چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

بختك دوپینگ بر چهره قهرمان


بختك دوپینگ بر چهره قهرمان

مقام های مسابقات دوچرخه سواری «دور فرانسه» می گویند كه اگر نتیجه تست دوم دوپینگ بر روی فلوید لندیس آمریكایی فاتح دوره ۲۰۰۶ این پیكارها مانند آزمون اول مثبت باشد, لطمه شدیدی به آنها و به كل رقابت ها خواهد خورد

● بحران در «توردوفرانس»

مقام های مسابقات دوچرخه سواری «دور فرانسه» می گویند كه اگر نتیجه تست دوم دوپینگ بر روی فلوید لندیس آمریكایی فاتح دوره ۲۰۰۶ این پیكارها مانند آزمون اول مثبت باشد، لطمه شدیدی به آنها و به كل رقابت ها خواهد خورد.

در آخرین روزهای هفته گذشته فوناك تیمی كه لندیس عضو آن است، اعلام كرد كه وی در یك تست دوپینگ طی پیكارهای فوق نتیجه مثبت پس داده و آثار استفاده از نوعی تستوسترون كه از هورمون های رشد است، در بدن وی پیدا شده است. چنانچه دوپینگ او به تائید نهایی برسد، نه تنها دو سال محرومیت به نام وی نوشته می شود، بلكه مقام قهرمانی مهم ترین تورنمنت دوچرخه سواری عالم عنوانی كه یكشنبه شب هفته پیش در پایان دوره ۲۰۰۶ رقابت ها و در خیابان شانزه لیزه پاریس به وی تعلق گرفت، از او ستانده خواهد شد.

این اتفاق جدیدترین ضربه به ورزش دوچرخه سواری محسوب می شود كه در سال های اخیر لطمات گرانی را در ارتباط با دوپینگ متحمل شده و در همان حال در تلاش برای ایجاد تصویری سالم از خویش در منظر جهانیان بوده است. فقط یك روز قبل از شروع مسابقات امسال توردوفرانس نیز ایوان باسو از ایتالیا و یان اولریش از آلمان كه امیدهای اول قهرمانی محسوب می شدند، در ارتباط با تحقیقات دوپینگ در اسپانیا از حضور در این رقابت ها منع شده بودند.

در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش دوم و خلع لندیس مقام قهرمانی نصیب اسكار پریرو اسپانیایی خواهد شد كه در اصل در پی لندیس به مقام دوم رقابت ها رسیده بود.

با این حال پریرو در مصاحبه ای در اسپانیا در واكنش نسبت به اتفاقات اخیر گفته است: «بهتر است صبر كنیم و ببینیم نتیجه تست دوم چه خواهد بود و اصولاً اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری (UCI) باید اطلاعیه نهایی را در این خصوص بدهد و نمی توان صرفاً به اظهارات سران فوناك اكتفا كرد. با این حال اگر از من می پرسید، ناراحتم و احساسی تلخ در دل خود دارم زیرا این یك اتفاق بد برای كل ورزش دوچرخه سواری است. بنابراین ترجیح می دهم كه در همان رتبه دوم باقی بمانم و آنها اعلام كنند كه دوپینگی روی نداده است. اگر با این اوصاف مرا فاتح تور اعلام كنند، خواهند گفت این یك پیروزی تشكیلاتی و فقط بر روی كاغذ بوده است. تنها راه قهرمانی در توردوفرانس این است كه در طول پیكارها و در مجموع مراحل به زمان بهتری برسید و اول شوید و در پایان مرحله آخر در خیابان شانزه لیزه در صدر جدول قرار داشته باشید و هر اتفاق دیگری صرفاً یك تحول بوروكراتیك و محصول كاغذبازی خواهد بود.»

