شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

تاریخچه بازی های المپیک


تاریخچه بازی های المپیک

مسابقات المپیک در سال ۲۰۰۴ میلادی در آتن در سال ۲۰۰۴ میلادی بازی های المپیک در کشوری برگزار شد که اولین بازی های مدرن در آن آغاز شده بود در این سال برای اولین بار ۲۰۱ کمیته المپیک ملی در مسابقات شرکت کردند و در مجموع ۳۰۱ مسابقه در این کشور برگزار شد که یک مسابقه بیشتر از المپیک سیدنی بود

بازی‌های المپیک از سال ۱۸۹۶ میلادی در جهان رواج داشته است. در مطالعه تاریخچه برگزاری مسابقات المپیک به کشورهای زیر می‌رسیم که در زیر خلاصه کوتاهی از آن را می‌بینیم:

▪ مسابقات المپیک در سال ۲۰۰۴ میلادی در آتن: در سال ۲۰۰۴ میلادی بازی‌های المپیک در کشوری برگزار شد که اولین بازی‌های مدرن در آن آغاز شده بود. در این سال برای اولین‌بار ۲۰۱ کمیته المپیک ملی در مسابقات شرکت کردند و در مجموع ۳۰۱ مسابقه در این کشور برگزار شد که یک مسابقه بیشتر از المپیک سیدنی بود. طبق آمارها بیشتر از ۹/۳ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین پیگیر بازی‌های المپیک بودند در حالی‌که در سال پیش از آن شمار افرادی که پیگیر این مسابقات بودند معادل ۶/۳ میلیارد نفر اعلام شد. در المپیک آتن برای اولین‌بار کشتی‌گیران زن نیز شرکت داشتند. در این سال مسابقات المپیک برای آتن زیان آور بود.

▪ المپیک سال ۲۰۰۰ میلادی در سیدنی (استرالیا): مسابقات استرالیا بزرگ‌ترین مسابقات المپیک از سال ۱۹۸۴ میلادی تا سال ۲۰۰۰ میلادی بود. در این مسابقات ۱۰ هزار و ۶۵۱ نفر شرکت کردند و ۳۰۰ مسابقه در آن برگزار شد. در این بازی چهار ورزشکار مستقل و ۱۹۹ کمیته ملی المپیک شرکت داشتند. از مجموع افراد حاضر در این مسابقات چهار هزار و ۶۹ نفر زن و شش هزار و ۵۸۲ نفر مرد بودند. برای پوشش خبری این مسابقات ۱۶ هزار و ۳۳ رسانه شرکت داشتند که از مجموع آنها پنج هزار و ۲۹۸ نفر رسانه‌های مکتوب یا نوشتاری و ۱۰ هزار و ۷۳۵ رسانه صوتی و تصویری بودند. برگزاری این مسابقات درآمدی بالغ بر ۷۵۶/۱ میلیارد دلار آمریکا را نصیب این کشور کرد.

▪ در سال ۱۹۹۶ میلادی مسابقات در آتلانتا آمریکا: مسابقات المیپیک را تمامی ورزش دوستان به خاطر دارند زیرا در این مسابقات یک حادثه ناخوشایند پیش آمد. طبق گزارش‌های موجود در سال مذکور و پیش از برگزاری مسابقه در روز ۲۷ ماه جولای سال ۱۹۹۶ میلادی در المپیک پارک آتلانتا کنسرتی برگزار شده بود که در این کنسرت یک عملیات تروریستی انجام شد و در اثر حادثه انفجار بمب یک نفر جان خود را از دست داد و ۱۱۰ نفر زخمی شدند. بسیاری تصور می‌کردند این حادثه مسابقات را تحت تاثیر قرار دهد و از کیفیت آن بکاهد ولی مسابقات آن سال با قدرت بسیار انجام شد و نتیجه مطلوبی هم در پی داشت. در این مسابقه ۱۹۷ کمیته ملی المپیک شرکت داشتند و در مجموع ۱۰ هزار و ۳۱۸ نفر ورزشکار از سراسر دنیا حضور پیدا کردند. از مجموع ورزشکاران حاضر در مسابقات آتلانتا سه هزار و ۵۱۲ نفر زن و ۶ هزار و ۸۰۶ نفر مرد بودند. در این سال ۲۷۱ مسابقه برگزارشد که ۱۵ هزار و ۸۱ شبکه رسانه‌ای جهان به گزارش دادن آن مشغول بودند. طبق آمارهای موجود در سال ۱۹۹۶ میلادی آتلانتا تنها ۱۰ میلیون دلار سود به‌دست آورد.

