پنجشنبه, ۱۶ تیر, ۱۴۰۱ / 7 July, 2022
مجله ویستا

۵۰ گل برتر تاریخ منچستریونایتد


۵۰ گل برتر تاریخ منچستریونایتد

یکی از دلایل علاقه یک هوادار به تیمی خاص نوستالژئی است که آن شخص در هر سنی ترجیحاً دوران کودکی از تیم محبوب به یادگار گرفته و در ذهن نگه می دارد از این منظر گل های به ثمر رسیده نقش مهمی در پررنگ تر کردن قضیه ایفاء خواهند کرد

یکی از دلایل علاقه یک هوادار به تیمی خاص نوستالژئی است که آن شخص در هر سنی (ترجیحاً دوران کودکی) از تیم محبوب به یادگار گرفته و در ذهن نگه می‌دارد. از این منظر گل‌های به ثمر رسیده نقش مهمی در پررنگ‌تر کردن قضیه ایفاء خواهند کرد.سایت باشگاه پرطرفدار منچستریونایتد، اخیراً طی اقدامی جالب ۵۰ گل برتر تاریخ باشگاه را معرفی کرده است. با هم به مرور گل‌های تاریخی شیاطین سرخ می‌پردازیم:

۱. ”دنیس لاو“، منچستریونایتد ۲ـ تاتنهام‌فارست ۲، ۱۶ ژانویه ۱۹۶۵

یک ضربه آزاد استثنائی از بیرون منطقه جریمه با دفع دروازه‌بان حریف روبه‌رو شد، اما ”لاو“ با تیزهوشی از یک زاویه بسته، توپ برگشتی را تبدیل به گل کرد.

۲. ”جورج بست“ منچستریونایتد ۴ـ چلسی صفر، ۱۳ مارس ۱۹۶۵

بدون شک این گل یک کار فوق‌العاده‌ از سوی جورج بست بود. او توپ را از ”مک کرادی“ دریافت کرد و سپس در حالی که از سوی مدافعان حریف تحت فشار بود با ضربه ”چیپ“، دروازه حریف را گشود. همگان بهت‌زده، به این گل، خیره شده بودند.

۳. ”دنیس لاو“، منچستریونایتد یک ـ تاتنهام ۲، ۱۰ سپتامبر ۱۹۶۶

ضربه کرنر یونایتد جالب به نظر می‌رسید، اما جالب‌تر از آن روح مبارزه‌جوئی دنیس لاو و سرعتش برای تصاحب توپ بود. او با یک ضربه محکم و سرضرب دروازه را گشود. سرعت توپ در ابتدا بسیار کم بود، اما در ادامه با سرعت زیادی روانه قعر دروازه شد.

۴. ”بابی چارلتون“ منچستریونایتد ۳ـ تاتنهام ۳، ۱۲ اوت ۱۹۶۷

چارلتون توپ را از نیمه زمین خودی از برایان کید تحویل گرفت چارلتون توپی را وارد دروازه کرد که فقط از عهده خودش برمی‌آمد. او سال خوب خود را با فتح سوپرجام، جام‌جهانی و لیگ قهرمانان تکمیل کرد.

۵. ”جورج بست“، منچستریونایتد ۴ـ بنفیکا یک، ۲۹ می ۱۹۶۸

گل جورج، قرمزها را در وقت اضافه از بنفیکا پیش انداخت. کید مدافعان حریف را جا گذاشت و سپس توپ را به بست داد. او نیز با کنار گذاشتن دروازه‌بان، توپ را به تور دروازه چسباند.

۶. ”بابی چارلتون“، منچستریونایتد ۴ـ بنفیکا یک، ۲۹ می ۱۹۶۸

این گل رقم‌زننده لحظه باشکوهی برای هواداران منچستریونایتد بود. چارلتون با پای راست، ضربه ”چیپ“ نواخت و توپ به راحتی قابل تصوری وارد چهارچوب شد.