سیریل دسل فرانسوی كه در رقابت های امسال هفتم شده بود، شگفتی اش را از اعلام خبر دوپینگ لندیس پنهان نكرده است. او گفته است: «از شنیدن این واقعه شوكه شده ام و نمی دانم كه چه بگویم. شاید هم بهتر باشد حكم سریعی را ندهیم و منتظر تست دوم بمانیم، اما اگر نتیجه آن هم مثبت باشد، یك ضایعه بزرگ تازه برای ورزش ما خواهد بود.»

● نمی دانم

گرگ لموند دیگر ركابزن مشهور آمریكایی كه طی دهه ۱۹۸۰ در سه نوبت توردوفرانس را فتح كرد و به جز لنس آرمسترانگ و فلوید لندیس تنها آمریكایی فاتح توردوفرانس به حساب می آید، ناراحتی و خشم خود را پس از شنیدن خبر دوپینگ هموطنش ابراز داشته است: «واقعاً عصبانی و حیرت زده ام و نمی توانم میزان ناراحتی لندیس و وابستگان و اعضای خانواده اش را تخمین بزنم. هنوز معتقدم كه این یكی از سالم ترین ادوار این مسابقات بوده است، اما اگر می پرسید صد درصد سالم؛ باید جواب بدهم كه خیر. شما همیشه ركابزنانی را خواهید یافت كه قانون را دور می زنند. باور من این بود كه فلوید از آن دسته نیست و یك ركابزن بدون مشكل است. نمی دانم!»

فوناك تا اطلاع ثانوی و زمانی كه نتیجه آزمایش دوم مشخص شود، لندیس را معلق كرده و تصریح كرده كه اگر نتیجه این تست نیز مثبت باشد، وی را كه ۳۰ سال دارد، به كلی اخراج خواهد كرد. خوان فرناندز مدیر تیم فوناك می گوید: «باید آنالیز و بررسی لازم را در این خصوص داشته باشیم و ببینیم آیا بر این اتفاق پیامد و بار مثبتی نیز متصور است یا خیر. در هر حال خبر بسیار بد و غم انگیزی است با این حال چنین چیزهایی اگر اتفاق بیفتند، باید آنها را پذیرفت و در مقابل شان قد علم كرد و راهی را برای مهار آنها یافت. اگر یك دوچرخه سواری كاری بد و خلاف قانون را انجام بدهد، باید چوبش را بخورد. به واقع هیچ تبعیضی در این خصوص نباید صورت گیرد و با لندیس هم باید مثل سایر خاطیان برخورد شود.»

در همین حال پیتر اوبروت رئیس كمیته ملی المپیك آمریكا گفت كه مبارزه های بیشتر و موثرتری با دوپینگ باید صورت گیرد. «شاید به نظر ما بیاید كه قدم های بلندی در راه نبرد با دوپینگ برداشته شده اما باید بپذیریم كه هنوز هم كافی نیست. اگر دوپینگ لندیس ثابت و قطعی و وی محكوم شود، یك ناكامی شدید برای ما خواهد بود.»

با این حال اندی لی سخنگوی فدراسیون دوچرخه سواری آمریكا از محكوم كردن لندیس خودداری كرد و گفت كه بهتر است طرفین برای رسیدن نتیجه تست دوم صبر پیشه كنند. «چون این مسئله به دوپینگ و تست های آن مربوط می شود، بهتر است كه ما فعلاً حرفی را نزنیم و اجازه بدهیم كه پروسه مربوطه به طور كامل طی شود و لندیس نیز تا زمان تعیین تكلیفش آسوده باشد.»

از همه جالب تر عكس العمل شبكه تلویزیونیZDF آلمان بوده كه اعلام كرده است از بس موارد دوپینگ در معتبرترین مسابقه دوچرخه سواری دنیا طی سال های اخیر زیاد بوده به این نتیجه رسیده است كه از سال بعد این پیكارها را اصلاً پخش نكند و برعكس آن را تحریم تصویری نماید.

