شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

رسالت های اولین کنگره


رسالت های اولین کنگره

مهدی کروبی در واپسین روزهای مانده به آغاز رای گیری در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری در گفت وگویی با رسانه ها به گونه ای آشکار و بی پرده اعلا م کرد فارغ از نتیجه انتخابات به مردم ۳ قول روشن می دهد

مهدی کروبی در واپسین روزهای مانده به آغاز رای‌گیری در انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری در گفت‌وگویی با رسانه‌ها به گونه‌ای آشکار و بی‌‌پرده اعلا‌م کرد فارغ از نتیجه انتخابات به مردم ۳ قول روشن می‌دهد؛

۱) با عده‌ای از همراهان و همفکران فعالیت سیاسی خود را در قالب یک حزب فراگیر آغاز می‌کند

۲) یک روزنامه سراسری را راه‌اندازی می‌کند

۳) پیگیر راه‌اندازی شبکه‌ای ماهواره‌ای به زبان فارسی برای هموطنان خواهد بود. پس از انتخابات و اعلا‌م نتیجه‌ای که به اعتراض رسمی ایشان و هاشمی‌رفسنجانی منجر شد، جامعه شاهد آن بود که مهدی کروبی و همراهان وی بر سر پیمان خود ایستادند.

اولین جلسات حزب با حضور کروبی و ۱۳ نفر از همفکرانش در دفتر کار وی آغاز شد و بدون وقفه تداوم یافت و نهایتا با طی مراحل قانونی در وزارتخانه‌های کشور و فرهنگ و ارشاد اسلا‌می تقاضای ثبت حزب، روزنامه، ماهنامه و فصلنامه به مراجع ذیربط ارائه شد. حزب و روزنامه‌ای که با نام اعتماد ملی مجوز گرفت و در نیمه دوم سال ۸۴ با فاصله‌ای دوماهه از یکدیگر در عرصه سیاست و مطبوعات کشور حضور به هم رساندند.

شاید برای آشنایان به حوزه سیاست کشور این دور از انتظار بود که مهدی کروبی با سابقه‌‌ای ممتد در عرصه انقلا‌ب و جمهوری اسلا‌می و در کسوت روحانیت، ریسک راه‌اندازی حزبی سیاسی را در دهه ششم زندگی پذیرفته باشد. اما نخبگان سیاسی و شهروندان ایرانی شاهد بودند که سال‌های ۸۵ و ۸۶ این حزب و روزنامه پیوسته و آرام با روندی مبتنی بر حفظ اصول و با پایبندی به پیمانی که با مردم بسته بودند رفتار سیاسی خود را سامان دادند.

ابتدا و پس از اخذ مجوز اولیه، شورای مرکزی حزب براساس اساسنامه و ارکان این حزب همچون دبیرکل، دفاتر، کمیته‌ها، گروه‌ها و شاخه‌ها شکل گرفت و جلسات شورای مرکزی به صورت مرتب و هفتگی و با انگیزه ادامه یافت به تعبیری که بعدا به عنوان ویژگی شاخص حزب اعتماد ملی شهره شد. این حزب اولین حزبی بود که در پی یک شکست (گرچه ظاهری) شکل گرفت و فعالیت خود را آغاز کرد. سال ۸۵ حزب تلا‌ش خود را برای گسترش واحدهای سازمانی صرف نمود و در مدتی کوتاه توانست در ۳۰ مرکز استان شورای مرکزی استان را شکل دهد و دفاتر استانی حزب فعالیت خود را آغاز کنند و بعد از این مرحله تلا‌ش برای راه‌اندازی شعب حزبی در سطح شهرستان‌ها آغاز شد. تلا‌شی که تاکنون نیز ادامه دارد و در حدود ۲۷۰ شهرستان کشور به بار نشسته است.

در این ۳ سال، حزب اعتماد ملی تجربه حضور در ۳ انتخابات خبرگان رهبری، شوراهای اسلا‌می و هشتمین دوره مجلس شورای اسلا‌می را نیز در کارنامه خود دارد اما اساسنامه حزب مسوولیت برگزاری اولین کنگره حزبی را برعهده موسسین گذاشته و این مهم نیز باید پس از راه‌اندازی شورای مرکزی دفاتر، کمیته‌ها، شاخه‌ها، شوراهای استانی و شعب حاصل می‌شد. با ذکر این مختصر اینک ما شاهد برگزاری اولین کنگره حزب به مدت دو روز در تهران هستیم که با حضور نزدیک به ۴۰۰ نفر از واجدان شرایط شورای مرکزی، شوراهای استانی و اعضای شعب تشکیل می‌شود. در بخش افتتاحیه کنگره، ما شاهد حضور شخصیت‌های سیاسی - روحانی ترازاول کشور، وزرای کابینه‌های مختلف، نمایندگان ادوار مجلس، معاونان و مدیران دولتی، صاحب‌منصبان قضایی، استانداران، اساتید دانشگاهی و حوزوی و اکثر سفرای خارجی مقیم پایتخت هستیم که گزارشی از سوی ستاد برگزاری کنگره ارائه خواهد شد.

در این بخش ضمن استماع سخنان میهمان ویژه، دبیرکل حزب نیز به بیان اهم مسائل جامعه حسب ضرورت‌ها خواهند پرداخت. در ادامه، کنگره با حضور اعضای رسمی و صاحبان رای ادامه خواهد یافت و کمیسیون‌های ذیربط تشکیل خواهد شد که به موضوعاتی چون اصلا‌ح اساسنامه انتخابات شورای مرکزی جدید، بازرسان و تحلیل مسائل مهم جامعه و تعیین خط مشی برای حرکت حزب تا برگزاری کنگره دوم خواهند پرداخت. انتظار می‌رود اعضای حزب با برگزاری این کنگره و توجه جدی به مسائل و مشکلا‌ت جامعه در ابعاد مدیریت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بین‌المللی و تبادل اطلا‌عات از حوزه‌های مختلف جغرافیایی و کشوری به گونه‌‌ای شایسته نسبت به کشور، قانون اساسی، اندیشه‌های امام راحل و مردم ادای تکلیف نموده و رسالت تاریخی خود را به سرانجام برسانند