۷. ”بابی چارلتون“، منچستریونایتد ۲ـ لیورپول ۲، ۲۵ سپتامبر ۱۹۷۱

یک پاس زیبا از سوی جورج بست در محوطه جریمه به چارلتون رسید. او با ضربه‌ای دیدنی ورزشگاه را منفجر کرد. سرعت ضربه وی فوق‌العاده بالا بود.

۸. ”جورج بست“، منچستریونایتد ۲ـ شفیلدیونایتد صفر، ۲ اکتبر ۱۹۷۱

شوت ”بست“ از فاصله ۴۰ حتی قبل از اینکه مدافعان حریف به خوبی استقرار یابند، به تور چسبید. آیا او توانست این گل را تکرار کند؟ متأسفانه نه!

۹. ”ویلیام مورگان“، منچستریونایتد ۳ـ بارنزلی ۲، ۱۳ نوامبر ۱۹۷۴

او توپ را چنان وارد دروازه نمود که گوئی هر اینچ آن را اندازه‌گیری کرده بود. او از بین شکاف مدافعان، ضربه کاری را وارد نمود.

۱۰. ”استیورات پرسون“، منچستریونایتد ۳ـ ساندرلند ۲، ۳۰ نوامبر ۱۹۷۴

این بازی در چارچوب رقابت‌های دسته دوم سابق برگزار می‌شد. بله، این بازی در دسته دوم برگزار می‌شد. برد این دیدار باعث تسریع روند بازگشت به دسته اول شد. پاس ماکاری با ضربه تکل مانند پرسون از فراز دستان دروازه‌بان حریف وارد دروازه شد.

۱۱. ”گوردون هیل“، منچستریونایتد ۲ـ دربی‌کانتی صفر، ۳ آوریل ۱۹۷۶

”سلطان کولی‌های انگلستان“ لقب هیل بود. همکاری خوب او با ”دیوید مک‌کری“ با شوت ۲۰ یاردی وی همراه شد و سبب‌ساز به ثمر رسیدن یک گل داغ شد.

۱۲. ”مارتین بوچان“، منچستریونایتد یک ـ اورتون یک، ۷ اوت ۱۹۷۸

این بازیکن در ۴۵۶ بازی تنها ۴ گل به ثمر رساند، ولی همه آنها خاطره‌انگیز بود، اما هیچ کدام از آنها به مانند گلی که در این دیدار از فاصله ۳۰ یاردی به ثمر رساند، خاطره‌انگیز نبود.

۱۳. ”استیو کوپل“، منچستریونایتد ۳ ـ منچسترسیتی صفر، ۱۰ آوریل ۱۹۷۹

کوپل با یک ضربه ”لاب“ از نزدیکی‌های خط کرنر گل فوق‌العاده زیبا و ماندگاری زد.

۱۴. ”نورمن وایت‌ساید“، منچستریونایتد ۲ ـ آرسنال یک، ۱۶ آوریل ۱۹۸۳

یک ضربه بسیار زیبا از سوی ”وایت‌ساید“ باعث برتری بر آرسنال شد و تیم را برای نبرد سخت بعدی مقابل برایتون آماده ساخت.

۱۵. ”ری ویلکینز“، منچستریونایتد ۲ ـ برایتون ۲، ۲۱ می ۱۹۸۳

”آقای بی تقلب“ از سمت راست زمین فرار کرد و با ضربه‌ای جالب گل بازی فینال جام حذفی را به ثمر رساند.

۱۶. ”فرانکی استاپلتون“، منچستریونایتد ۳ ـ بارسلونا صفر، ۲۱ مارس ۱۹۸۴

پاس ”آلبیستون“ شباهت زیادی به یک سانتر زیبا داشت. در ادامه، ضربه زیبای استاپلتون رقم زننده یک گل زیبا به حریف بود که مارادونا را در اختیار داشت. برای اهالی منچستریونایتد شبی فراموش نشدنی بود.

۱۷. ”برایان رابسون“، منچستریونایتد ۲ ـ لیورپول یک، ۱۷ آوریل ۱۹۸۵

یک دیدار حیثیتی در مرحله نیمه نهائی جام حذفی روی پرده رفت. رابسون از پاس استاپلتون استفاده کرده و با مغلوب ساختن گروبلار دروازه بزرگترین دشمن شیاطین سرخ را باز کرد.