در اطلاعیه این شبكه آمده است: «هدف ما این بوده است كه مسابقه ای را كه در بردارنده بالاترین توان بشری است به نمایش بگذاریم اما ظاهراً توردوفرانس تبدیل به نمایشگاه كارایی داروهای غیرمجاز و معجزه های شیمیایی شده است.»

● لندیس:اشتباه شده

اما لندیس هم مثل برخی مقام ها و افرادی كه نام و حرف هایشان را آوردیم، مدعی بی گناهی اش شده و خواستار فرصتی برای احراز و اثبات آن گشته است. او در یك مصاحبه ماهواره ای كه در اروپا هم قابل رویت بود، گفت: «به من فرصت بدهید تا نشان بدهم اشتباهی در ارتباط با من روی داده است. بدی دوچرخه سواری در این است كه قبل از اهدای فرصت دفاع به ركابزنان متهم آنان را در دادگاه مردم محكوم و كارشان را تمام می كنند.»

لندیس مدعی است نمی داند چه چیزی باعث شده طی مرحله هفدهم رقابت های امسال توردوفرانس میزان تستوسترون بدن وی تا به آن حد بالا برود، اما این همان مرحله ای است كه وی توانست به شكل محیرالعقولی عقب ماندگی ۱۰ دقیقه ای خود نسبت به صدرنشین مسابقات را به اندازه ۹ دقیقه كاهش دهد و دوباره در مسیر قهرمانی قرار گیرد.با این حال آن «بازگشت» چنان شگفت انگیز و بزرگ بود كه خیلی ها حتی قبل از اعلام خبر دوپینگ لندیس در صحت و بی غل و غش بودن آن شك داشتند.

تنها راه برای اثبات چیزی به جز این منفی بودن تست دوم است، چیزی كه با پیدا شدن حجم زیادی از تستوسترون در بدن لندیس طی آزمایش مذكور احتمال وقوع اش بسیار كم است. با این حال او از چنگ زدن به آخرین بارقه های امید نیز رویگردان نیست. «فكر می كنم هنوز احتمال و امكان برائت از این اتهام برایم وجود دارد. با این حال معترفم كه حتی اگر این اتفاق بیفتد و من تبرئه شوم، بختك دوپینگ تا آخر عمر با من خواهد بود و از آن رهایی نخواهم داشت.»اما آرمسترانگ چه؟ مردی كه با هفت بار فتح متوالی توردوفرانس ركوردی بی سابقه را به جا گذاشت و سپس با اعلام بازنشستگی اش سایرین را به فتح عنوانی كه دربست مال وی شده بود، امیدوار كرد، پس از شنیدن خبر دوپینگ هموطنش گفت: «بهتر است صبر كنیم تا نتیجه آزمایش دوم لندیس هم بیاید. تا آن زمان من حرفی برای گفتن ندارم.»

● پوشالی و جعلی

آرمسترانگ بارها و بارها متهم به دوپینگ در راه فتوحات باورنكردنی اش در توردوفرانس شد و سرانجام وقتی دوپینگ او در سال ۱۹۹۹ با وسایلی پیشرفته تر در سال ۲۰۰۵ رو، بیان و ثابت شد، مسئله چنان دچار مرور زمان شده بود كه بازگشت به گذشته و خلع آرمسترانگ برای خطایی كه شش سال پیشتر روی داده بود، غیرممكن نشان می داد. لندیس چنان مسئله و مشكل آشكاری داشت كه فقط سه چهار روز طول كشید تا دستش رو شود. با این حال بازنده اصلی، دوچرخه سواری است كه یك بار دیگر ثابت شد حتی مطرح ترین ورزشكارانش پوشالی و جعلی هستند.

منبع: BBC

وصال روحانیهمچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت انصاف نیوزسایت نورنیوزسایت سلام نوسایت دیدارنیوزخبرگزاری برناسایت فراروروزنامه شرقسایت دیجیاتوخبرگزاری تسنیم