▪ برگزاری مسابقات المپیک در سال ۱۹۹۲ میلادی در بارسلون اسپانیا: مهم‌ترین حادثه ورزشی در این مسابقات حضور بسکتبالیست‌های مطرحی همچون مایکل جوردن و لری برد بود. در این مسابقات برای اولین‌بار یک زن ورزشکار آفریقایی که به کشور اتیوپی تعلق داشت مدال دوی ۱۰ هزار متر را از آن خود کرد و اولین مدال در تاریخ برگزاری مسابقات المپیک به یک زن سیاهپوست آفریقایی اختصاص یافت.

در این مسابقات ۱۶۹ کمیته ملی المپیک شرکت داشتند و در مجموع ۹ هزار و ۳۵۶ ورزشکار از سراسر جهان شرکت کردند. از مجموع این ورزشکاران دو هزار و ۷۰۴ نفر زن و ۶ هزار و ۶۵۲ نفر مرد بودند.

طبق گزارش‌های موجود درمسابقات المپیک بارسلون ۲۷۵ مسابقه برگزار شد و ۱۳ هزار و ۸۲ شبکه رسانه‌ای برای پوشش خبری در این مسابقات حضور داشتند. سود خالص این مسابقات در سال ۱۹۹۲ میلادی برابر با پنج میلیون دلار آمریکا بود.

▪ مسابقات سال ۱۹۸۸ میلادی در سئول کره جنوبی: در مسابقات این سال ۱۵۹ کمیته ملی المپیک شرکت داشتند و در مجموع هشت هزار و ۳۹۱ ورزشکار برای برگزاری مسابقات المپیک به این کشور سفر کردند. از مجموع ورزشکارانی که برای برگزاری مسابقات وارد سئول شده بودند دو هزار و ۱۹۴ نفر زن و شش هزار و ۱۹۷ نفر مرد بودند.

۲۳۷ مسابقه ورزشی در این سال برگزار شد و ۱۱ هزار و ۳۳۱ شبکه خبری برای پوشش خبری مسابقات حضور پیدا کردند.برگزاری این مسابقات در سئول سود کلانی نصیب اقتصاد این کشور کرد. در این سال مسابقات سئول سود ۳۰۰ میلیون دلاری را برای این کشور به همراه آورد که برای اقتصاد کره جنوبی رقم بسیار خوب و تاثیر‌گذاری بود.

▪ مسابقات سال ۱۹۸۴ میلادی در لس‌آنجلس آمریکا: در این سال ۱۴۰ کمیته ملی المپیک در مسابقات شرکت کردند. مجموع ورزشکارانی که در این مسابقات شرکت کردند شش هزار و ۸۲۹ نفر بود که از این تعداد یک‌هزار و ۵۶۶ ورزشکار زن و پنج هزار و ۲۶۳ ورزشکار مرد شرکت داشتند.در المپیک سال ۱۹۸۴ میلادی ۲۲۱ مسابقه برگزار شد و ۹ هزار و ۱۹۰ رسانه خبری در آن شرکت داشتند. در این مسابقات ۲۵۰ میلیون دلار سود خالص نصیب اقتصاد آمریکا شد.همچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزخبرگزاری ایسناسایت همشهری‌آنلاینسایت دیپلماسی ایرانیسایت ورزش سهسایت دیدبان ایرانروزنامه دنیای اقتصادروزنامه آرمان ملیخبرگزاری تسنیمخبرگزاری فارس