۱۸. ”نورمن وایت‌ساید“، منچستریونایتد یک ـ اورتون صفر، ۱۸ می ۱۹۸۵

”نورم بزرگ“ تنها ۲۰ سال و ۱۱ روز سن داشت. او روز به روز پخته‌تر می‌شد. در این دیدار (که فینال جام حذفی فصل ۱۹۸۵بود)، نورمن تسلط خوبی روی توپ به نمایش گذاشت و در یکی از صحنه‌ها با جا گذاشتن مدافعان حریف و ”نویل ساوت‌هال“ دروازه حریف را گشود.

۱۹. ”برایان مک‌کلر“، منچستریونایتد ۳ ـ لیورپول یک، اول ژانویه ۱۹۸۹

این جوان با گل زیبای خود که حاصل یک همکاری فوق‌العاده بود، امید را به اولدترافورد بازگرداند. گل او حساب کار را یک بر صفر کرد. راه مک‌کلر توسط سایر بازیکنان دنبال شد و نهایتاً یونایتد به پیروزی ۲ بر یک رسید.

۲۰. ”مارک هیوز“، منچستریونایتد یک ـ منچسترسیتی ۵، ۲۳ اوت ۱۹۸۹

یک گل فراموش نشدنی در بازی بیادماندنی. یک ضربه آزاد یونایتد را به کسب نتیجه امیدوار کرد، اما در ادامه اتفاقات بعدی رخ داد، با این حال گل هیوز در خاطره‌ها باقی ماند.

۲۱. ”مارک رابینز“، منچستریونایتد یک ـ ناتینگهام‌فارست صفر، ۷ ژانویه ۱۹۹۰

این گل، منچستریونایتد عصر فرگوسن را به سوی اولین جام رساند. شانس یونایتد برای کسب جام ۱۶ به یک ارزیابی شده بود. آنها در ادامه با اقتدار جام اتحادیه را بالای سر بردند.

۲۲. ”مارک هیوز“، منچستریونایتد ۳ ـ کریستال‌پالاس، ۱۲ می ۱۹۹۰

ایان رایت برای گذراندن سال‌های پایانی دوران فوتبال خود به کریستال‌پالاس بازگشت، اما او از هوش هیوز در اوج، بی‌بهره بود. هیوز با گل‌های خود تیم را به یک امتیاز سخت مقابل کریستال‌پالاس رهنمون کرد.

۲۳. ”لی مارتین“، منچستریونایتد یک ـ کریستال‌پالاس، صفر، ۱۷ می ۱۹۹۰

این بازیکن مدت زیادی در اوج نماند، اما بازیکن انگشت‌نمائی محسوب می‌شد. مارتین از ویب و نایجل مارتین گذشت و تک گل پیروزی‌بخش را به ثمر رساند.

۲۴. ”مارک هیوز“ منچستریونایتد ۲ ـ بارسلونا یک، ۱۵ می ۱۹۹۱

فقط او قادر بود آن شب، منچستریونایتد را به قهرمانی جام در جام اروپا برساند. بله، تنها هیوز می‌توانست. او بارسا را به خواب عمیقی فرو برد.

وی از سمت راست حرکت کرد و با گذر از مدافعان و دروازه‌بان‌ها جشن بزرگی را سبب شد.

۲۵. ”دنیس اروین“، منچستریونایتد ۴ ـ تاتنهام یک، ۹ ژانویه ۱۹۹۳

پا کانتونا به اروین رسید. او با تسلطی خاص توپ را با پای راست کنترل کرد و با پای مخالف قاهرانه آن را به تور دروازه چسباند. این گل به جهت سرعت خاصش مورد توجه قرار گرفت.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت تاپ نازسایت ساعدنیوزسایت انتخابخبرگزاری تحلیل بازارروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری صدا و سیماروزنامه ایرانخبرگزاری ایسناروزنامه همشهری