سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

قطبی استعفا نداد, سقوط کرد


قطبی استعفا نداد, سقوط کرد

پرسپولیس پیش از سفر به همدان روزهای خوبی را از نظر کسب نتیجه سپری می کرد صدرنشینی و موفقیت در نخستین گام جام حذفی همچون سدی محکم برابر حاشیه های داخلی و خارجی که قصد تخریب قطبی و شاگردانش را داشتند, ایستادگی می کرد

پرسپولیس پیش از سفر به همدان روزهای خوبی را از نظر کسب نتیجه سپری می کرد. صدرنشینی و موفقیت در نخستین گام جام حذفی همچون سدی محکم برابر حاشیه های داخلی و خارجی که قصد تخریب قطبی و شاگردانش را داشتند، ایستادگی می کرد.

شکست تحقیر آمیز در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی برابر پاس همدان ناگهان ورق را به سود مخالفان پرسپولیس و سرمربی ایرانی - خارجی اش برگرداند و زمینه مساعدی را برای قرار دادن این تیم پرطرفدار در پرتگاه سقوط ایجاد کرد.

چند روز پس از آن باخت پرسپولیس در اصفهان مغلوب رقیب سرسختش سپاهان شد تا شرایط این تیم بدتر شود، گرچه این تیم همچنان صدرنشین لیگ برتر و قهرمان نیم فصل نخست نامیده می شد.

در آن مقطع که تعطیلات نیم فصل نخست آغاز شده بود خیلی از استعفای قطبی سخن گفتند، استعفایی که می توانست برای قطبی از دو دیدگاه مثبت باشد. نخست در اوج قهرمانی از پرسپولیس جدا می شود و دوم اعتبارش در نیم فصل دوم که این حاشیه ها برای متوقف کردن پرسپولیس منتشر شد بیشتر می شد و در صورت نتیجه نگرفتن پرسپولیس زیر سوال نخواهد رفت.

● سفر نامعلوم، بحث استعفا

قطبی پس از پایان نیم فصل اول قرار بود به مسافرت برود ولی مقصدش نامعلوم بود. ابتدا صحبت از هلند و پس از آن امارات مطرح شد ولی در نهایت خبری دقیق در این خصوص مطرح نشد، البته در این شرایط بعضی ها از ناراحتی سرمربی پرسپولیس وا حتمال بازنگشتنش به ایران خبر می دادند.

در آن مقطع زمانی که بحث استعفای قطبی با ابهامات زیادی همراه بود، حبیب کاشانی در اظهارنظری بحث برانگیز اعلام کرد: قطبی پول ما را بدهد و برود.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس تهران همچنین تاکید کرد: افشین قطبی استعفای کتبی تحویل من نداده است؛ اما این موضوع مساله عجیبی نیست. چه اشکالی دارد سرمربی تیم استعفا دهد، ما هم می گوییم ۱۵۰ میلیون پول باشگاه را پس بده تا استعفایت را قبول کنیم.

این موضوع بحث ها و حاشیه های جدیدی را در تیم فوتبال پرسپولیس به وجود آورد تا جایی که همه منتظر بازگشت قطبی و موضع گیری های وی شدند.

● تکذیب استعفا و تذکر به قطبی

در آن شرایط سخت اما احمدی مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس با رد استعفای سرمربی این تیم گفت: افشین قطبی در جلسه ای با حبیب کاشانی برنامه های نیم فصل دوم را ارایه کرد و استعفای وی صحت ندارد. وی همچنین با بیان این موضوع که اطلاعی از منشا مسایل مطروحه ندارد، تاکید کرد: اطمینان دارم عده ای با انتشار چنین اخباری در فکر تخریب پرسپولیس هستند. بحث اصلی این است که این عده چه کسانی هستند، افرادی که نمی خواهند پرسپولیس تحت هدایت قطبی قهرمان شود و یا جایگاهشان را با موفقیت های اخیر این تیم محبوب در خطر می بینند. البته نکته جالب این است که پس از تکذیب خبر استعفای قطبی توسط احمدی، کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس به قطبی، به خاطر اظهاراتش در روزنامه ها مبنی بر استعفا از سمت سرمربیگری پرسپولیس تذکر داد؛ نکته ای که قابل تعمق است.

● پا پس نمی کشم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس پس از آن جلسه در نخستین اظهار نظرش اعلام کرد: قصد استعفا ندارد و تا کسب جام قهرمانی پا پس نخواهد کشید.

