سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

نگرانم اما ترسی ندارم


نگرانم اما ترسی ندارم

من به هیچ وجه ناامید نیستم, چرا باید ناامید باشم در بازی با امارات بچه ها انگیزه خودشان را نشان دادند, هر چند مشكلاتی نیز در تیم وجود داشت بار دیگر تاكید می كنم فراموش نكنید كه ما درباره تیم ایران صحبت می كنیم و نه یك نام معمولی در آسیا

تیم ملی فوتبال ایران چهارشنبه این هفته در تهران میزبان تیم ملی سوریه است. دیداری كه برای امیر قلعه نویی حكم نخستین بازی رسمی ملی را در كسوت سرمربی دارد، هر چند كه او از شرایط این دیدار اظهار نگرانی می كند. امیر قلعه نویی سرمربی جوان تیم ملی فوتبال ایران در گفت وگو با سایت كنفدراسیون فوتبال آسیا از دغدغه ها و نگرانی های خود برای دیدار برابر سوریه سخن گفته است.

● پس از بازی با امارات شرایط ایران را چطور ارزیابی می كنید

▪ ما به زمان نیاز داریم. زمانی كه شما به من تلفن زدید من در حال تماشای فیلم نیمه دوم بازی ایران برابر امارات بودم. من در این فیلم مشكلات اساسی را پیدا كردم كه خیلی زود آنها حل خواهند شد.

● این مشكلات چه بودند

▪ اول از همه برایمان سخت است كه از وضعیت بدنی بازیكنان مطلع باشیم. بازیكنان به دلیل آن كه لیگ آغاز نشده درگیر این مسابقات نیستند. این بسیار مشكل است تا توانایی های فنی بازیكنان را مورد بررسی قرار دهیم و اگر بازی های لیگ انجام می شد این كار شدنی بود.

● اما شما زمان كافی برای انجام تمرینات قبل از دیدار برابر سوریه در تهران را داشتید

▪ خوب... این تمرینات آن طور كه ایده آل من است پیش نمی رود. من تمام بازیكنان را در اختیار نداشتم. آنها می آمدند و می رفتند و ما زمان كافی برای این كه برنامه های خود را به طور كامل با حضور تمام بازیكنان انجام بدهیم نداشتیم. رحمان رضایی برای چند روز در تمرینات بود اما او پس از چند روز ما را ترك كرد. این در شرایطی بود كه ما به او برای دیدار دوستانه برابر امارات نیاز داشتیم. ایمان مبعلی آمد و رفت. بعضی بازیكنان دیگر نیز غایب بودند، به ویژه بازیكنانی كه در لیگ امارات حضور دارند.

● علی كریمی هم كه مصدوم شد.

▪ بله. متاسفانه ما درست پیش از دیدار برابر سوریه علی را از دست دادیم. در شرایطی كه ما منتظر علی بودیم او تماس گرفت و گفت به دلیل مصدومیت نمی تواند در این بازی حضور داشته باشد.

● ظاهرا در مورد حضور مهدوی كیا و وحید هاشمیان هم شك دارید

▪ متاسفانه بله. ما در مورد حضور آنها اطمینان نداریم. اما كارمان را با تمام توان انجام خواهیم داد.

وضعیت حضور دیگر لژیونرها مانند رحمان رضایی، جواد نكونام و آندرانیك تیموریان چگونه است

همه این بازیكنان قول داده اند كه تا شانزدهم آگوست به تهران بیایند.

● غیبت این بازیكنان كلیدی چقدر شما را برای بازی با سوریه نگران می كند این اولین بازی رسمی شماست و حتما نتیجه گرفتن برایتان مهم است.

▪ نمی توانم انكار كنم كه نگران نیستم. زمانی كه شما در مورد حضور بازیكنان اصلی تان اطمینان ندارید چطور می توانید كه مطمئن باشید. باید نگران بازیكنانم باشم اما ترسی ندارم. ما جوانان خوبی داریم و بازیكنان با انگیزه دیگری هم در تیم هستند و ما نقاط مثبت فراوانی داریم.

اما، شما در حالی بیست و پنج مرداد روی نیمكت می نشینید كه طرفداران به ایران نگاه دیگری دارند. ایران در جام جهانی در میان بهترین های دنیا بود و حالا می خواهد در زمین خودش مقابل سوریه بازی كند، احتمالا توقعات زیادی وجود دارد كه این توقعات فشار را روی شما زیاد می كند. علاوه بر این شما بر خلاف كره جنوبی و ژاپن روی تمام بازیكنان اروپایی خود نیز حساب كرده اید.

اتفاقا اثرات كوتاه مدت رفتن به جام جهانی روی تیم منفی است. شما ببینید بعد از آن همه هیجان همه تیم های فوتبال دچار افت نسبی می شوند. همه كسانی كه درگیر فوتبال هستند در آن روزها به اوج هیجان رسیده اند، به ویژه بازیكنان كه امروز تخلیه شده اند. اوضاع زمانی بدتر می شود كه ما نتیجه خوبی هم در جام جهانی كسب نكردیم، پس افت روحی بیشتر است. مشكلات را دست كم نگیرید، اما ما هم اكنون تیم جوانی داریم و شما هم توانستید عملكرد آنها را در دیدار دوستانه برابر امارات مشاهده كنید. ما نیاز به حل مشكلات تاكتیكی تیم تا روز چهارشنبه داریم. با این همه فراموش نكنید كه ما ایرانیم.

● چقدر طرفداران امیدوار باشند

▪ من به هیچ وجه ناامید نیستم، چرا باید ناامید باشم. در بازی با امارات بچه ها انگیزه خودشان را نشان دادند، هر چند مشكلاتی نیز در تیم وجود داشت. بار دیگر تاكید می كنم فراموش نكنید كه ما درباره تیم ایران صحبت می كنیم و نه یك نام معمولی در آسیا.

امیر قلعه نویی در گفت وگو با سایت :AFCهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری برناسایت برترینهاسایت تابناکسایت آفتاب نیوزخبرگزاری ایلناسایت فراروروزنامه شرقسایت زومیتروزنامه همشهری