شنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۱ / 28 May, 2022
مجله ویستا

نگین، حلقه و زیباسازی ناخن‌ها


شاید زیاد دیده باشید که برخی خانم‌ها برای زیبایی ناخن‌هایشان به استفاده از وسایل زینتی مانند نگین و حلقه روی می‌آورند.
استفاده از این وسایل، چنانچه به جایی برخورد نکند و باعث …

شاید زیاد دیده باشید که برخی خانم‌ها برای زیبایی ناخن‌هایشان به استفاده از وسایل زینتی مانند نگین و حلقه روی می‌آورند.

استفاده از این وسایل، چنانچه به جایی برخورد نکند و باعث خون‌مردگی در ناخن نشود، اشکالی ندارد. گاهی آنقدر جذب این قبیل زیبایی‌ها می‌شویم که از خطراتی که می‌تواند پیامد استفاده از این وسایل زینتی باشد، غافل می‌شویم. با یک غفلت یا بی‌احتیاطی ممکن است ناخن‌های ما دیگر زیبایی خود را نداشته باشند. اگرچه استفاده از نگین یا حلقه در قسمت‌هایی از ناخن که از بسترش جدا و از نوک انگشت نیز خارج شده معمولا اشکالی ایجاد نمی‌کند ولی در صورتی که در صفحه ناخن برای استفاده از نگین یا حلقه سوراخی ایجاد شود، ممکن است شکاف‌هایی در آن ایجاد شود که باعث از دست رفتن آب ناخن و افزایش شکنندگی صفحه ناخن می‌شود. از سوی دیگر، اگر وسایل زینتی با اجسامی برخورد داشته باشد و باعث خون‌ریزی زیر صفحه ناخن بشود، احتمال دارد رشد ناخن به خطر بیفتد و ناخن هیچ‌گاه دوباره شکل اولیه خود را پیدا نکند.

در عین حال، اگر بر اثر بی‌احتیاطی، خون‌مردگی در صفحه ناخن به وجود بیاید فوق‌العاده دردناک است. در این شرایط، بهتر است که سریعا به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا با اقدام پزشکی مناسب خون‌های جمع‌شده در زیر صفحه ناخن توسط پزشک خارج شود. اگر بیش از ۵۰درصد در زیر ناخن خون‌ریزی ایجاد شود، حتما ناخن می‌افتد. بنابراین برای تسکین درد در پشت صفحه ناخن باید سوراخی ایجاد شود تا خون جمع شده خارج شود. به محض تخلیه خون جمع شده در زیر ناخن، درد کاهش می‌یابد.

دکتر غلامحسین غفارپور

متخصص پوست و مو

مدیرگروه دانشگاه علوم پزشکی ایرانهمچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24سایت مشرقسایت عصرایرانخبرگزاری تحلیل بازارسایت نامه نیوزروزنامه آفتاب یزدسایت تاپ نازروزنامه ابتکارخبرگزاری مهرروزنامه شهروند