وی همچنین تاکید کرد: تیم پرسپولیس برای میلیون ها هوادار در ایران و خارج از آن است و فقط وظیفه دارم این تیم را به قهرمانی ایران و آسیا برسانم. خنده دار است اگر تیم را فقط برای خودم بدانم. قطبی ادامه داد: پیش از این گفته و باز هم تاکید می کنم از برخی اتفاقات در ایران متعجبم. در حالی که هیچ اتفاقی رخ نداده از استعفای من سخن گفته اند. سرمربی پرسپولیس در بخش دیگری از صحبت های خود هم تاکید کرد که هدفش کسب قهرمانی با پرسپولیس در فصل جاری لیگ برتر است و تا لحظه رسیدن به هدف پا پس نخواهم کشید.

قطبی پس از این صحبت ها بار دیگر هدایت تمرینات این تیم را بر عهده گرفت تا شاگردانش را برای موفقیت و قهرمانی در مسابقات لیگ برتر آماده کند.

● یک گام به جلو

دیدار با صنعت نفت آبادان شروع دوباره پرسپولیس در لیگ برتر بود می توانست بسیاری از مسایل را رقم بزند. اگر پرسپولیس در آن دیدار نتیجه نمی گرفت روزهای تلخ این تیم بار دیگر آغاز می شد و در نهایت باعث می شد این تیم وداع زودهنگامی با قهرمانی داشته باشد.

در آن دیدار با توجه به درخشش تیم صنعت نفت، پرسپولیس روی تجربه و فرصت طلبی عباس آقایی به گل برتری دست یافت و با حفظ آن گل توانست، نیم فصل دوم را با پیروزی آغاز کند تا خاطرات تلخ شکست در بازی پایانی فراموش شود.

این پیروزی یک گام به جلو بود ولی پرسپولیس همچنان روی لبه تیز تیغ قرار داشت و منتظر لغزش دیگری بود تا بحران جدیدی را تجربه کند.

● سقوط در گیلان

در هفته نوزدهم لیگ برتر، قعرنشین لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت میزبان صدرنشین لیگ برتر بود. شاگردان نادر دست نشان برای پیروزی در این دیدار انگیزه بالایی داشتند ولی پرسپولیس هم نمی خواست بار دیگر امتیاز از دست بدهد. این بازی سنگین در زمین بسیار ناهموار آغاز شد و این تیم پگاه بود که در دقیقه ۱۰ و توسط حسین ابراهیمی به گل برتری دست یافتند. این بازی پرحاشیه که با اخراج هادی سهرابی از پگاه و محمد نصرتی از پرسپولیس همراه بود، در نهایت به پیروزی تیم میزبان به پایان رسید تا برای دومین مرتبه امپراتوری قطبی در خارج از تهران سقوط کند.

● مدعی جدید سرمربیگری

خیلی ها این شکست را پایان راه موفقیت آمیز پرسپولیس با قطبی می دانند. با حاشیه های داخلی فراوان سرخپوشان خصوصا بحث مشکلات سرمربی تیم با مرزبان، نیکبخت، شیث رضایی، مامانی، حیدری و نفرات دیگر می توان آینده تلخ تری را برای پرسپولیس متصور بود. اگر این تیم نتواند در هفته آینده برابر ابومسلم و شاگردان مظلومی به نتیجه ای مطلوب دست یابد، شاید بتوان انتظار ایجاد تغییر و تحول در این تیم را داشت زیرا وضعیت به مراتب بدتر و منحنی نزول سرخپوشان علنی تر خواهد شد. با این شرایط سپردن تیم به دست حمید استیلی جوان اما با تجربه و با دانش می تواند بهترین درمان برای پرسپولیس باشد زیرا وی به خوبی از پرسپولیس شناخت داشته و بازیکنان حاشیه ساز این تیم هم از این مربی حرف شنوی دارند.

البته امیدواریم پرسپولیس در بازی با ابومسلم نتیجه لازم را بگیرد تا همچنان با هدایت قطبی و کمک استیلی و مرزبان، سرخپوشان محبوب پایتخت مقتدرانه به سوی قهرمانی گام بردارند.

امیر ملکیهمچنین مشاهده کنید

سایت رکناروزنامه شهروندخبرگزاری فارسسایت فرادیدسایت انتخابسایت تاپ نازخبرگزاری صدا و سیماسایت دیجیاتوروزنامه دنیای اقتصادسایت تجارت نیوز