سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

تاتو و خطرات آن


تاتو و خطرات آن

تاتو نتیجه قابل مشاهده از ورود یک ماده رنگی یا جسم خارجی در بخش میانی پوست است که یا توسط یک هنرمند تاتو برای مقاصد زیبایی، قدرت، عشق و بیان وفاداری یا طی یک حادثه و تصادف مانند …

تاتو نتیجه قابل مشاهده از ورود یک ماده رنگی یا جسم خارجی در بخش میانی پوست است که یا توسط یک هنرمند تاتو برای مقاصد زیبایی، قدرت، عشق و بیان وفاداری یا طی یک حادثه و تصادف مانند انفجار یا توسط یک پزشک برای مقاصد پزشکی و درمان اختلال رنگدانه‌ای پوست روی پوست ایجاد می‌شود.

در انجام تاتو ۳ نکته بسیار مهم است

اول:

ماده رنگی تزریق‌شده که به عنوان مثال در تاتوی سیاه کربن، در تاتوی قرمز جیوه و کادمیوم، در تاتوی سبز کرم و مس، در تاتوی آبی کبالت و در تاتوی سفید اکسید تیتانیوم است. دانستن نوع ماده تزریق شده از آن جهت مهم است که اگر فرد به ماده خاصی حساس باشد، باید بداند بعد از تزریق تاتو دچار حساسیت موضعی یا منتشر شده در تمام بدن مانند کهیر و خارش می‌شود. مثلا اگر فردی به جیوه و محصولات آن مانند مرکوکروم حساس است، نباید از تاتوی قرمز استفاده کند.

دوم:

نکته بعد این که فرد تزریق‌کننده و دریافت‌کننده تاتو و وسایلی که برای تاتو به کار می‌رود، باید کاملا استریل باشد. زیرا بسیاری از بیماری‌های عفونی و ویروسی مانند هپاتیت، ایدز، تبخال، زگیل و بیماری‌های خونی براحتی طی مراحل انجام تاتو از فرد تزریق‌کننده یا وسایل آلوده او به فرد دریافت‌کننده یا بالعکس منتقل می‌شود. بنابراین از کسی که برای انجام تاتو به یک آرایشگاه مراجعه می‌کند، باید پرسید از کجا مطمئن هستید که وسایل تاتوی به کار گرفته شده برای شما کاملا استریل بوده یا قبلا برای فردی که آلوده به یکی از بیماری‌های ویروسی بوده به کار نرفته و از کجا مطمئن هستید با انجام تاتو به هپاتیت، تبخال، زگیل یا... آلوده نشده و منبع بیماری‌های نهفته برای خانواده خود نشده‌اید؟

سوم:

محل انجام تاتو است که در آقایان بیشتر نواحی سینه و بازو بوده تا نشانی از قدرت و وفاداری باشد و در خانم‌ها در نواحی لب، پلک و ابرو بوده تا نشانه زیبایی و جذابیت باشد، اما اهمیت محل تاتو از جهت پاک‌کردن آن است. زیرا هرگز تاتو در محل بازو و سینه را نباید جراحی یا با مواد اسیدی پاک کرد، زیرا هر گونه دستکاری در مناطق بازو و سینه موجب بروز گوشت اضافه یا کلوئید می‌شود. هر گونه روش غیراستاندارد برای پاک‌کردن تاتو در ابرو و پلک نیز می‌تواند موجب اختلال در حرکت پلک و تخریب دائمی پوست و ریزش موی ابرو و مژه شود.

آنچه باید بدانید

ـ از انجام تاتوی غیرضروری پرهیز کنید.

ـ فرد تزریق‌کننده، همه وسایل تزریق آن و فرد دریافت‌کننده قبل از تزریق باید تحت انجام آزمایش‌های لازم برای اثبات عدم ابتلا به هر گونه بیماری ویروسی و عفونی باشند.

ـ پاک‌کردن تاتو به مراتب مشکل‌تر و حساس‌تر از تزریق تاتو است. انجام آن را فقط به متخصص پوست بسپارید.

ـ تاتوهای آبی و سیاه و تاتوهای قدیمی پاسخ بهتر و سریع‌تری به لیزر در مقایسه با تاتوهای قرمز، سفید، زرد و سایر رنگ‌ها می‌دهد.

ـ جلسات لیزر با توجه به وسعت، عمق، محل و نوع رنگ تاتو از ۴ تا ۱۰ جلسه به فاصله هر یک تا ۲ ماه است.

ـ همه کسانی که قبلا تاتو کرده‌اند باید از نظر بیماری‌های ویروسی و عفونی نهفته مورد آزمایش قرار گیرند.

دکتر سید ناصر عمادی

متخصص پوستهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت انتخابسایر منابعروزنامه آرمان ملیسایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایلناسایت عصرایرانسایت رویداد 24سایت اقتصاد 24سایت بیتوته