پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

رفتار خداداد حاصل فراموشی فرهنگ


رفتار خداداد حاصل فراموشی فرهنگ

در فوتبال ایران اعتراض به خبرنگار امری کاملا طبیعی وعادی است و به هیچ عنوان نمی توان از این موضوع به عنوان یک اتفاق جدید و غیر اخلاقی نام برد

بدون تردید افکار عمومی فراموش نکرده است مردان بزرگ فوتبال ایران چگونه و به چه شکل خبرنگاران را به باد کلمات سخیف و به دور از شان گرفتند تا شاید در سایه این حمله استراتژیک عملکرد غلط و اشتباه خود را پنهان نمایند.

امروز که بسیاری از دست اندرکاران ورزش ایران به صورت کاملا نمادین و تشریفاتی بر خداداد عزیزی می‌تازند و او را مستحق سخت‌ترین تنبیه‌ها می‌دانند آیا به این نکته دقت کرده‌اند که خدادادهای فوتبال ایران حاصل مدیریت غلط برخی از این دوستان به اصلاح مدیر در ورزش ایران است؟

شاید در نگاه نخست این فرضیه کمی غیر منطقی و دور از انصاف به نظر آید اما با بررسی پرونده رفتارهای یاغیانی نظیر خداداد عزیزی و ... می‌توانیم با اطمینان بیشتری ادعا کنیم که این افراد حاصل دسترنج برخی مدیرانی‌ است که دیروزفریاد فرهنگ‌سازی در ورزش ایران به ویژه فوتبال را سر می‌دهند.

دوستانی که امروز برای خداداد عزیزی نسخه می‌پیچند و حکم به حذف او از فوتبال ایران می دهند، آیا چندی پیش در خواب غفلت به سر می‌بردند و ندیدند او در ورزشگاه تختی مشهد در برابر دیدگان هزار نفر مرتکب چه رفتار به دور از شانی شد!

آیا اگر دیروز با او به شدت برخورد می‌کردیم امروز دوباره شاهد هنجار‌شکنی وی در برخورد با یک خبرنگار بودیم؟

گویا از یاد برده‌ایم که او و امثال او را به خاطر جنجال‌های رسانه‌ای مصون گذاشتیم تا عمر مدیریت‌مان افزایش یابد؟به راستی اگر صداقت در رفتار و امانت داری به رسالت‌مان را عملی می‌کردیم دوباره شاهد چنین رفتارهایی در ورزش ایران بودیم؟

مشکل ورزش ما این است که برخی مدیران کوچک در کارهای بزرگ به کار گرفته شده‌اند، مدیری که امروز توانایی برخورد با فلان بازیکن یاغی ندارد با چه استدلالی باید بر کرسی مدیرعاملی فلان باشگاه تکیه زند؟

مدیری که دور از چشم مخاطبان فوتبالی به بدترین شکل در برابر چشم دیگر بازیکنان در برابر فلان ستاره تیمش خود را کوچک می‌کند تا او خوب و مثمرثمر بازی کند، چگونه می‌تواند در برابر بازیکن سالاری و پدیده لمپنیسم بایستد و با آن مبارزه کند!

شاید گزافه نباشد که عنوان کنیم برخی مدیران ما، بازیگران بسیار ماهری هستند که ‌اگر ‌مشهورترین ‌کارگردانان دنیا هم در برابر گفتار دراماتیک آنها درباره فرهنگ در فوتبال و نقش فرهنگ سازی شان قرار گیرند بدون تردید تحت تاثیر قرار می‌گیرند و باور می‌کنند که آنها مجریان اصلی فرهنگ در جامعه هستند، غافل از اینکه آنها ذره‌ای حق فرهنگ در فوتبال را ادا نکرده‌اند.

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد برای ریشه‌یابی این معضل باید به جای این که در لابه لای پرونده بازیکنان کنکاش کنیم تا نام متهمان را بیرون بکشیم باید سری هم به بایگانی عملکرد مدیران ناکارآمد فوتبالی بزنیم.

مسعود جمشیدی

به نقل از سایت اطلاع رسانی اخبار فوتبال ایران وجهان

www.۹۰min.irهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناسایت تجارت نیوزسایت دیدبان ایرانسایت مشرقسایت سلام نوسایت انتخابخبرگزاری ایلناخبرگزاری تحلیل بازارسایر منابعسایت انصاف نیوز