع از کسی که در سایپا بیشتر از من پول بگیرد ناراحت نمی شوم. البته فصل قبل به من گفتند مشکل داریم اما دو سه بازیکن بیشتر از من پول گرفتند. فکر می کنم نباید به من دروغ می گفتند اما مسئله ای نیست.

به نظر می رسد به لحاظ شخصیتی هم خیلی دنبال شهرت نیستی.

- پرسپولیس و استقلال به شخصیت من نمی خورند. در این باشگاه ها هزار اتفاق روی سکوها می افتد و بازیکن باید هوای لیدرها و تماشاچی ها را داشته باشد که من این کاره نیستم.

تا حالا شده مردم در خصوص گرانی خودرو از تو سوال کنند؟

- بله، مردم از پراید ایراد می گیرند و علت اش را از من می پرسند. بالا رفتن قیمت خودرو به خودروسازها مربوط نمی شود بلکه به سیاست های کلی دولت برمی گردد.

چرا بودجه باشگاه شما کم است؟

- متاسفانه هر سال بودجه باشگاه را کم می کنند و چون در حیطه اختیار من نیست، نظری ندارم.

اگر رقم قراردادت همینطور کاهش پیدا کند باز هم حاضر نیستی از سایپا بروی؟

- آرامش خانواده ام و آرامش خودم را دوست دارم. اگر می خواستم از سایپا بروم در این چند سال اخیر به تیم های شهرستاتنی می رفتم و بیشتر پول می گرفتم اما نمی توانم دور از خانواده باشم. شاید از لحاظ مالی ضرر کنم اما این آرامش، حس خوبی به من و خانواده ام می دهد.

فکر کنم اگه قراردادت را سفید امضا کنی باز هم از سایپا نروی.

- بله، یک جورهایی دوست دارم.

نظرت در مورد فوتبال کثیف و پول های میلیاردی چیست؟

- یک بخش این موضوع به شما رسانه ها برمی گردد که مردم را نسبت به فوتبال و فوتبالیست ها بدبین کرده اید. همه چیز این فوتبال بد نیست. اتفاق های خوب هم در این فوتبال زیاد رخ می دهد. خیلی از فوتبالیست ها آدم های خیری هستند. شاید هیچ کس نداند در همین تیم سایپا پول جمع می کنیم و به خیریه کمک می کنیم. شما به عنوان یک روزنامه نگار نمی دانید باشگاه سپاهان صندوق خیریه اش نزدیک به یک میلیارد موجودی دارد؟ ولی کسی به آن نمی پردازد.

موجودی صندوق خیریه شما چقدر است؟

- ما صندوق نداریم. هر دفعه بچه ها مبلغی را جمع می کنند و به مراکز خیریه کمک می کنیم. فکر کنم در سه سال اخیر بیش از ۱۳ میلیون در هر سال کمک به خیریه داشته ایم.

و نظرت در مورد بازیکنان میلیاردی...

- مگر ما چندتا بازیکن میلیاردی داریم؟ تازه مگر همه بازیکنان میلیاردی پول می گیرند؟ متاسفانه یکسری مدیران به اشتباه پول های میلیاردی را به بازیکنان می دهند، بدون آنکه بدانند آن بازیکن تاثیرگذار است یا نه. مثلا من الان ۲۰۰ میلیون ارزش دارم، یک مدیر به من بگوید ۶۰۰ میلیون به تو می دهم خب معلوم است که می گیرم.

تا حالا شده به روزنامه ها برای اینکه مطرح شوی پول بدهی؟

- دنبال این مسائل نبودم و در شخصیت من نیست. دو بار به من پیشنهاد شد که نپذیرفتم اما باید قبول کنیم که مدیران ما از همین روزنامه ها بازیکن انتخاب می کنند.

وفادارترین بازیکن لیگ برتر

مصاحبه همسر ابراهیم صادقی

شما به عنوان همسر ابراهیم صادقی در مورد این همه سال بازی کردن در سایپا اعتراضی ندارید؟

- من زیاد فوتبالی نیستم. آن زمان که ما با هم آشنا شدیم و ازدواج کردیم خانواده ام جز برادرم فوتبالی نبودند. خیلی فوتبال را تعقیب نمی کردم اما بعد از اینکه آقا ابراهیم با سایپا قهرمان شد بیشتر پیگیر فوتبال شدم.

حالا که فوتبالی شده اید، همسرتان را چطور بازیکنی می بینید؟

- خیلی فنی پیگیر فوتبال نیستم اما از اینکه مشهور نیست و مردم با دست او را نشان نمی دهند خوشحالم. البته در کرج خیلی ها ایشان را می شناسند ولی وقتی بیرون می رویم دوست ندارم کسی بیاید با او عکس بگیرد.

با این حساب یکی از دلایلی که به استقلال و پرسپولیس نرفت، حضور شما است؟

- من در این مسائل دخالتی ندارم اما دوست ندارم خیلی مشهور شود. دوست دارم زندگی مان روال آرامی داشته باشد.

شما در مورد رقم قراردادهای ابراهیم اظهارنظر نمی کنید؟

- از زندگی ام راضی هستم و زیاد پیگیر این مسائل نیستم. دوست ندارم به خاطر پول به شهرستان برویم. همیشه می گویم همین پول کم را بگیر اما در تهران باش. سعی کرده ام خیلی در زندگی هزینه تراشی نکنم و دنبال این نیستم که هر سال وسایل خانه را عوض کنیم یا فلان ماشین را بگیریم.همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت فرادیدسایت تابناکروزنامه ایرانسایت دیپلماسی ایرانیسایت رکناروزنامه آفتاب یزدسایت انصاف نیوزسایت الفسایت اعتماد آنلاین