شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

طرح درمانی, ضامن آرای اوباما در انتخابات است


طرح درمانی, ضامن آرای اوباما در انتخابات است

اوباما اعتماد به نفس پیدا کرده است

در ۲۹ مارس بنیاد هریتج اظهار کرد «کابوس طرح ملی خدمات درمانی اوباما تازه شروع شده است». این اتاق فکر محافظه‌کار به کشمکشی اشاره می‌کند که احتمالا بین دوستان و دشمنان طرح اصلاح خدمات درمانی که سرانجام به تصویب رسید در خواهد‌گرفت.

اما باید انتظار داشته باشیم که یک کابوس دیگر نیز محافظه‌کاران آمریکا را درگیر کند. این احتمال وجود دارد که پیروزی باراک اوباما در طرح خدمات سلامتی به او که به نظر می‌رسید خسته شده است، رمق تازه‌ای بدهد. بنابراین جمهوری‌خواهان نخواهند توانست در انتخابات میان دوره‌ای که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد به راحتی از سد دموکرات‌ها بگذرند.

کاخ سفید قطعا هر کاری کرده تا اوباما را به عنوان یک رییس‌جمهور پرانرژی جا بزند. آقای اوباما که هنوز هم از پیروزی خود لذت می‌برد، یک دیدار سرزده از افغانستان صورت داد و در مقابل نیروهای به ظاهر سرزنده آمریکا در افغانستان نقش فرمانده پرقدرتی را ایفا کرد. در همان حال جمهوری‌خواهان همچنان در مورد اصلاح خدمات سلامتی غرولند می‌کردند. خبر مهم دیگر این بود که دولت آمریکا برای کاهش کلاهک‌های هسته‌ای با روسیه به توافق رسیده است. به نظر می‌رسد که آقای اوباما در خاورمیانه نیز مصمم است تا با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کند. دیدار قبلی این دو در سال ۲۰۰۹ به خاطر عدم توافق در مورد توقف شهرک‌سازی در مناطق اشغالی به نتیجه نرسید.

آقای اوباما در خانه نیز اطمینان بیشتری پیدا کرده و بیشتر از قبل به مبارزه‌جویی می‌پردازد. وی با برخی از اعضای کنگره دیدارهایی را ترتیب داده است. اوباما چند روز پیش برنامه‌ای را ارائه داد که طبق آن میلیون‌ها هکتار منطقه ساحلی برای استخراج نفت مورد استفاده قرار خواهد‌گرفت.

دولت اوباما که توانست طرح اصلاح خدمات درمانی را از سد کنگره بگذراند اکنون ادعا می‌کند که می‌تواند توجه بیشتری را بر دیگر قوانینی که باید اصلاح شوند، معطوف کند. برنامه سناتورکریس داد برای اصلاح مقررات مالی و طرح دولت برای اصلاح قانون خدمات آموزش از این جمله‌اند. رابرت گیبس، سخنگوی آقای اوباما در مصاحبه‌ای با روزنامه اینترنتی Politico گفت که رییس‌جمهور «با قدرت بیشتری در این چانه‌زنی‌ها شرکت خواهد کرد و چالش‌هایی را که طی تصویب قوانین جدید پیش رو خواهد بود، پشت سر خواهد گذاشت؛ زیرا مردم متوجه هستند که وی برای چیزی می‌جنگد که با آن باور دارد».

به نظر می‌رسد که بسیاری از کسانی که در رسانه‌ها کار می‌کنند نیز متوجه این تغییر رفتار شده‌اند. پیتر بینارت در روزنامه اینترنتی Daily Beast موفقیت دموکرات‌ها در طرح اصلاح خدمات سلامتی را با برخورد ریگان در مورد کنترل هوایی در سال ۱۹۸۱ مقایسه می‌کند. وی می‌گوید «این حس من است یا واقعا رفتار اوباما از زمان تصویب طرح اصلاح خدمات سلامتی تغییر کرده است؟» در واقع این فقط برنارد نیست که چنین حسی دارد. واضح است که تصویب طرح خدمات سلامتی به دولت جان تازه‌ای داده است.

اما این که رای‌دهندگان چه حسی دارند مساله مهم‌تری است. اگر بخواهیم به نظرسنجی‌های اولیه اکتفا کنیم متوجه می‌شویم که رای‌دهندگان پس از تصویب این طرح احساس بهتری نسبت به اوباما پیدا نکرده‌اند.

نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ ایالات متحده در تاریخ ۲۳ مارس؛ یعنی چند روز پس از تصویب کنگره نشان می‌داد که اغلب آمریکایی‌ها نسبت به طرح اصلاح خدمات درمانی نظر مثبتی پیدا کرده‌اند، اما این نتایج در نظرسنجی‌های بعدی تکرار نشد. نظرسنجی‌ای که در تاریخ ۲۸ مارس در واشنگتن پست به چاپ رسید هیچ شاهدی در تایید این که تصویب این طرح آن را محبوب‌تر کرده به دست نمی‌دهد: در این نظرسنجی ۵۰‌درصد با این تغییرات مخالف و ۴۶‌درصد موافق بودند. نرخ محبوبیت رییس‌جمهور نیز همچنان حدود ۴۸‌درصد است و همین امر نشان می‌دهد که تصویب شدن طرح اصلاح خدمات درمانی بر محبوبیت رییس‌جمهور تاثیر نگذاشته است. در نظرسنجی دیگری که در تاریخ ۳۰‌ام مارس از موسسه گالوپ منتشر شد ۶۴‌درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که اصلاح خدمات درمانی برای مالیات‌دهندگان بسیار‌گران تمام می‌شود.

حتی اگر طرح خدمات درمانی محبوبیت بیشتری پیدا نکند بازهم تصویب آن به اوباما و اعضای حزب او این شانس را می‌دهد که با اعتماد به نفس بیشتری کار کنند و جمهوری‌خواهان را تحت تاثیر قرار دهند.

اما حزب جمهوری‌خواه همچنان با این قانون مخالف است. سناتورجان مک‌کین گفته است که جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را به خاطر تاکتیک‌هایی که در کشمکش‌های مربوط به اصلاح خدمات درمانی به کار بستند، تنبیه خواهند کرد. آن‌ها احتمالا در سال جاری حاضر نخواهند شد که با دموکرات‌ها همکاری کنند. اما روزنامه هیل نوشته بسیاری از جمهوری‌خواهان سنا گفته‌اند که به همکاری با دموکرات‌ها راغبند. آن‌ها به لیندسی‌گراهام از کارولینای جنوبی که می‌خواهد با دموکرات‌ها در مورد تصویب اصلاح انرژی و مهاجرت به گفت‌وگو بپردازد اشاره می‌کنند.

خارج از کنگره هم برخی از جمهوری‌خواهان هستند که می‌گویند حزب جمهوری‌خواه می‌توانست عملکرد بهتری در رابطه با این طرح داشته باشد و مخالفت لجوجانه آن تنها باعث شد که بازی را ببازد. دیوید فروم که سابقا به جورج بوش مشاوره می‌داد طرح خدمات درمانی را با عنوان «واترلو»ی جمهوری‌خواهان نامید.

مترجم: فیاض خاک

منبع: اکونومیستهمچنین مشاهده کنید

روزنامه همشهریسایت ساعدنیوزسایت تابناکسایت رویداد 24سایت اعتماد آنلاینخبرگزاری مهرخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه آرمان ملیروزنامه دنیای اقتصاد